Książka do nauki języka angielskiego
Kategorie:

Najlepsze metody nauki języka angielskiego

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Język angielski, od momentu kiedy stał się on urzędowym językiem Unii Europejskiej, stał się również niezwykle ważny. To właśnie przy jego pomocy obecnie można komunikować się dosłownie z każdym, bez względu na jego język ojczysty. Niemniej jednak nauka angielskiego, szczególnie u dzieci nie należy do najłatwiejszych. Tak więc jakie są popularne metody stosowane w szkołach językowych, by pociechy szybko ten język opanowały?

Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa

Szkoła językowa dla dzieci z pewnością jest świetnym miejscem do tego, by pociechy rozpoczęły przygodę z nauką języka angielskiego. Bez wątpienia, specjaliści tam pracujący potrafią dopasować odpowiednią metodę nauczania. Jedną z najpopularniejszych jest metoda gramatyczno-tłumaczeniowa. Być może nie jest ona najszybszą, jednak z pewnością efektywna. Metoda ta swój początek ma już w XIX wieku, kiedy to dzieci musiały nauczyć się greki i łaciny. Tak więc kurs angielskiego dla dzieci, który pracuje z tą metodą, opiera się w pierwszej kolejności na wyjaśnieniu- oczywiście w języku polskim- wszystkich reguł gramatycznych. Dopiero później dzieci przystępują do pracy z tekstem. Polega ona na jego analizowaniu, a także wyszukiwaniu tych reguł, z którymi już się dzieci zapoznały. Finalnym etapem nauki języka angielskiego jest pisemne tłumaczenie zdań z polskiego na angielski i odwrotnie. Uczniowie jednak mają bardzo niewiele okazji do tego, by ćwiczyć poprawną wymowę.

Metoda naturalna

Kursy angielskiego dla dzieci mogą również wykorzystywać metodę naturalną. To całkowite przeciwieństwo poprzedniej metody. Opiera się ona na naturalnej nauce, poprzez powtarzanie oraz korygowanie. Podczas zajęć w ogóle nie używa się języka polskiego, a także stara się do zera zredukować stres. Metoda ta również bazuje na tym, że gramatyczne podstawy nie są najistotniejsze, a co za tym idzie, nie są one również nauczane. Pojawia się jednak indukcja, czyli założenie, że uczniowie powinni samodzielnie zrozumieć reguły z tekstu, nad którym pracują. Główny nacisk kładzie się jednak na to, by uczniowie nauczyli się poprawnie mówić i zyskali płynność. Dużą wagę przykłada się również do chwalenia słuchaczy za każdym razem, gdy uda im się osiągnąć świetny akcent. Błędy są zaś łagodnie korygowane przez nauczyciela. Lektorzy zadają również pytania, a każdy z uczniów ma szanse na nie odpowiedzieć.

Metoda Callana

Metody nauczania języka angielskiego są prawdziwie różnorodne. Niemniej jednak ich celem jest sprawienie, że język angielski dla dzieci stanie się niezwykle prosty i przystępny. Niektóre szkoły językowe na swoich kursach wykorzystują również metodę Callana. Została ona opracowana przez Robina Callana w latach 60-tych ubiegłego wieku. Co ciekawe, w pewnym momencie metoda ta zaczęła prawdziwie podbijać świat, gdyż okazała się ona być niezwykle efektywna. Na czym więc polega metoda Callana? Otóż opiera się ona przede wszystkim na:

  • konwersacji
  • pytaniach
  • szybkości

Konwersacja, którą prowadzi uczeń z nauczycielem- zgodnie z tą metodą- nie jest do końca naturalna. Uczniowie bowiem są pytani niezwykle szybko i na wyrywki, a ich zadaniem jest równie szybkie udzielenie odpowiedzi. Nie mają oni czasu na głębsze namysły i zastanawianie się. Co ciekawe, uczniowie wcale nie muszą samodzielnie budować zdań, gdyż w tej metodzie najważniejsze jest to, by wykorzystać wyuczone wzory. Oczywiście na lekcjach nie używa się języka polskiego, a materiał jest powtarzany wielokrotnie. Co więcej, uczniowie na zajęciach nie robią żadnych notatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.