Stare monety do sprzedania leżą na stole
Kategorie:

Co to jest numizmatyka i jak zarobić na sprzedaży monet?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Numizmatyka to określenie niszowego hobby, jakim jest kolekcjonowanie numizmatów – monet, banknotów lub medali o wartości zabytkowej. Jednocześnie numizmatyka to też element nauk historycznych. W jej postrzeganiu monety i inne środki płatnicze to źródło historyczne. Numizmatyka bada je, opisuje, a także pomaga rozpoznawać i umieszczać w różnych kontekstach. Z tego względu numizmaty mają przede wszystkim wartość historyczną. Czy da się zarobić na ich kolekcjonowaniu?

Numizmatyka – czy da się zarobić na monetach?

Kolekcjonowanie monet może okazać się bardzo dobrą inwestycją, jeśli tylko wiemy, jakie numizmaty są cenne. Pod wieloma względami inwestowanie w monety czy banknoty jest znacznie korzystniejsze niż inwestowanie, na przykład w nieruchomości. Nie wymaga bowiem dużego kapitału ani specjalnego miejsca do przechowywania kolekcji – w końcu monety mieszczą się w klaserze. Jeśli jesteśmy już w posiadaniu starych monet czy banknotów, ale nie znamy ich wartości, możemy skorzystać z wyceny online, na przykład pod adresem https://aukcje.numimarket.pl/skup/. A co wpływa na wartość numizmatów?

Co wpływa na wartość monet?

Aby zarabiać na sprzedaży monet, trzeba wiedzieć, jak ustalać wstępnie ich wartość, czyli jak samodzielnie zdecydować, które monety warto zbierać. Niektóre osoby mają w swoich domach numizmaty, o których wartości nie mają pojęcia. Inne osoby chcą zaś zainwestować w zakup ciekawych okazów, które z czasem mogą zyskać na wartości. Co decyduje zatem o cenie numizmatu?

Rzadkość

Rzadkość to właściwie najważniejsza cecha numizmatu. Im rzadszy okaz, tym wyższa jego wartość. Jeśli chcemy kupić nową monetę, którą za jakiś czas sprzedamy z zyskiem, musimy sprawdzić wcześniej, ile egzemplarzy danej monety zostało wyemitowanych. Natomiast jeśli jesteśmy w posiadaniu starych monet, powinniśmy sprawdzić, ile z nich się zachowało. Jeżeli oddamy monetę do wyceny, będzie to pierwsza rzecz, jaką specjaliści wezmą pod lupę.

Stan

Nie mniej ważny niż rzadkość jest stan numizmatu. Istnieje nawet 7-stopniowa kwalifikacja stanu zachowania monet, którą stosuje się zarówno do egzemplarzy nowych, jak i starych. Wyróżniamy zatem m.in.:

  • najwyższy w klasyfikacji – stan menniczy – którym określa się monety bez śladów użytkowania, tj. takie, które nigdy nie były w obiegu,
  • stan 3 – bardzo piękny – uzyskują monety z lekkimi przetarciami czy drobnymi rysami,
  • stan 6 – dobry – przyznaje się monetom, których duża cześć jest nieczytelna i które rozpoznaje się poprzez zastosowanie literatury przedmiotu czy porównanie wagi, średnicy lub rodzaju kruszcu z innymi znanymi monetami,
  • stan 7 – zły – przyznaje się tym monetom, których nie da się już zidentyfikować

Co ważne, poza stanem zachowania monety duży wpływ na jej wartość mają także cechy charakterystyczne danego egzemplarza, wyróżniające go na tle innych. Będą to takie „wady”, jak krzywe wybicie, uszkodzenie w mennicy, czy odwrócenie fragmentu projektu. Wszystko to decyduje o wyjątkowości numizmatu, a tym samym o jego cenie.

 Jak zarobić na sprzedaży monet?

Gdzie szukać cennych monet?

Poszukiwanie numizmatów można rozpocząć na własnym strychu, w pamiątkowych zbiorach dziadków czy pradziadków. Wartościowe monety można nabyć w antykwariatach i na pchlich targach, a także na aukcjach internetowych. Warto wcześniej odpowiednio przygotować się do takich poszukiwań, aby wiedzieć, czy trafiliśmy na potencjalnie cenny okaz. Nie zawsze stanowi to jednak gwarancję zysku – konieczne jest bowiem potwierdzenie zarówno autentyczności numizmatu, jak i jego wartości, w oparciu o kryteria opisane powyżej. Jeśli decydujemy się zbierać własne kolekcje, dobrym rozwiązaniem jest kompletowanie całych serii, na przykład serii okolicznościowych czy wydanych na cześć konkretnej postaci historycznej. Kompletna seria będzie miała znacznie większą wartość niż pojedynczy egzemplarz. Monet można szukać także w ziemi, jednak po uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Zgłoszeniu nie podlegają jedynie monety o wartości poniżej 100 zł. Wszelkie cenniejsze zabytki znalezione w ziemi należą bowiem do Skarbu Państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.