Kobieta na wizycie u dermatologa latem
Kategorie:

Wizyta u dermatologa przed latem — zadbaj o zdrowie swojej skóry

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Przebarwienia skóry i pieprzyki to w większości łagodne zmiany skórne, które występują u niemalże każdej osoby. Nawet wieloletnie znamiona mogą z czasem nabrać cech złośliwości w wyniku różnych czynników. Najczęstszym z nich jest nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Czy wiesz, że lato to czas, na który powinniśmy się szczególnie przygotować, by nie dopuścić do groźnych chorób skóry? Właśnie dlatego jeszcze przed sezonem opalania powinniśmy udać się na wizytę u dermatologa.

Przygotowanie skóry do lata — kiedy udać się na wizytę u dermatologa?

Obserwowanie swojego ciała i regularne ogólne badania krwi i moczu, powinny być nawykiem, który jest doskonałą profilaktyką chorób. To samo tyczy się przyglądania swojej skórze. Pieprzyki, plamki, piegi, wykwity — wszystkie te zmiany powinny być przynajmniej raz na pół roku poddawane naszej wstępnej, ale wnikliwej ocenie. Jeżeli obecne dotąd przebarwienia zaczęły się zmieniać, powinno to być sygnałem do zaplanowania pierwszej wizyty u dermatologa. Co powinno być szczególnym powodem do niepokoju? Oto kilka objawów:

 • zmiana koloru znamienia,
 • powiększenie go i zaczerwienienie,
 • nieregularny obrys pieprzyka,
 • pojawienie się nowych przebarwień o nietypowym dotąd wyglądzie;

Powyższe symptomy są wskazaniem do uważnej analizy znamion przez dermatologa. Ne tylko one jednak są wskazaniem do takiej wizyty. Gabinet dermatologiczny powinniśmy odwiedzać co roku przed sezonem letnim. Idealnym momentem będzie przełom maja i kwietnia, kiedy to pojawiają się pierwsze ciepłe i słoneczne dni.

Wpływ promieni słonecznych na zdrowie skóry

Promieniowanie UV pozwala uzyskać efekt opalonej skóry. To niestety jedyny pozytyw ekspozycji na słońce. Opalanie daje przede wszystkim szereg negatywnych skutków takich jak:

 • pojawienie się przebarwień,
 • wyzłośliwienie się do tej pory łagodnych zmian skórnych,
 • poparzenia słoneczne,
 • aktywacja alergii skórnych,
 • szybsze starzenie skóry;

By uniknąć powyższych negatywnych konsekwencji, należy stosować podczas przebywania na słońcu kremów z wysokim filtrem.

Jak wygląda kontrola znamion u dermatologa przed sezonem letnim?

Kontrola w gabinecie dermatologicznym opiera się przede wszystkim na oglądaniu przez lekarza zmian występujących na powierzchni skóry za pomocą dermatoskopu. Niepokojące pieprzyki natychmiast wyłapywane są podczas takiej wizyty. Przy podejrzeniu niebezpiecznego przebarwienia, najczęściej podejmowana jest decyzja o zabiegowym usunięciu znamienia. Podczas takiej interwencji pobierany jest również fragment zmienionej tkanki w celu dokładniejszej analizy histopatologicznej. Ma to na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby nowotworowej skóry. Najczęściej diagnozowaną złośliwą chorobą skóry jest czerniak, który wcześnie wykryty, daje duże szanse na powrót do zdrowia.

Jakie korzyści z wizyty u dermatologa możesz dodatkowo uzyskać przed sezonem letnim?

Pieprzyki i znamiona to nie jedyne defekty skóry, w których dermatolog może pomóc przed latem. Dodatkowo może on zalecić odpowiednie produkty do skutecznej ochrony przed słońcem, a także pomóc uporać się z pojawiającymi się w wyniku promieni słonecznych wykwitami skórnymi (wysypką, rumieniem, pokrzywką). Na kontrolę u lekarza tej specjalizacji powinny się udać w szczególności osoby, które:

 • mają jasną karnację i skłonność do pojawiania się piegów i pieprzyków,
 • cierpią na atopowe zapalenie skóry i alergie,
 • nie wiedzą, jak zadbać o prawidłową ochronę skóry latem,
 • cierpią na egzemę i łuszczycę,
 • narażone są z racji swojego zawodu lub sposobu wypoczynku, na długie przebywanie na słońcu;

Jak przedstawiono w powyższym artykule, korzyści wynikające z wizyty u dermatologa są nieocenione i mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Nie należy zapominać jednak o rozsądnym wypoczynku na słońcu i kontroli znamion po sezonie letnim, by mieć pewność, że skóra nadal pozostaje w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.