Kalkulator, długopis i dokument.
Kategorie:

Akcje – czym są i jakie są ich rodzaje?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Akcje to jeden ze sprawdzonych sposobów na inwestowanie. Jest to co prawda instrument finansowy wiążący się ze sporym ryzykiem, ale z drugiej strony daje możliwość osiągania sporych zysków. Co zatem warto wiedzieć na temat akcji?

Akcje – co to takiego?

Akcje są papierami wartościowymi, które łączą w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym. Prawa te wynikają z uczestnictwa akcjonariusza – czyli posiada akcji – w spółce akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej. Eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital przypominają, że oprócz tego pod pojęciem akcji rozumiane są obowiązki akcjonariusza, a także przysługujące mu prawa.

Jak dzielą się akcje?

Wyróżnia się kilka rodzajów akcji – wiele w tym momencie zależy od przyjętego kryterium ich podziału. Ze względu na sposób przenoszenia własności akcje dzielą się na imienne i na okaziciela. Prawo do akcji imiennej ma wyłącznie osoba fizyczna lub prawna, która została wskazana w dokumencie akcji. Z kolei na akcjach na okaziciela nie figuruje konkretne nazwisko, dlatego też prawo do nich przysługuje każdemu posiadaczowi. Kolejnym kryterium podziału jest formę pokrycia. W tym obszarze występują akcje gotówkowe pokryte wkładem pieniężnym oraz aportowe pokryte wkładem niepieniężnym. Akcje dzieli się też z uwagi na uprawnienia akcjonariuszy – tu występują akcje zwykłe i uprzywilejowane.

Jak kupić i sprzedać akcje?

Każdy, kto chce inwestować w akcje, musi w pierwszej kolejności założyć rachunek maklerski. Zarówno kupno, jak i zbycie papierów wartościowych, są opcjami dostępnymi po zalogowaniu się na wspomnianym rachunku. Inwestor wybiera spółkę, której akcje zamierza nabyć, i składa odpowiednie zlecenie. Zlecenia kupna oraz sprzedaży dzielą się na zlecenia z limitem oraz bez limitu. Przy zleceniach kupna limit oznacza maksymalną cenę, po jakiej inwestor jest w stanie nabyć akcji. Natomiast przy zleceniach sprzedaży limit określa minimalną cenę, za jaką akcje mają zostać zbyte. Akcje można kupić po cenie rynkowej albo po każdej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.