Mężczyzna pracujący w firmie gdzie rejestrowany jest czas pracy
Kategorie:

Rejestracja czasu pracy – czy jest obowiązkowa i kto za nią odpowiada?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Chyba każdy pracodawca lub osoba zarządzająca zasobami ludzkimi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że współcześnie liczą się nie tylko umiejętności i wiedza pracowników, ale również to, jak wykorzystują oni czas spędzony w miejscu pracy. Właśnie z tego względu bardzo ważne miejsce w prawie pracy zajmuje rejestracja czasu pracy. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Czy jest ona obowiązkowa i kto za nią odpowiada?

Czym jest rejestracja czasu pracy?

Rejestracja czasu pracy (w skrócie RCP) to nowoczesne rozwiązania, których celem jest sprawowanie rzetelnej kontroli nad obecnościami, nieobecnościami, spóźnieniami, wyjściami służbowymi, zwolnieniami czy urlopami pracowników. Dzięki niej możliwe jest rozliczenie osoby z przepracowanych godzin, a tym samym obliczenie należnego wynagrodzenia, jak również pozostałych świadczeń, które należą się w związku z wykonywaną pracą.

Czy rejestracja czasu pracy to obowiązek?

Rejestracja czasu pracy musi być prowadzona w każdym zakładzie pracy, bez względu na jego wielkość czy liczbę zatrudnianych pracowników. Nie ma tutaj również znaczenia, jaki rodzaj umowy został zawarty. Należy mieć również na uwadze to, że rejestracja czasu pracy musi być prowadzona osobno dla każdego z podwładnych, a w razie pojawienia się takiego życzenia, wszelkie dane dotyczące ewidencji, powinny zostać im udostępnione. Wspomniana ewidencja nie musi być prowadzona jedynie w trzech przypadkach:

  • kiedy pracownik jest objęty systemem zadaniowego czasu pracy,
  • kiedy osoba zatrudniona zarządza danym zakładem pracy w imieniu pracodawcy,
  • kiedy pracownik otrzymuje ryczałt za pracę w porze nocnej tudzież nadliczbowe godziny pracy.

Rejestracja czasu pracy powinna być prowadzona regularnie oraz rzetelnie. Muszą się w niej znajdować nie tylko informacje o przepracowanych godzinach w tygodniu, ale również w niedziele, święta, w porze nocnej czy godziny nadliczbowe. Ewidencja obejmuje ponadto dane o zwolnieniach, urlopach, nieobecnościach usprawiedliwionych bądź nieusprawiedliwionych.

Nowoczesna rejestracja czasu pracy

Jak widać, rejestracja czasu pracy musi zawierać szereg informacji, które pozwolą naliczyć każdemu pracownikowi odpowiednie wynagrodzenie za dany miesiąc, jak również inne dodatkowe świadczenia. Mowa tutaj na przykład o wypłacanych w wielu miejscach tzw. “wczasach pod gruszą”, czyli dodatkowym świadczeniu pieniężnym za urlop wypoczynkowy. Tradycyjna rejestracja czasu pracy wiąże się z wypełnianiem papierowej listy. Takie rozwiązanie w wielu przypadkach okazuje się nie tylko czasochłonne, ale również związane jest z ryzykiem pojawienia się pomyłek i błędów, które mogą działać na niekorzyść pracownika bądź całej firmy.

To właśnie z tego powodu w wielu przypadkach pracodawcy decydują się na wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji czasu pracy. Doskonale sprawdza się między innymi w dużych firmach, gdzie prowadzenie papierowego rejestru dla każdej zatrudnionej osoby jest nie tylko czasochłonne, ale również obarczone ryzykiem wystąpienia błędu. Elektroniczne systemy rejestracji czasu pracy pozwalają precyzyjnie odnotować godzinę jej rozpoczęcia i zakończenia. Dodatkowo mają bardzo pozytywny wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w danym miejscu. Osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, podkreślają też, że zwiększają one poziom dyscypliny wśród pracowników, co z kolei przekłada się na znaczne zmniejszenie nieusprawiedliwionych spóźnień i wcześniejszych wyjść z pracy. W efekcie prowadzi to do większej wydajności pracy, a także redukcji ukrytych kosztów. Więcej informacji o rejestracji czasu pracy można znaleźć na stronie firmy BioSys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.