Firma z systemem wykonawczym produkcji
Kategorie:

Co to jest program MES i jak sprawić, by był z niego realny pożytek?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Nowoczesna technologia to nie tylko skomplikowane urządzenia, ale również złożone systemy. Bez innowacyjnych oprogramowań parametry najlepszych nawet urządzeń na nic by się nie zdały. Dowodem tego są choćby systemy wykorzystywane w przedsiębiorstwach. Do najważniejszych należy program MES, stosowany dzisiaj w wielu zakładach produkcyjnych.

Czym jest program MES?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to takiego program MES. Rozwinięcie wymienionego skrótu to – Manufacturing Execution System. Innymi słowy, chodzi o system wykonawczy produkcji, określany też jako system realizacji produkcji oraz program do zarządzania produkcją. Zasadniczo jest to oprogramowanie służące do kontrolowania przebiegu produkcji, ale też jej planowania, modyfikowania i analizy.

Na rynku dostępne są różnorodne programy, o mniejszej bądź większej funkcjonalności. Najlepsze programy to nie tylko sprawne zarządzanie produkcją, ale też ułatwiona analiza. Co więcej, dzisiaj już standardem jest wdrażanie programów zsynchronizowanych z innymi systemami stosowanymi w danym przedsiębiorstwie. Rzecz w tym, iż w przeciętnej firmie wykorzystuje się co najmniej kilka programów. Inny program służy do kontroli kwestii księgowych i finansowych, inny do zarządzania magazynem, a jeszcze inny do produkcji. Chcąc zachować w firmie porządek i rzeczywiście przyspieszyć realizację procesów, trzeba zadbać, aby poszczególne systemy tworzyły spójną całość.

Funkcjonalny program MES to rozwiązanie przystępne dla każdego. Z jego obsługą powinien poradzić sobie nie tylko fachowiec, ale również każdy inny pracownik przedsiębiorstwa po krótkim, mało skomplikowanym szkoleniu. Co więcej, warto skorzystać z programu MES, który jest dostępny online, czyli z poziomu strony internetowej. To duża wygoda, a przy tym nie trzeba martwić się małą ilością miejsca na dysku, ponieważ firma oferująca program przechowuje dane na własnych serwerach. Co więcej, w takich sytuacjach usługodawca często oferuje też rozbudowany serwis. Nawet najlepsze oprogramowanie może przecież ulec awarii. Poza tym problemy dotyczą też nieraz konieczności modyfikacji ustawień oprogramowania ze względu na specyfikę działania przedsiębiorstwa. Warto móc w takiej sytuacji wezwać fachowców, którzy udzielą szybkiej i skutecznej pomocy.

System MES

Znaczenie wdrożenia systemu do zarządzania produkcją

Bardzo ważne jest, aby system MES był sprawny, funkcjonalny i przystępny. Istotny jest też dostęp do usług dodatkowych, takich jak serwis. Wszystkie kwestie, które poruszyliśmy powyżej, są jak najbardziej istotne. Nie można jednak zapominać o równie ogromnym znaczeniu poprawnego wdrożenia programu MES.

Poprawne wdrożenie to klucz do sukcesu. Każdorazowo program do zarządzania produkcją należy odpowiednio dostosować do specyfiki danej firmy i jej potrzeb. Przede wszystkim znaczenie ma branża, w której działa przedsiębiorstwo, ponieważ w dużej mierze determinuje ona stosowane metody produkcji. Ponadto istotna jest też wielkość firmy. Należy pamiętać również o procesach specyficznych dla danego przedsiębiorstwa. Dlatego też wdrożenie programu warto zlecić fachowcom. Przed instalacją i synchronizacją programu przeprowadzą oni szczegółowy audyt, który umożliwi poprawne wdrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.