Elementy stwoerzone dzięki formowaniu technicznemu
Kategorie:

Formowanie termiczne – co to jest?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Formowanie termiczne (inaczej termoformowanie) to proces produkcyjny, który dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury oraz elastyczności podgrzanych tworzyw sztucznych, pozwala na wytwarzanie nawet dużych elementów o skomplikowanych kształtach.

Proces termoformowania

Formowanie termiczne zaczyna się od przygotowania formy, która będzie odciskana, a następnie układana jest w urządzeniu. Podgrzewany jest arkusz z tworzywa sztucznego. Odpowiednio wysoka temperatura sprawia, że tworzywo sztuczne staje się elastyczne i możliwa jest zmiana jego kształtu. Arkusz z tworzywa jest naciągany i przyciskany na formę. Następnie całość jest schładzana i możliwe jest oddzielenie formy od arkusza z tworzywa sztucznego. Teraz następuje obróbka uzyskanego elementu poprzez obcięcie nadmiaru tworzywa dookoła.

Dlaczego warto zdecydować się na formowanie termiczne?

Termoformowanie daje szereg możliwości produkcyjnych, które znajdą zastosowanie wśród firm działających w różnych obszarach. Możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • możliwość produkcji mniejszej ilości elementów – termoformowanie to dobra opcja na produkcję niewielkich serii. Daje to możliwość skorzystania z tego rodzaju produkcji nawet mniejszym przedsiębiorstwom. Możliwa jest również produkcja prototypu i innych próbnych elementów,
  • produkcja dużych elementów – formowanie termiczne to możliwość produkcji dużych elementów, które wykonane są z jednego kawałka materiału. Nie występują w nim spojenia, klejenia, śruby oraz inne podobne elementy. Takie wykonanie przekłada się na dużą szczelność, jakość oraz wytrzymałość produktu,
  • produkcja elementów o skomplikowanym kształcie – termoformowanie pozwala na wytwarzanie elementów zawierających wiele kanalików, wgłębień oraz uwypukleń.

Jakie elementy są produkowane przy wykorzystaniu termoformowania?

Formowanie termiczne pozwala na produkcję różnych elementów. Wykorzystywane jest w wielu branżach. Mogą to być m.in.:

  • wytłoczki termoformowane na jajka,
  • pojemniki i opakowania termoformowane na żywnosć,
  • elementy termoformowane takie jak osłonki, owiewki, zderzaki produkowane w motoryzacji,
  • elementy termoformowane wykorzystywane w urządzeniach chłodniczych.

Widzimy, że formowanie termiczne daje wiele możliwości produkcyjnych. Takie elementy znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach. Nawet w takich obszarach, jak branża chłodnicza. Z elementami termoformowanymi oraz innymi produktami z tworzyw sztucznych wykorzystywanymi w branży chłodniczej możesz zapoznać się na https://aifo.pl/pl/. Przeczytasz tam również więcej o samym procesie termoformowania tworzyw sztucznych i jego możliwościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.