Kobieta, która wie jak byc bezpiecznym w internecie
Kategorie:

Bezpieczeństwo w sieci – o czym warto pamiętać i jakich zasad przestrzegać?

W dzisiejszych czasach Internet jest praktycznie w każdym domu. Korzystać z niego zaczynają coraz młodsi użytkownicy. Dzięki temu, że wymyślono Internet, ludzkie życie stało się znacznie łatwiejsze. Choć sieci używa się teraz do nauki i pracy, to także służy ona do zabawy i rozrywki. Można pograć w gry bądź obejrzeć serial lub film online. Nie można jednak zapominać, że Internet nie zawsze jest bezpieczny i czyha w nim wiele zagrożeń dla użytkujących go. Jak być bezpiecznym w Internecie i jak zachować bezpieczeństwo w Internecie? O tym, poniżej!

Media społecznościowe a bezpieczeństwo w sieci

Media społecznościowe są obecnie bardzo popularne. Większość osób ma na nich konta i jest bardzo aktywnym. Dziś prawie wszyscy na portale wrzucają swoje i bliskich zdjęcia, informują o tym, gdzie wybierają się na urlop, chwalą się narodzinami dziecka, czy nawet piszą o swoim życiu prywatnym. Choć to wszystko stało się już normą, to należy wziąć pod uwagę, że ogrom przekazanych informacji, może być wykorzystany przez nieodpowiednie osoby.

Przede wszystkim powinno unikać się podawania szczegółów dotyczących osobistych spraw. Nie można pisać o wyjeździe, kiedy mieszkanie zostanie bez opieki, bo będzie to tylko zachętą dla włamywaczy. Nie warto także dzielić się poglądami politycznymi, czy wyznaniowymi, bo konsekwencją może okazać się hejt. Zbyt wiele podanych informacji i zdjęć, może spowodować że ktoś je wykorzysta by stworzyć fikcyjne konto podszywając się pod nas. Taka sytuacja może być bardzo nieprzyjemna. Należy także pamiętać, że w sieci nic nie ginie i co raz już się tam pojawiło, na zawsze tam zostanie.

Konta w banku a bezpieczeństwo w Internecie

Coraz więcej banków oferuje swoim klientom, możliwość korzystania z usług poprzez stronę internetową. Choć dla użytkowników jest to znaczna wygoda, to może też okazać się niebezpieczeństwem. Choć konta bankowe chronione są hasłem i innymi zabezpieczeniami, to hakerzy nieraz udowodnili, że złamanie hasła nie jest z reguły żadnym problem. Dlatego warto często je zmieniać i wprowadzać dodatkowe środki ostrożności, które będą chroniły pieniądze i tożsamość.

Nieodpowiednie treści mogą wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo w Internecie

To bardzo powszechny problem. W Internecie oprócz wartościowych treści można znaleźć takie, których nie powinno tam być. Strony z pornografią, filmy, w których promuje się patologię, czy wzywanie do nienawiści, to tylko kilka przykładów tego, na co możemy trafić w sieci. Jeśli istnieje taka możliwość, to należy unikać, wejść na tego typu strony. Dzięki odwiedzinom wzrasta popularność danej treści i będzie jeszcze chętniej odwiedzana.

Portale ogłoszeniowe

Tutaj także trzeba podać wiele swoich danych, które są niezbędne do zrobienia zakupów, czy znalezienia pracy. W takim przypadku powinno się postarać, zminimalizować ryzyko i przekazać tylko to, co trzeba. Ponadto należy zawsze sprawdzić sprzedawcę, a w razie wątpliwości nie robić u niego zakupów bądź skorzystać z transakcji za pobraniem.

Poniżej przedstawione zostaną inne zagrożenia, oraz pomocne rady, które pozwolą zachować bezpieczeństwo w sieci.

Wszystko to, o czym warto pamiętać to:

  • Na każdej witrynie należy ustawiać bardzo silne hasła, które nie będą łatwe do złamania. Nie powinno też korzystać się z takich samych haseł na różnych stronach. W zabezpieczeniach warto unikać swojego imienia, nazwiska czy daty urodzin. Takie dane są łatwo dostępne i jeśli ktoś próbuje złamać hasło, od nich właśnie zaczyna.
  • Maile i wiadomości z wątpliwego źródła. To najczęstszy sposób na zainfekowanie komputera czy telefonu i wykradzenia wrażliwych danych. Choć nie tak dawno były to głównie maile. To teraz bardzo często wirusy wysyłane są poprzez portale społecznościowe, nawet od znajomych. Jest to jednak spowodowane tym, że ich sprzęt już jest zainfekowany i wirus rozprzestrzenia się dalej. Aby zachować bezpieczeństwo w sieci, nie należy otwierać podejrzanych wiadomości.
  • Pobieranie plików. Wiele osób pobiera w sieci różnego rodzaju pliki. Bez względu na to, czy jest to muzyka, filmy bądź gry, to należy pobierać je tylko z legalnych stron. Jeśli bezpieczeństwo w Internecie jest dla kogoś ważne, to nie powinien korzystać ze stron, które są niezgodne z prawem. Bardzo często podczas pobierania plików z nielegalnych witryn dodatkowo ściągane jest złośliwe oprogramowanie, które wykrada osobiste dane.

Należy także mieć na uwadze następujące kwestie:

  •  Rozmowa z nieznajomymi. Choć coraz częściej ludzie tak właśnie nawiązują nowe znajomości, to w sieci warto zwracać uwagę na to, komu i co się mówi. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie ekranu i jak wykorzysta przekazane mu informacje. Jeśli już taka rozmowa została nawiązana to lepiej dyskutować na tematy neutralne i omijać sprawy osobiste.
    Tutaj nie należy zapomnieć także o dzieciach, które często korzystają z Internetu i przez swoją naiwność chętnie dzielą się informacjami z życia, czy wysyłają swoje zdjęcie. By pociechy wiedziały jak być bezpiecznym w sieci, należy im tłumaczyć jakie zagrożenia na nie czekają. W szkołach również pojawiają się warsztaty, które poruszają to zagadnienie.
Dziewczynka, która nie jest bezpieczna w internecie
Źródło: Freepik.com
  • Pedofile, o których jest coraz głośniej. To kolejne zagrożenie dla dzieci i młodzieży. Wiadomo już, że trzeba uważać, z kim się pisze, jednak dzieci nie zawsze słuchają i lubią łamać zasady. W takim przypadku nawiązują znajomości w sieci, a co gorsza umawiają się na spotkania. Pedofil nierzadko podaje się za rówieśnika, by wzbudzić zaufanie rozmówcy. Rodzice powinni nie tylko tłumaczyć, że takie rozmowy i spotkania mogą być bardzo groźne. Jeśli wyczuwają, że coś się dzieje będą musieli skontrolować, to z kim dziecko prowadzi dyskusje w sieci. Choć jest to naruszenie prywatności, to lepiej wybrać mniejsze zło, które uchroni pociechę przed traumą na całe życie.
  • Zapisywanie haseł w przeglądarkach. Jeśli ktoś posiada osobisty sprzęt, z którego nikt inny nie korzysta, to zapisane hasła w pamięci przeglądarki nie będą większym problem. Jednak gdy takie hasło zostanie zapisane na komputerze ogólnodostępnym np. w pracy, czy szkole, to może ono trafić w niepowołane ręce i zostać nieodpowiednie wykorzystane. Bez względu na to, gdzie sprzęt był używany, lepiej nie zapisywać haseł w ogóle. Dzięki temu znacznie wzrośnie bezpieczeństwo użytkowników w Internecie.

Jak zachować bezpieczeństwo w Internecie?

Unikaj:

  • Nieodpowiednich grup i fór. W Internecie takich miejsc jest naprawdę dużo. Grupy tworzone są na portalach społecznościowych. Są ogólnodostępne lub prywatne, jednak najczęściej można się do nich dostać, za pomocą odpowiedzi na kilka pytań. Większość z grup czy forów dotyczą konkretnego miejsca, czy hobby, gdzie internauci mogą dzielić się swoim zdaniem. Jednak coraz częściej pojawiają się chwytliwe nazwy, pod którymi kryje się po prostu czyste zło. Niektóre witryny popierają rasizm, gnębienie czy hejtowanie innych. Pojawiają się też takie, których myślą przewodnią jest dobroć spowodowana przez agresję, alkohol, narkotyki bądź przestępstwa. Najgorzej jednak jest, jeśli dana społeczność namawia do niebezpiecznych gier czy nawet samobójstwa. Do takich miejsc najczęściej trafiają osoby, które czują się samotne, niechciane i zagubione. Jeśli w swoim otoczeniu ktoś zauważy osobę, która zafascynuje się takimi stronami, to trzeba postarać się jej pomóc i okazać wsparcie.
  • Oszustów! W sieci czują się oni bezpieczni i bezkarni. Dlatego powstają coraz to nowsze metody oszustw. Fałszywe sklepy internetowe, podawanie się za pracownika banku, czy nieprawdziwe zbiórki pieniężne dzisiaj są czymś zupełnie normalnym. Czasami takie oszustwo jest bardzo dobrze dopracowane i ciężko domyślić się, że właśnie jest się oszukiwanym. W takim wypadku warto poszukać opinii o sprzedawcy lub zweryfikować pracownika danej instytucji. Wiadomo, że nie wszystko da się sprawdzić, jednak jeśli istnieją jakieś podejrzenia, warto zrezygnować z zakupu czy wsparcia zbiórki. Nie należy także podawać swoich danych, nawet jeśli ktoś ma wstępne informacje o nas.

Bezpieczeństwo w Internecie ma dziś bardzo duże znaczenie, ze względu na to, że ilość czasu w nim spędzana znacznie wzrasta. W dzisiejszych czasach wiele spraw można załatwić w sieci, jednak należy robić to bardzo uważnie i na zaufanych witrynach. Nie można bezmyślnie podawać informacji, które mogą być wykorzystane później przeciwko nam. Pamiętać też trzeba o dzieciach, które nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie może je spotkać. Ważne jest mówienie o niebezpieczeństwie w sieci i robienie wszystkiego, aby je zminimalizować. Warto korzystać z programów antywirusowych, a także legalnego oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.