Właściciel produkcji IT siedzi przed laptopem i pracuje
Kategorie:

Właściciel produktu w IT. Czym zajmuje się Product Owner?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

W branży IT ogromną popularnością cieszą się specjalne techniki zarządzania projektami, z których szczególnie popularną jest Scrum. Jedną z najważniejszych ról w tym modelu pełni tzw. Product Owner. Wyjaśniamy, kim jest i czym zajmuje się właściciel produktu w IT!

Właściciel Produktu w IT – kim jest?

Product Owner, czyli Właściciel Produktu w IT, to w dużym uproszczeniu osoba odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie projektu prowadzącego do stworzenia danego produktu, dbająca o to, by zmaksymalizować jego wartość. W pewnym sensie spaja cały zespół, ułatwiając komunikację nie tylko z poszczególnymi członkami, ale też zarządem, a także interesariuszami.

Głównym zadaniem Product Ownera jest dopilnowanie tego, by produkt był odpowiednio rozwijany, a wszystkie etapy prowadzące do uzyskania efektu końcowego przebiegały zgodnie z planem. Analizuje i wskazuje możliwości, pomaga przezwyciężyć trudności oraz wdraża inne działania, które pozwalają pracownikom wydajnie, sprawnie wywiązywać się z powierzonych im obowiązków. Nie należy jednak mylić go ze Scrum Masterem – Właściciel Produktu skupia się głównie na kwestiach związanych z zarządzaniem i realizacją wizji projektu.

Czym zajmuje się Product Owner?

Konkretny zakres działań Product Ownera oczywiście różni się w zależności od specyfiki projektu i wykonującego go zespołu. Mimo to można przedstawić ogólną listę obowiązków Właściciela Produktu. Obejmuje ona następujące kroki:

  1. Zdefiniowanie, a następnie przedstawienie wizji produktu,
  2. Ustalenie etapów prac,
  3. Rozporządzenie otrzymanego budżetu,
  4. Nadzorowanie pracy członków zespołu,
  5. Rozdysponowywanie obowiązków,
  6. Zarządzanie backlogiem, czyli spisem priorytetowych zagadnień,
  7. Prowadzenie testów produktu,
  8. Prezentacja wyników klientowi.

Właściciel Produktu w IT jest główną, w praktyce jedyną osobą decyzyjną w projekcie. Dzięki temu unika się niepotrzebnych sporów oraz zamieszania, a także skraca się czas trwania ważnych procesów biznesowych. Jego działania są jednak nadzorowane przez Scrum Mastera, który pilnuje, by m.in. postępował zgodnie z metodologią i nie przeciążał pracowników.

Jaką rolę pełni Product Owner w IT?

Rola Product Ownera w IT jest niezwykle odpowiedzialna, ponieważ od niego w dużej mierze zależy powodzenie całego projektu. Musi wyróżniać się nie tylko świetną znajomością samego tematu, ale też wizji oraz strategii całej firmy. Przy tym powinien również posiadać wysokie umiejętności interpersonalne. Z tego względu pozycję tę zajmują z reguły doświadczeni, wykwalifikowani specjaliści, oczekujący stosownego wynagrodzenia. Taką osobę trzeba obdarzyć zaufaniem i dać jej dużą dozę swobody, a do tego powierza się jej zespół pracowników oraz budżet.

Szukasz kandydata na pozycję Właściciela Produktu w IT? A może sam masz doświadczenie jako Product Owner i starasz się znaleźć zatrudnienie u sprawdzonego pracodawcy? Zwróć się po pomoc do specjalistów! Więcej informacji znajdziesz na: https://itds.pl/pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.