Instruktor jazdy
Kategorie:

Instruktor nauki jazdy – jak zostać i jaki kurs skończyć?

Praktycznie każdy zdawał lub będzie zdawać egzamin na prawo jazdy. Wcześniej zaś będzie uczęszczać na kurs prawa jazdy. Nie ma oczywiście nauki jazdy bez instruktora, który przekazałby kursantowi wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dzięki zdobytej wiedzy kurs prawa jazdy będzie mógł zakończyć się zdanym egzaminem na prawo jazdy. Bez wątpienia więc praca instruktora jest potrzebna. Dla instruktorów i wykładowców pracy nigdy nie zabraknie, gdyż na kurs prawa jazdy będą zapisywać się nowe osoby. Warto też wspomnieć, że na kurs prawa jazdy często zapisują się ci, którzy prawo jazdy już posiadają, a interesuje ich kurs prawa jazdy na inne kategorie. Każda szkoła jazdy potrzebuje instruktorów i wykładowców nauki jazdy. Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Czy kursy dla instruktorów nauki jazdy są trudne? Na jakie zarobki można liczyć po tym, jak zda się wszystkie kursy dla instruktorów?

Instruktor nauki jazdy. Kto może nim zostać i jak zostać instruktorem nauki jazdy?

Kurs instruktora nauki jazdy nie jest długi ani trudny. Instruktorów i wykładowców potrzebują zaś wszystkie szkoły nauki jazdy. Muszą to jednak być osoby, które skończyły właściwe kursy dla instruktorów i wykładowców nauki jazdy. Nie każdy jednak może zapisać się na kursy dla instruktorów.

Instruktor nauki jazdy musi mieć doświadczenie w prowadzeniu pojazdu

Nie może zapisać się na kursy dla instruktorów osoba, która nie ma prawa jazdy kategorii, której chce uczyć. Co więcej, nie może to być świeżo upieczony kierowca. Podstawowym wymogiem, bez którego spełnienia kursy na prawo jazdy nie są możliwe, jest konieczność trzyletniego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu. Nie może to być jednak dowolny pojazd. Ten, kto chce przygotowywać kursantów do zdania prawa jazdy na samochody osobowe, musi mieć trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu właśnie tych pojazdów. Ten, kto chce przygotowywać do egzaminu przyszłych kierowców ciężarówek, oczywiście musi mieć prawo jazdy uprawniające do prowadzenia pojazdu ciężarowego i to co najmniej od trzech lat.

Niepotrzebne są dokumenty potwierdzające doświadczenie w prowadzeniu pojazdu

Oczywiście osoby zapisujące się na kursy dla instruktorów nie muszą okazywać się żadnymi zaświadczeniami potwierdzającymi trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu danych pojazdów. Często nawet nie ma możliwości uzyskania takiego zaświadczenia. Przykładem jest tu prowadzenie samochodu osobowego. Jeśli ktoś jeździł tylko prywatnym, zapisując się na kursy instruktorów i wykładowców nauki jazdy, w żaden sposób nie będzie mógł swojego doświadczenia udokumentować.

Oczywiście w przypadku kursów na instruktorów i wykładowców nauki jazdy dla przyszłych kierowców ciężarówek, można byłoby oczekiwać przedstawienia dokumentu potwierdzającego pracę w tym zawodzie, nikt jednak tego robić nie będzie. Nie ma bowiem ma takiego obowiązku, a nawet prawa. Kurs prawa jazdy może więc prowadzić osoba, która po prostu ma od ponad trzech lat prawo jazdy danej kategorii. Praca instruktor jest dostępna jednak dla osób, które oprócz tego warunku spełniają także inne.

Sala na kurs dla instruktorów jazdy
https://www.pexels.com/

Średnie wykształcenie i niekaralność to warunki konieczne

Praca instruktora nauki jazdy jest ciekawa i dobrze płatna. Przed przystąpieniem do kursu instruktorów i wykładowców nauki, który oczywiście trzeba zdać, by móc zostać instruktorem, trzeba okazać się dwoma ważnymi dokumentami. Bez ich posiadania do kursu instruktora nauki po prostu nie można przystąpić. Te dokumenty to świadectwo szkolne, które potwierdza przynajmniej średnie wykształcenie, a także zaświadczenie o niekaralności.

Zaświadczenie o niekaralności

Świadectwo ukończenia szkoły średniej, każdy, kto ją ukończył, oczywiście posiada w domowym archiwum. Inna sytuacja jest w przypadku zaświadczenia o niekaralności. Nawet jeśli jakieś zaświadczenie o niekaralności posiadamy, to z reguły jest ono zbyt stare, by mogło zostać przyjęte. Nie ma bowiem żadnej gwarancji, że pomiędzy uzyskaniem starego zaświadczenia o niekaralności a czasem, w którym zapisujemy się na kurs, nie popełniliśmy jakiegoś przestępstwa. Konieczne jest więc uzyskanie nowego zaświadczenia o niekaralności. Z wnioskiem o wydanie takiego zaświadczenia należy wystąpić do sądu. Co ważne, nie ma konieczności oczekiwania na takie zaświadczenie. Wydawane jest praktycznie od ręki, czeka się tylko kilka minut, w których trakcie w rejestrach sprawdza się, czy dana osoba rzeczywiście jest niekarana.

Koszt zaświadczenia o niekaralności to kilkadziesiąt złotych. Stosowną opłatę trzeba uiścić w kasie sądu. Wybierając się po zaświadczenie o niekaralności, trzeba brać pod uwagę to, że kasa sądu może być czynna krócej niż sam sąd. Co więcej, około południa, z reguły kasa jest na kilkadziesiąt minut zamykania. Z tym też się trzeba liczyć.

Kurs instruktora nauki jazdy

Zanim będzie możliwa praca instruktora nauki jazdy, konieczne jest złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów, zapisanie się na kurs instruktora nauki i zdanie go. Sam kurs nie jest bardzo trudny i obejmuje przede wszystkim zagadnienia związane z przepisami drogowymi i prowadzeniem określonego pojazdu. Istotne jest jednak jeszcze coś.

Instruktor nauki jazdy musi być osobą cierpliwą i spokojną. Ważne jest również odpowiednie przekazywanie wiedzy przyszłym kierowcom. Swoje umiejętności trzeba potwierdzić. Koniecznej jest pozytywne przejście testów psychologicznych. Jeśli wszystkie testy instruktor zda z wynikiem pozytywnym i z tym samym wynikiem ukończy kurs na instruktora nauki jazdy, zostanie tylko jeden krok, bez którego nie może pracować w tym zawodzie. Praca instruktor nauki poruszania się pojazdem jest możliwa, jeśli starosta formalnie nada instruktorowi stosowne uprawnienia. Bez spełnienia tego warunku praca instruktor nauki jazdy nie jest możliwa.

Zarobki instruktora nauki jazdy. Ile zarabia instruktor?

Wiele osób zastanawiających się, jak zostać instruktorem nauki jazdy, nie do końca wie, jakie są zarobki instruktora. Ile tak naprawdę zarabia instruktor nauki jazdy? Nie ma konkretnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Zarobki instruktora nauki jazdy zależne są od wielu czynników.

Na ich wysokość ma też wpływ miejsce pracy i mowa tu nie o konkretnej firmie, ale o tym, czy miejscem pracy jest małe miasto, czy też duże.  Zarobki są bowiem uzależnione między innymi od kosztów kursu prawa jazdy. Tam, gdzie on kosztuje więcej, a tak jest w dużych miastach, zarobki instruktora są odpowiednio wyższe. Tam, gdzie kurs prawa jazdy jest dużo tańszy, zarobki instruktora też są niższe. W znacznym stopniu zarobki instruktora bowiem są zależne od tego, ile za kurs płaci sam kursant.  Jak zostać dobrze zarabiającym instruktorem?

Zarobki instruktora zależne są od formy zatrudnienia

Ile zarabia instruktor? To także zależy od tego, na podstawie jakiej umowy jest zatrudniony. Jeśli jest zatrudniony w szkole jazdy na podstawie umowy o pracę, na pewno zarobi co najmniej wynagrodzenie etatowe w ustalonej wysokości. Co ciekawe, zarabia instruktor także wynagrodzenie prowizyjne, zależne od ilości wyjeżdżonych godzin. Najczęściej dostaje około 30 złotych za każdą godzinę spędzoną z kursantem w samochodzie. Przy prowadzeniu wykładów, czyli przygotowywania kursantów do teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy, zarobki mogą oczywiście być inne i obliczane w inny sposób.

Kurs prawa jazdy
https://www.pexels.com/

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nietypowych godzinach

Na dodatkowe zyski może liczyć instruktor, który decyduje się na pracę w nietypowych godzinach, również w niedzielę i święta. W tych dniach także niektórzy kursanci chcą się uczyć jazdy samochodem. Nie każdy instruktor jednak chce pracować w dni wolne. Ile zarabia instruktor pracujący w dni wolne? Najczęściej także jakąś stawkę godzinową, jednak wyższą niż za jazdy z kursantem w dni robocze.

Ile zarabia instruktor pracujący na etacie? Najczęściej są to kwoty znacznie przekraczające minimalną pensję, zbliżające się do średniego wynagrodzenia krajowego.

Własna działalność gospodarcza

Jak zostać instruktorem nauki jazdy, który zarabia więcej? Wystarczy zacząć pracować u siebie.

Jak zostać właścicielem firmy prowadzącej kursy nauki jazdy? Nie jest to trudne. Trzeba założyć działalność gospodarczą, zakupić samochód, przystosować go do nauki jazdy, odpowiednio oznaczyć i można zacząć szukać kursantów. Zarobki instruktora nauki jazdy pracującego tylko na siebie są oczywiście znacznie wyższe niż zarobki instruktora zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Trzeba jednak pamiętać, że przy własnej działalności gospodarczej pojawiają się też koszty jej prowadzenia i nie są one niskie.

Co więcej, utrzymanie samochodu też spada na barki instruktora. Musi on finansować wszelkie naprawy, zapłacić za przystosowanie pojazdu do nauki jazdy, ubezpieczyć. Koszty mogą być zaskakująco wysokie. Co jakiś czas trzeba też zmienić samochód na nowy. Tak się najczęściej dzieje, gdy ośrodek egzaminowania kierowców zmienia swoje auta. Kursanci chcą się uczyć na takich samochodach, jakie są w ośrodku egzaminowania. Więc wszystkie szkoły, które chcą mieć kursantów, muszą zmienić swoje auta na inne. Od początku pracy na swoim, trzeba przywiązywać wiele uwagi do poszukiwania kursantów, chcących się uczyć właśnie w tej firmie. Od ich ilości zależą bowiem zyski firmy. A mogą być bardzo wysokie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.