Kucharz posiadający książeczkę sanepid
Kategorie:

Książeczka sanepidu – jak wyrobić i jaka jest cena badania?

Polskie prawo jest dość skomplikowanym zagadnieniem. Potrzeba wielu lat nauki, przeglądania przepisów i szukania informacji, żeby je zrozumieć. Podobnie jest z prawem pracy. Kwestia naszego zatrudnienia, rządzi się określonymi obowiązkami i przywilejami. Dzięki prawu pracy możemy spokojnie wykonywać swój zawód, wiedząc, że jesteśmy chronieni przez kodeks pracy. Prawo pracy określa także obowiązki i przywileje pracodawcy. Jednym z takich zobowiązań jest wymaganie od pracownika posiadania książeczki sanepidowskiej. Jest ona niezbędna tylko w niektórych zakładach pracy, jednak jej brak może narobić problemów nie tylko pracodawcy, ale i nam.

Czym jest książeczka sanepidu?

Książeczka sanepidu, czyli książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jest to dokument potwierdzający brak obecności pałeczek konkretnej bakterii w ciele człowieka. Dzięki takiemu zaświadczeniu pracownik może pracować w konkretnym zawodzie, nie narażając społeczeństwa na epidemię.

Pod kątem jakich bakterii robione są badania? W jakim zawodzie potrzebna jest książeczka sanepidowska?

książeczka sanepidu u kucharki
Źródło: Freepik.com

Przede wszystkim pracownik wyrabiający książeczkę sanepidowską badany jest w celu ustalenia, czy nie zarażony pałeczkami duru brzusznego, duru rzekomego A, B, lub C, bądź pałeczkami Shigella, czy Sallmonela. W przypadku wykazania obecności którejkolwiek z tych bakterii, pracownik nie może podjąć zatrudnienia.

Książeczka sanepidowska jest wymagana przede wszystkim w gastronomii, tam, gdzie człowiek ma stały kontakt z żywnością. Jednak nie tylko gastronomia stawia takie wymogi. Książeczkę musi wyrobić też osoba pracująca z lekami, na tzw. zmywaku, czy pracując z dziećmi do szóstego roku życia. Nierzadko też książeczka wymagana jest w hotelarstwie. Jak widać książeczkę, powinien posiadać każdy, kto ma styczność z jedzeniem, piciem, lekami, naczyniami czy małymi dziećmi. Dzięki temu bezpieczny jest nie tylko pracownik, ale również inne osoby z jego pracowniczego otoczenia.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Wiele osób zastanawia się, jak wyrobić książeczkę sanepidowską. Otóż wyrobienie książeczki sanepid jest bardzo proste.

  1. Najpierw pracownik dostaje skierowanie od pracodawcy. Jeśli jednak dana osoba chce ją wyrobić we własnym zakresie, to od razu przechodzi do kolejnego punktu.
  2. Następnym etapem jest udanie się do najbliższej stacji sanepidu. Na miejscu interesant dostanie specjalne pojemniczki na materiał do badania.
  3. Następnie ten materiał, czyli w tym wypadku 3 próbki kału z jednego dnia oddaje się do badania. Teraz nie pozostaje nic innego jak czekać na wyniki.
    Ile to trwa? Z reguły czas oczekiwania na wyniki badań nie czeka się dłużej niż tydzień.
  4. Po odebraniu wyników należy udać się do lekarza medycyny pracy, który wystawi zaświadczenie o zdrowiu pacjenta.

Gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską?

Jak można zauważyć, jej nazwa nie wzięła się znikąd. Badania można przeprowadzić w każdym punkcie sanepidu. Tego typu miejsc jest sporo w całej Polsce, więc nie trudno będzie je znaleźć we własnej okolicy.

Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej?

Cena książeczki sanepidowskiej zależna jest od miejscowości, w której jest wydawana. Jednakże jej koszt nie powinien przekroczyć 200 zł. Cena książeczki sanepid składa się w sumie z dwóch części. Pierwsza z nich to opłata za wykonanie badań, natomiast druga to poniesiony koszt za wizytę u lekarza medycyny pracy. Odpłatność za wyrobienie książeczki powinien ponieść pracodawca, który kieruje pracownika na tego typu badania. Konkretna osoba może wyrobić książeczkę samemu, np. aby dodać ją do swojego życiorysu.

Proces wyrobienia książeczki sanepidowskiej jest dość prostym zadaniem. Warto jednak posiadać taki dokument, szczególnie jeśli dana osoba chce pracować w miejscu, w którym takie zaświadczenie jest wymagane. Ważność książeczki nie została ustanowiona. Ważność dokumentu wyznacza lekarz medycyny pracy.

Właściwie aktualnie ten dokument nie jest nazywany już książeczką sanepidowską tylko zaświadczeniem sanitarno-epidemiologicznym. Jednak nadal wydawana jest w formie małej książki, ponieważ ta zmiana nie została szczegółowo uregulowana przez prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.