Tworzenie nowoczesnego CV
Kategorie:

Cechy nowoczesnego CV

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

W ubieganiu się o pracę kluczowe znaczenie mają kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kandydata. Informacje te trzeba jednak optymalnie uwidocznić w naszym CV, aby miało szansę przebicia się wśród wielu innych dokumentów aplikacyjnych.

Wiele osób nie przywiązuje uwagi do wyglądu oraz konstrukcji swojego życiorysu zawodowego, a to niewłaściwe podejście. Jak zatem stworzyć nowoczesne Curriculum Vitae, aby nie przepadło na pierwszym etapie rekrutacji? Mamy dla Ciebie kilka porad.

Wybierz nowoczesny wzór CV i zamieść swoje zdjęcie

Atrakcyjna wizualnie forma CV zdecydowanie bardziej przemawia do potencjalnego pracodawcy niż sama tylko treść pisana. Kiedy osoba dokonująca selekcji kandydatów przegląda setki życiorysów zawodowych jego uwaga w pierwszej kolejności koncentruje się na tych dokumentach, które w jakiś sposób wyróżniają się na tle innych. Kolorowe CV z elementami grafiki są lepiej postrzegane przez rekrutera, ułatwiając mu pracę.

Duży wpływ na profesjonalny kształt CV ma zamieszczenie na nim własnego zdjęcia. Jest to szczególnie istotne, gdy staramy się o reprezentatywną posadę. Personalizacja swojego Curriculum vitae nadaje mu charakteru i wiele mówi o naszej osobowości. Decydując się na pokazanie swojego wizerunku powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nasza fotografia była aktualna, miała dobrą jakość i została wykonana na neutralnym tle, podobnie jak np. zdjęcie do dowodu osobistego. Więcej na temat nowoczesnych CV i listów motywacyjnych znajdziesz na CVninja.pl.

Zachęć pracodawcę na samym wstępie

Najlepszym sposobem zwrócenia uwagi na nasze CV jest skonstruowanie ciekawego nagłówka. Treść zamieszczona w tytule powinna być krótka i określać kwalifikacje, poziom doświadczenia lub dyspozycyjność. A zatem wyrażenia w stylu „doświadczony”, „mobilny”, czy „znający dwa języki” są jak najbardziej na miejscu.

W nagłówku CV można również podać takie informacje ze swojego profilu, jak:

  • obecny status zawodowy
  • posiadane doświadczenie
  • 3 najważniejsze umiejętności zawodowe
  • 3 najlepsze cechy osobowe lub predyspozycje pozazawodowe
  • cele zawodowe związane z podjęciem pracy o którą się ubiegamy

Stwórz rzeczową i skuteczną autopromocję

Ważne jest zaprezentowanie swojego doświadczenia zawodowego w kolejności chronologicznej, rozpoczynając od najnowszych okresów zatrudnienia, a kończąc na najstarszych. Przy takiej strukturze CV rekruter będzie mógł szybko ustalić czy nasz profil spełnia podstawowe wymagania naboru.

Aby ułatwić pracodawcy zadanie można również oznaczyć pogrubioną czcionką wskazane w ofercie pracy słowa odnoszące się do oczekiwanych umiejętności lub predyspozycji. Czyniąc tak nakłonimy osobę przeprowadzającą rekrutację do wnioskowania o zgodności pomiędzy naszym profilem a ofertą.

Zwróć szczególną uwagę na sekcję umiejętności

Dział dotyczący umiejętności to bez wątpienia najważniejsza część życiorysu zawodowego, której należy poświęcić najwięcej czasu. Wypełniając ten fragment CV należy być treściwym, podając tylko konkretne  informacje powiązane z kryteriami zapisanymi w ofercie pracy. Dotyczy to nie tylko umiejętności „twardych”, ale także „miękkich”. Sugestywne wykazanie posiadania obu ich rodzajów zwiększa nasze szanse na otrzymanie zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.