Kobieta zastanawiająca się ile metrów ma kilometr
Kategorie:

1 km ile to cm, a ile metrów?

Matematyka jako główna dziedzina nauk dostarcza nam nie lada problemów. Bardzo często nie umiemy poradzić sobie z zawiłością zadań na różnych poziomach edukacji. Chociaż obecnie można skorzystać z wielu dodatkowych pomocy naukowych, to niektóre zagadnienia dalej są dla nas niejasne. Bardzo często zdarza się tak, że ktoś, kto uwielbia działania na ułamkach, nie potrafi obliczyć pola rombu. Dlatego, gdy tylko zauważymy u siebie problem z konkretnym tematem, to musimy nad nim pracować tak długo, aż wreszcie zrozumiemy, o co chodzi. Z matematyką wygląda to tak, że, jak coś jest niejasne, to jak najszybciej trzeba to zrozumieć. W tym przedmiocie każdy temat jest połączony z kolejnym. Czasami zdarza się też tak, że podstawy matematyki pomagają w nauce innego przedmiotu np. fizyki. Bardzo dobrym tego przykładem są jednostki długości. Dziś wyjaśnimy 1 kilometr ile to metrów, 1 cm ile to mm oraz ile kilometr ma cm.

Czym są jednostki długości?

W dawnych czasach jednostki długości zupełnie różniły się od tych, które dziś używamy. Początkowo za tego typu wyznaczniki uznawano części ciała. Pojawiły się jednostki takie jak łokieć, stopa, dłonie, palce czy nawet kciuki. Następnie powstał jard, aż w końcu nadeszła jednostka używana przez nas do tej pory.

Metr, jako jednostka miary

Wywodzi się z języka greckiego od słowa métron, co po przetłumaczeniu oznacza miara. My, jako Polacy zapożyczyliśmy je z języka francuskiego od słowa mètre. Od tego momentu metr stał się podstawową jednostką długości w układzie SI.

Czym jest układ SI?

Jest to unormowany układ jednostek miar, który ustanowiono w 1960 roku. Mimo że od tego czasu był aktualizowany, to niewiele się w nim zmieniało. W Polsce oficjalny układ SI jest stosowany i używany od 1966 roku. Od tamtego czasu metr stał się dla nas wyznacznikiem długości.

Metr podstawą, ale co z innymi jednostkami?

Po ustaleniu metra jako jednostki podstawowej należało wprowadzić też inne, które będą określały mniejsze lub większe wartości niż metr. W Polsce zaczęto tworzyć jednostki poprzez dodanie odpowiedniego przedrostka.

Pojawiły się nazwy takie jak:

  • kilometr,
  • centymetr,
  • decymetr,
  • milimetr.

Każda z tych jednostek jest ściśle związana z metrem.

1 kilometr ile to metrów?

Kilometr znany jest praktycznie wszystkim, szczególnie tym którzy poruszają się samochodami czy innymi środkami transportu. Dzieje się tak, bo droga najczęściej wyznaczana jest w przebytych kilometrach.

Przedrostek kilo oznacza powiększenie danej jednostki o 1000. W naszym przeliczniku kilometr oznacza 1000 metrów. W takim wypadku 1 m = 0,001 km. Pozostałe jednostki, o których wcześniej wspomnieliśmy, są mniejsze niż metr.

Centymetr. Ile to metrów?

Przedrostek centy oznacza jedną setną obliczanej jednostki. Dlatego też centymetr wyraża 0,01 metra. Przeliczając 1m=100cm, a 1cm=0,01m.
Jednak, żeby nie było tak łatwo. Centymetr jest też częścią kilometra.

1 kilometr ile to centymetrów?

Tutaj rachuba troszkę się komplikuje, ale nie jakoś strasznie.

Skoro 1m to 0,001 km, 1 m to 100 cm to należy to wszystko przeliczyć. W jednym kilometrze znajduje się 1000 metrów, natomiast w jednym metrze jest 100 cm, dlatego trzeba obliczyć iloczyn tych liczb. 1000m * 100 cm= 100000cm. Także jasno widać, że w kilometrze znajdziemy 100000 centymetrów.

Warto jeszcze wspomnieć o kolejnej jednostce długości, jaką jest decymetr.

Metr, który jest jednostka miary i unaoczni nam ile metrów ma kilometr
Źródło: Freepik.com

Przedrostek dm jedna dziesiąta jakiejś jednostki.
1dm (taki uznany skrót jednostki) to 0,01 metra.
1 dm= 10 cm,
1dm= 0,0001 km,
1dm = 0,1m.
Przedrostek d jest stosowany rzadziej niż pozostałe. Z reguły po prostu ułatwia rachubę długości. Podobnie do dekagrama czy decybela.

Jednostki długości nie są wyznacznikiem, tylko przebytej drogi. Dzięki nim możemy obliczyć długość czegokolwiek. Możemy dzięki nim wyznaczyć także pole powierzchni np. pokoju, oczywiście po dokonaniu konkretnych obliczeń. Pomimo tego, że metr jest podstawową jednostką długości, możemy obliczać mniejsze od niego wymiary.

Do wyznaczania tego typów pomiarów najczęściej używa się linijki, której skala wyrażana jest w centymetrach. Dodatkowo do takich wyznaczeń sprawdza się miarka krawiecka czy budowlana, które są znacznie dłuższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.