Urządzenia techniczne w firmie
Kategorie:

Urządzenia techniczne w Twojej firmie, które podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

W przemyśle wykorzystujemy wiele narzędzi i urządzeń, jednak niektóre z nich wymają szczelnej uwagi, ponieważ są objęte nadzorem przez Urząd Dozoru Technicznego. Sprawdź, jakie urządzenia i maszyny w Twojej firmie musisz przygotować do kontroli.

Czym są urządzenia techniczne?

Słownikowa definicja pojęcia urządzeń technicznych mówi, że są to przedmioty, które umożliwiają wykonanie określonych czynności. Urządzenia techniczne charakteryzują się określonym typem budowy w zależności od parametrów pracy oraz ich przeznaczenia. Dzielimy je maszyny, narzędzia, sprzęty i osprzęty.

Wykorzystywane urządzenia techniczne w przemyśle często mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pracowników oraz środowiska. Z tego powodu potrzebne są ich inspekcje. Prowadzony przez Urząd Dozoru Technicznego dozór ma na celu zagwarantowanie bezpiecznego użytkowania wspomnianych urządzeń, co naturalną koleją rzeczy przekłada się także na bezpieczeństwo publiczne danego miejsca pracy.

Jakie urządzenia podlegają dozorowi technicznemu?

Rodzaje urządzeń podlegających UDT określa rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Zgodnie z dokumentem dozorowi podlegają:

  • urządzenia bezciśnieniowe
  • urządzenia ciśnieniowe
  • urządzenia transportu bliskiego
  • urządzenia do odzyskiwania par paliwa

Wśród urządzeń transportu bliskiego i maszyn, które podlegają UDT wymienia się różnego rodzaju dźwigi i żurawie, ruchome schody i chodniki, wózki jezdniowe, przenośniki, wyciągi towarowe, suwnice i ruchome podesty. Osobną kategorię urządzeń technicznych stanowią również urządzenia do odzyskiwania par paliwa i innych produktów naftowych.

Szczegółowym dozorem należy objąć zarówno urządzenia bezciśnieniowe, jak i ciśnieniowe. Do tych pierwszych zalicza się zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe wykorzystywane do przechowywania materiałów zapalnych, trujących lub żrących.

Drugie natomiast reprezentowane są między innymi przez zbiorniki w agregatach gaśniczych i sprężarkowych, rurociągi przesyłowe i technologiczne, kotły parowe i wodne oraz instalacje zbiornikowe.

Przepisy i zasady związane z bezpieczeństwem urządzeń przemysłowych są coraz liczniejsze i coraz bardziej skomplikowane.  Do inspekcji z UDT można się należycie przygotować. Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą proces certyfikacji w Twoje firmie. Więcej przeczytasz na stronie https://www.bureauveritas.pl/certyfikacja-urzadzen-przemyslowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.