osoby pracujące w agencji rekrutacyjnej
Kategorie:

7 powodów, dla których warto zatrudnić agencję rekrutacyjną

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Szukanie nowych pracowników na własną rękę jest czasochłonne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Zwłaszcza rekrutacja specjalistów może okazać się zmarnowanym czasem. Wyjaśniamy, dlaczego lepiej zatrudnić agencję rekrutacyjną.

Rekrutacja specjalisty IT znacząco różni się od zatrudnienia na stanowiska, które nie wymagają specjalistycznego wykształcenia ani wieloletniego doświadczenia. Tutaj wewnętrzny proces działu HR nie zawsze bywa równie efektywny. Poznaj siedem powodów, dla których lepiej skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej.

Wygoda outsourcingu

Na początek oczywisty, choć często niedoceniany argument, czyli komfort pracodawcy. W przypadku rekrutacji pracownika o wysokim stopniu specjalizacji podstawowa wiedza HR nie jest wystarczająca. Potrzebna jest znajomość rynku, a także obeznanie z bieżącą sytuacją najlepszych fachowców. W praktyce znalezienie odpowiedniej osoby wymaga bardzo dużego wysiłku. Tymczasem rekruter nieustannie obraca się w danym środowisku, zna ludzi, którzy dostarczą firmie niezbędnych umiejętności. Proces rekrutacji będzie szybszy i najprawdopodobniej skuteczny.

Jakość pracownika

Ogłoszenia dotyczące wakatu lub poszukiwanego specjalisty IT wysyłane wprost z firmy nierzadko w ogóle nie trafiają do najlepszych przedstawicieli branży informatycznej. A jest to sektor bardzo szczególny, gdzie różnica między solidnym a bardzo dobrym fachowcem jest olbrzymia. Według przedstawicieli Google’a różnica w wydajności między bardzo dobrym developerem a świetnym specjalistą to nawet 30 000%. To ogromna stawka, o którą warto zawalczyć, zlecając rekrutację agencji pracy.

Elastyczność zatrudnienia

Płynność zatrudnienia w branży IT jest dynamiczna. Nierzadko pracownicy podpisują umowy wyłącznie na czas realizacji konkretnego projektu, dlatego sporym zainteresowaniem cieszy się contracting. W modelu contracting time & material pracodawca nie płaci za usługi, których po czasie nie potrzebuje, a pracownik może podjąć nowe wyzwanie, bez karencji kilkumiesięcznego okresu wypowiedzenia. Kontraktor przeważnie związany jest z agencją rekrutacyjną, która dostarcza mu pracy. To często trwałe relacje, dlatego najlepszym sposobem na rekrutację specjalisty IT do danego projektu jest zwrócenie się do rekrutera.

Efektywne zarządzanie rekrutacją

Za rekrutację odpowiadają zazwyczaj działy HR, którym zleca się pozyskanie nowego pracownika na dane stanowisko. Pracownikom często brakuje doświadczenia w branży IT, poznają jedynie informacje na temat wymaganych umiejętności. Nie wiedzą jednak, który programista odpowiada za zarządzanie zespołem, jakie umiejętności miękkie są potrzebne do danej pracy oraz jak w rzeczywistości przebiega wykonywanie codziennych zadań. Dla profesjonalnego rekrutera z firmy rekrutacyjnej jasne jest, jakie cechy powinien posiadać optymalny kandydat.

Wartość specjalizacji

Branża IT nieustannie rozwija się w kierunku wąskich specjalizacji. Umiejętności niektórych pracowników wykorzystywane są np. tylko na jednym etapie realizowanego projektu. Zamiast rozeznawać się w całej strukturze od zera, lepiej zdać się na specjalistę, który rozumie potrzeby firmy i bez trudu znajdzie kandydata posiadającego niezbędne umiejętności. Należy też pamiętać, że agencja pracy to nie tylko rekruterzy. To również konsultanci, którzy pomagają ocenić potencjał każdego kandydata. Z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia agencji rekrutacyjnej rośnie prawdopodobieństwo znalezienia najlepszego specjalisty IT.

Oszczędność pieniędzy

Szybka i sprawna rekrutacja to wbrew pozorom nie tylko oszczędność czasu. Wystarczy wyobrazić sobie hipotetyczną sytuację, w której rekrutacja przeprowadzona na własną rękę okazuje się nieskuteczna, a nowy pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawcy. Oznacza to pieniądze wydane na pensję, ewentualną odprawę oraz wszystkie inne wydatki związane z wdrożeniem nowego członka do zespołu. Ze wsparciem profesjonalnego rekrutera ryzyko pomyłki spada, wobec czego można uniknąć zbędnych kosztów.

Globalny zasięg

Pandemia COVID-19 pokazała, że można zachować wysoką efektywność pracy w modelu zdalnym. Wielu pracowników już zapowiedziało, że gdy biura powrócą do normalnego trybu funkcjonowania, cześć załogi nadal chętnie kontynuowałaby pracę w trybie remote, gdyż z wielu względów jest to rozwiązanie wygodniejsze. To zjawisko pokazało nowe możliwości dla rekruterów. Zdecydowana większość specjalistów IT bardzo dobrze komunikuje się po angielsku, więc praca zdalna dla firmy z innego kraju na drugim końcu świata nie jest żadną przeszkodą, za to może być dużą szansą na rozwój i lepsze zarobki. Dlatego warto skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej, która posiada znacznie większy zasięg działania niż dział HR.

Niewiele firm posiada w swoich szeregach rekruterów, którzy są w stanie znaleźć kandydatów równie szybko i efektywnie, co firma rekrutacyjna. Outsourcing w procesie zatrudnienia jest wygodny, skuteczny, a także może przynieść pracodawcy oszczędności. Z tych powodów warto rozważyć współpracę z wyspecjalizowaną agencją, taką jak Harvey Nash, która wesprze nas na każdym etapie poszukiwania specjalisty do naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.