Chłopiec przed pójściem do pierwszej klasy uczy się z rodzicami w domu
Kategorie:

Czego warto nauczyć dziecko przed pójściem do pierwszej klasy?

Rozpoczęcie nauki szkolnej to wielkie wydarzenie w życiu całej rodziny. Maluch kończy beztroski okres przedszkolnych zabaw i wkracza w świat nowych wyzwań i obowiązków. Szkoła może wzbudzać zarówno strach, jak i ciekawość małego człowieka. Bez wątpienia, rozpoczęcie po raz pierwszy nauki w szkole wiąże się ze sporym stresem dla całej rodziny. Jak poradzić sobie z nową sytuacją i ułatwić dziecku naukę w nowej placówce oświatowej?

Nowa szkoła i nowe obowiązki dziecka

Szkoła stawia przed dziećmi nowe wyzwania. Nakłada szereg obowiązków, które muszą wypełnić zarówno dzieci, jak i sami rodzice. Pierwszy rok w nowym środowisku potrafi być bardzo stresujący. Mały człowiek uczy się nowych reguł, musi podporządkować się szkolnym zasadom, nawiązać nowe relacje z rówieśnikami. Szkoła, choć przyjemna i wesoła, jest także miejscem nauki, sprawdzania i oceniania własnych umiejętności. Rodzice są często pełni obaw, czy ich pociecha poradzi sobie z nauką, czy dotychczasowa wiedza będzie wystarczająca. Zanim maluch rozpocznie edukację w pierwszej klasie, warto zadbać o  kilka podstawowych, jednak niezwykle ważnych umiejętności. Ich posiadanie usprawni pobyt w szkole i ułatwi zaklimatyzowanie malucha w nowej rzeczywistości. 

Czego dziecko musi nauczyć się przed rozpoczęciem szkoły?

Szkoła to przede wszystkim nauka. Maluch idący do pierwszej klasy musi posiadać podstawową wiedzę z dziedziny języka polskiego i matematyki. Warto zadbać o umiejętność płynnego liczenia do dziecięciu. Maluch powinien rozpoznawać każdą z liczb, poprawnie liczyć różne przedmioty i dodawać je do siebie. Można nauczyć dziecko liczenia na paluszkach lub liczydle oraz poprawnego zapisu cyfr. Podstawy matematycznej wiedzy opanowane przez małego człowieka, ułatwią mu dalszą naukę. Bardzo ważne, aby dziecko potrafiło zrozumiale wysławiać się, znać alfabet i rozpoznawać poszczególne litery. Pomocne będą rozmaite ćwiczenia z dużą i małą literą oraz  rozpoznawanie poszczególnych liter w tekście. Kiedy dziecko nauczy się wszystkich liter, warto rozpocząć naukę czytania i zaznajomić go z prawidłową budową zdań. Podstawą jest tu sylabizowanie. Nauka czytania nie musi być trudna. Pomocne będą elementarze i książki edukacyjne dla najmłodszych. Znajdziemy tam mnóstwo pomocnych zadań i wskazówek jak skutecznie nauczyć dziecko czytać. Należy pamiętać, że już kilkanaście minut dziennie spędzone na pracy z maluchem, potrafi przynieść wspaniałe rezultaty i ułatwić dziecku naukę w szkole.

Nauka podstaw języka polskiego czy arytmetyki są bardzo ważne, ale warto też zadbać o dobre umiejętności praktyczne. Ważne, aby maluch idący do pierwszej klasy potrafił sam się ubierać, zawiązywać sznurówki i zgłaszać swoje potrzeby wychowawcy. Warto uczyć dziecko otwartości i śmiałości. Cechy te bardzo ułatwiają klimatyzację w nowej rzeczywistości.

Inwestuj w rozwój swojego dziecka!

To od rodziców w dużej mierze zależy jak będzie przebiegała edukacja dziecka. Na opiekunach ciąży wiele obowiązków, których wykonywanie wpływa na rozwój małego człowieka. Inwestowanie w przyszłość dziecka jest bardzo ważne, a korzyści ogromne. Warto więc sięgać dalej i korzystać z nowoczesnych metod nauki. Jedną z nich jest pisanie bezwzrokowe. Nauka bezwzrokowego pisania na klawiaturze jest w wielu krajach jedną z podstawowych umiejętności, którą zdobywa  młody człowiek w wieku szkolnym. Korzyści jakie przynosi pisanie bezwzrokowe są ogromne. Dzieci szybciej się uczą, lepiej przyswajają wiadomość, pracują szybciej i efektywniej. Nauka bezwzrokowego pisania pozwala na pełne skupienie się na pisanym tekście, bez konieczności odrywania od niego wzroku i rozpraszania. Pisanie bezwzrokowe to bez wątpienia inwestycja na całe życie, która przynosi wielkie korzyści zarówno w nauce, jak i późniejszej pracy zawodowej. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.