Kobieta pracuje zdalnie
Kategorie:

Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej dla pracowników?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Praca w trybie zdalnym zyskała dużą popularność w trakcie pandemii koronawirusa. Obecnie wciąż jest bardzo ceniona, zwłaszcza przez pracowników. Choć taki sposób wykonywania obowiązków zawodowych ma wiele zalet, niestety nie jest też wolny od wad. Jakie plusy i minusy ma praca zdalna?

Czym jest praca zdalna?

Zdalne wypełnianie obowiązków zawodowych w ciągu kilku ostatnich lat znacznie zyskało na znaczeniu. Rzuciło też nowe wyzwania – zarówno pracownikom, jak i prawodawcom. Oferty pracy zdalnej cały czas można znaleźć na wielu portalach z ogłoszeniami, stronach agencji zatrudnienia itp. Co jednak w praktyce oznacza to pojęcie? Mianem pracy zdalnej określa się wypełnianie zadań zawodowych poza siedzibą firmy, przy użyciu nowych technologii i możliwości, jakie daje internet. Można ją wykonywać w dowolnym miejscu – we własnym domu, w kawiarni, a nawet na plaży w egzotycznym kraju. Wszystko to zależy jednak od ustaleń z pracodawcą. Warto też wiedzieć, że pojęcie pracy zdalnej figuruje w Kodeksie pracy – pojawiło się w nim jednak dopiero na początku 2023 roku.

Zalety pracy zdalnej

Z perspektywy pracowników praca zdalna ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim daje dużą elastyczność – teoretycznie umożliwia pracę z każdego zakątka świata. Pozwala poczuć większą niezależność i wolność. Oprócz tego przynosi dużą oszczędność czasu i pieniędzy – wykonując ją, nie trzeba dojeżdżać do firmy, stać w uciążliwych korkach, płacić za paliwo czy bilety na komunikację miejską. Wielu osobom praca zdalna umożliwia też wygospodarowanie większej ilości czasu dla rodziny, a co za tym idzie – poprawienie więzi z najbliższymi. Dodatkowo mnóstwo pracowników dzięki wypełnianiu obowiązków w trybie online staje się bardziej produktywnych, efektywnych i zaangażowanych. Zyskują na tym nie tylko oni sami, lecz także ich pracodawcy.

Do zalet pracy zdalnej można też zaliczyć większe możliwości znalezienia zatrudnienia. W tym przypadku odległość nie jest żadnym ograniczeniem. Bez problemu można więc objąć stanowisko w firmie, która znajduje się setki kilometrów od domu.

Wady pracy zdalnej

Niestety, jak każde inne rozwiązanie, zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych ma także minusy. Przede wszystkim wiąże się z koniecznością zorganizowania sobie wygodnego i ergonomicznego miejsca oraz stanowiska pracy. Często wymaga to nieco zachodu. Ponadto trzeba przestawić się na pracę w trybie online. Choć dla jednych będzie to proste, inni mogą mieć spore kłopoty z odpowiednim zorganizowaniem się. Oprócz tego brak wyraźnego rozdzielenia pracy i życia prywatnego może źle wpłynąć na work-life balance.

Dużą wadą zdalnego wypełniania zadań zawodowych jest też brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Prowadzi to do osłabienia relacji, czego konsekwencją może być poczucie odosobnienia. W pracy zdalnej problemem bywa też utrzymanie odpowiedniej motywacji – sprawdzi się więc przede wszystkim w przypadku osób, które mają w sobie dużo samozaparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.