Rozmawianie z adwokatem na temat wypowiedzenia umowy z bankiem
Kategorie:

Co zrobić, gdy bank wypowie umowę? Sprawdź oferty adwokata we Wrocławiu

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Wypowiedzenie umowy kredytu oznacza w świadomości większości konsumentów konieczność natychmiastowej spłaty pożyczonej od banku sumy. W rzeczywistości tak jednak nie jest – proces ten jest długi i złożony, a na każdym jego etapie możemy sięgnąć po fachową pomoc prawną. Pod względem specjalistów, Wrocław oferuje wielu profesjonalnych pełnomocników, którzy mogą reprezentować nas w kontaktach z instytucjami finansowymi.

Wypowiedzenie umowy – jak w praktyce wygląda ten proces?

Najczęstszym powodem wypowiedzenia umowy kredytowej są opóźnienia w spłacie. Oprócz zaległych rat kredytowych (najczęściej co najmniej trzech), podstawą działań tego typu może być przykładowo wykorzystanie kredytu niezgodnie z umową czy utrata zdolności kredytowej. Obecnie nie oznacza to na szczęście sytuacji, w której natychmiast i automatycznie należy dokonać zwrotu całości pożyczonej kwoty. 

Umowy kredytu precyzyjnie określają termin wypowiedzenia (zwykle wynosi on 30 dni), a banki mają obowiązek odpowiednio wcześnie poinformować kredytobiorcę o rozpoczętej procedurze oraz zaproponować restrukturyzację. Już na tym etapie można podjąć negocjację lub nawiązać kontakt z prawnikiem, który może reprezentować nas w kontaktach z bankiem.

Adwokat we Wrocławiu – jak może nam pomóc w przypadku wypowiedzenia umowy kredytu?

Nawet skuteczne wypowiedzenie umowy kredytu nie oznacza jeszcze konieczności zapłaty, ponieważ w obecnym stanie prawnym banki i inne instytucje finansowe, aby skutecznie przeprowadzić czynności egzekucyjne, muszą skierować sprawę na drogę sądową. Jeżeli doszło do naruszenia umowy przez kredytobiorcę, nie musi on wcale stać na straconej pozycji, a skuteczność działań windykacyjnych może zostać ograniczona przez pomoc fachowego pełnomocnika. Wpisz do wyszukiwarki adwokat we Wrocławiu i znajdź odpowiedniego adwokata z Wrocławia.

Dotyczy to w szczególności umów kredytów, zawartych w walucie obcej. Wypowiedzenie tych umów przez bank miewa niezwykle przykre konsekwencje, ponieważ najczęściej dochodzi do przewalutowania całej kwoty na złotówki po niekorzystnym dla kredytobiorcy kursie. Jednocześnie jednak może on podnieść szereg zarzutów wobec samej umowy – w takiej właśnie sytuacji adwokat z Wrocławia może być naprawdę pomocny, będzie bowiem w stanie skutecznie odpowiedzieć na pozew, a w wielu wypadkach – doprowadzić do unieważnienia umowy kredytowej i oddalenia powództwa bank.

Szanse na uzyskanie korzystnego wyniku w postępowaniu sądowym są przy tym całkiem spore, ponieważ zarówno orzecznictwo krajowe, jak i europejskie, w większości wypadków staje po stronie kredytobiorcy. W efekcie usługi podmiotów, takich jak adwokat z Wrocławia, dają szansę na uzyskanie korzystnego dla nas efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.