Stary samochód nadający sie na skup złomu
Kategorie:

Czym jest skup złomu?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł sponsorowany.

Skup złomu jest miejscem, w którym jak sama nazwa wskazuje, odbywa się skup oraz sprzedaż złomu, a także segregacja odpadów, które mogą zostać poddane dalszej obróbce. Skupy złomu wspomagają dbanie o ekologię, ponieważ ograniczają produkcję odpadów oraz umożliwiają pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów.

Na czym polega skup i sprzedaż złomu?

Skup złomu to miejsce, gdzie można sprzedać różnego rodzaju odpady metalowe. Dzięki takim miejscom ograniczona jest ilość produkowanych odpadów, a niektóre z nich wykorzystywane są po raz kolejny.
W skupach można nie tylko sprzedać odpady, ale także kupić potrzebne rzeczy. Najczęściej odpady metalowe odkupowane są przez duże przedsiębiorstwa.
Złom skupowany jest w kilogramach, a jego cena uzależniona jest od ilości procesów obróbkowych, przez jakie przechodzą odpady.

Co dzieje się ze skupionymi odpadami?

Skup złomu jak Miliomet po skupieniu odpadów segreguje je, a następnie zostają one poddane jednemu z trzech procesów, którymi są:

  • recykling – jest to odzyskiwanie surowca lub dawanie odpadom drugiego życia. Stare puszki, miedziane kable kub części samochodowe mogą być użyte po raz drugi. Dzięki temu procesowi ogranicza się ilość nowych złóż oraz zmniejsza koszty związane z wydobyciem, a także zmniejsza się ilość śmieci zalegających na wysypiskach,
  • utylizacja – niektóre metale nie nadają się do przetworzenia, dlatego są one utylizowane w sposób legalny i bezpieczny. Ten proces sprawia, że śmieci nie leżą na wysypisku i nie wpływają negatywnie na środowisko,
  • sprzedaż – niektóre skupy nie mają możliwości samodzielnego utylizowania odpadów, dlatego prowadzą sprzedaż złomu, która umożliwia pozbycie się śmieci lub ich ponowne wykorzystanie, a także generują zysk dla skupu.

Etapy pracy skupu złomu

Kiedy odpady trafią do skupu, wówczas poddawane są następującym etapom obróbki:

  • sortowanie – to pierwszy etap polegający na oddzieleniu metali od innych odpadów przy użyciu magnesów,
  • rozdrabnianie – to proces, dzięki któremu możliwa jest dalsza obróbka,
  • topienie – proces ten odbywa się w specjalnym piecu i trwa od kilku minut do kilku godzin. Czas trwania tego procesu zależny jest od rodzaju surowca,
  • oczyszczanie – odbywa się poprzez elektrolizę,
  • schłodzenie i zestalenie – w tym etapie złom ma nadawany kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.