Pies przed badaniem tomogragfem
Kategorie:

Tomograf weterynaryjny, czyli co warto wiedzieć o tomografii komputerowej zwierząt

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Nowoczesna diagnostyka obrazowa znajduje zastosowanie nie tylko w tradycyjnej medycynie, ale także w weterynarii. Tomografia weterynaryjna jest już szeroko dostępna. A weterynarze coraz chętniej i częściej sięgają po nią w celach diagnostycznych. Jeśli nasz pupil wymaga poszerzonej diagnostyki i weterynarz uważa, że tomografia będzie najlepszym na to sposobem, to warto z niej skorzystać. Dlaczego? I jak w praktyce wygląda badanie tomografem zwierząt?

Zastosowanie tomografii weterynaryjnej

Podobnie jak i w przypadku ludzi, również u zwierząt tomografia ma za zadanie przedstawić dokładny obraz wewnętrznych tkanek i naczyń krwionośnych. Dlatego z reguły tomograf weterynaryjny znajduje zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce różnego rodzaju urazów, zarówno wewnętrznych, jak i tych dotyczących układu ruchu, czyli stawów, ścięgien i kości.

Bardzo często tomografia weterynaryjna jest używana także w diagnostyce chorób zwyrodnieniowych, na które także cierpią nasi pupile. Oprócz tego tomografia jest doskonałym narzędziem do rozpoznania zmian w obrębie mózgu. Z tego też powodu jest ona zlecana w przypadku stanów padaczkowych niewiadomego pochodzenia czy podejrzenia zmian neurologicznych. Tomografia to również sprawdzona pomoc w diagnostyce nowotworowej.

Tomograf weterynaryjny w diagnostyce jakich zwierząt?

Z tomografii weterynaryjnej najczęściej korzystają psy i koty, chociaż w razie potrzeby również inne zwierzęta mogą być poddane tego typu badaniu. Przy czym warto zaznaczyć, że o ile tomografia nie jest zabiegiem inwazyjnym, a nowoczesne tomografy weterynaryjne odznaczają się dużą dokładnością, przy zachowaniu niskich dawek promieniowania i stosunkowo szybkim czasem badania, to niestety, ale w przypadku zwierząt bardzo często do wykonania tomografii konieczne jest podanie anestezji. Podczas badania zwierzę musi być bowiem całkowicie nieruchome, co z praktycznego punktu widzenia jest raczej nieosiągalne.

Przygotowanie do tomografii weterynaryjnej

Kot czy pies przed tomografią muszą przejść badanie na poziom kreatyniny. Bardzo często konieczne jest bowiem podanie kontrastu. Jest to specjalny środek, który zwiększa efektywność badania. Badanie kreatyniny ma skontrolować stan nerek, które będą musiały poradzić sobie z oczyszczeniem organizmu z kontrastu. Ponadto nasz pupil musi być na czczo. Ostatni posiłek powinien spożyć na około 8 godzin przed badaniem. Natomiast wodę na 2 godziny przed tomografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.