Kobieta zajmuje się cyfryzacją przedsiębiorstw
Kategorie:

Cyfryzacja przedsiębiorstw – na czym faktycznie polega i co warto robić w tym kierunku?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Już niemal każdy właściciel działalności gospodarczej wie, że postęp technologiczny w kontekście rozwoju firmy jest niezwykle potrzebny. Korzystanie z internetu, mediów społecznościowych czy chociażby zaawansowanych technologii stricte biznesowych pozwala na zbudowanie przewagi nad konkurencją oraz utrzymanie się na rynku. Ciężko znaleźć przedsiębiorcę, który nie znałby pojęcia cyfryzacji. Pomimo wielu dofinansowań i projektów wprowadzanych stopniowo przez organy władzy, postęp na tym etapie wciąż nie jest zbytnio zauważalny, szczególnie gdy mówimy o małych i średnich przedsiębiorstwach.

Na czym polega cyfryzacja?

Cyfryzacja z definicji jest procesem stopniowego wdrażania nowoczesnych technologii cyfrowej do otoczenia. W kontekście prowadzenia firmy ma to na celu usprawnienie pracy i wzrost efektywności wykonywanych obowiązków. Wiele monotonnych czynności, którymi do tej pory zajmował się człowiek, zostaje zastąpionych przez sztuczną inteligencję. To sprawia, że osobie zatrudnionej można zlecić bardziej wymagające i precyzyjne zadania do wykonania.

Nie tylko w tym kontekście korzysta się jednak z cyfryzacji. To również proces przejścia na systemy elektroniczne, pomocne przy prowadzeniu firmy oraz wspomagające komunikację i wymianę danych między poszczególnymi działami.

Sama cyfryzacja przydaje się nie tylko podczas prowadzenia firmy. Jest również niezbędna dla konsumentów, robiących każdego dnia zakupy czy poruszających się komunikacją miejską. Bilet autobusowy zakupiony online bądź też kasy samoobsługowe to obecnie narzędzia, bez których ciężko wielu osobom wyobrazić sobie poprawne funkcjonowanie.

System ERP jako pierwszy krok do cyfryzacji firmy

Wielu przedsiębiorców twierdzi, że sam program erp pomógł im w rozwinięciu swojej działalności na szerszą skalę. Jest to co prawda niemała inwestycja, gdyż systemy ERP bazują na przeniesieniu do świata wirtualnego całej struktury firmy. Oprogramowanie ma na celu planować zasoby przedsiębiorstwa, uwzględniając wszystkie jego obszary. Każdy pracownik jest w tym wypadku przypisany do konkretnego modułu i na tej podstawie realizuje swoje zadania. Systemy ERP są o tyle dobrym rozwiązaniem, że niemal bezgranicznie umożliwiają dalszy rozwój firmy. Można stale dodawać moduły bądź zastępować je oprogramowaniem bardziej rozwiniętym w danym kierunku. Przykładowo, rozwijając swój magazyn, można w łatwy sposób podpiąć do poszczególnych modułów system WMS. To samo tyczy się programów APS czy MES.

Korzyści wynikające z cyfryzacji

Nie ma co ukrywać, że cyfryzacja doskonale wpływa na optymalizację kosztów w firmie. Dzięki niej, przedsiębiorstwo jest w stanie zarobić więcej, przy mniejszym wkładzie. Częścią obowiązków zajmuje się wysoce rozwinięta technologia, co usprawnia funkcjonalność i zwiększa efektywność. Dodatkowo, korzystanie z zaawansowanych systemów i programów powoduje, że klient bądź kontrahent popatrzy na naszą firmę z dużym szacunkiem. Będziemy traktowani jako marka z ambicjami, zdolna nieustannie się rozwijać.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.