Badania przed komputerem
Kategorie:

Co Ty wiesz o big dacie?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wiedza jest podstawą do rządzenia i podejmowania decyzji – ten truizm znajduje zastosowanie w przypadku big daty. Nowe pojęcie, które pojawiło się w słowniku ludzi mediów w XXI wieku stało się podstawą do opisu rozwoju internetu, ale także do wykorzystania tego, co przynosi do własnych korzyści. Znów okazało się, że wiedza daje przewagę. Przewagę niebagatelną…

Czym jest big data?

Big data to po prostu wielki zbiór danych. Charakteryzuje się on przede wszystkim złożonością. Jest zbyt trudny, w założeniu, aby zająć się nim samodzielnie i przy użyciu trywialnych, codziennych metod. Potrzebne są wówczas algorytmy, oprogramowania, które zajmą się w większym stopniu analizą i interpretacją, która doprowadzi nas do zdobycia wiedzy.

Historia, jakich wiele

W przeszłości skonstruowano prostą definicję big daty. Po pierwsze charakteryzowała się dużą ilością danych, jak już stwierdziliśmy. W języku angielskim nazwano to volume. Drugą cechą była duża zmienność owych danych. Z angielskiego określono to velocity. Trzecia cecha, z angielska nazwana variety, odnosiła się do różnorodności danych. Tak skonstruowaną definicję nazwano 3V. Z czasem doprecyzowano ją tworząc nową, lepszą definicję 4V.

Dziś nie ma końca…

Dziś to rozwinięcie sławnej 4V jest używane, by określić czym jest big data. Model 4V powstał w wyniku dołożenia jeszcze jednej zmiennej – value, czyli oceny danych. Mogą one wówczas pomóc nam podjąć decyzję. W efekcie powstaje polskie 4W, a więc wykorzystanie, wnioskowanie, wzbogacenie oraz weryfikacja. Co zatem mamy zrobić z big datą? Najpierw wykorzystujemy własne zasoby danych. Następnie skupiamy się na wnioskowaniu, czyli stosowaniu umiejętności analitycznych – naszych oraz ekspertów. Kolejnym krokiem jest wzbogacanie własnych danych o zmienne zewnętrzne, a ostatni etap zamyka się na weryfikacji hipotez i wniosków.

Wykorzystanie big daty w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważne, zwłaszcza w obszarze marketingowym naszego przedsiębiorstwa. Korzystając z niezliczonych baz danych możemy przeanalizować najważniejsze zmienne i wykorzystać je do własnych celów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.