Adwokaci przed sądem
Kategorie:

Sprawy o zapłatę – jak może pomóc Ci adwokat?

Opóźnienia, a nawet brak płatności są – niestety – coraz częściej spotykane. Dłużnicy po prostu unikają spłaty swoich zobowiązań. Jednak nie oznacza to, że taką sytuację należy tolerować. Wręcz przeciwnie – wierzyciele mają sporo możliwości prawnych, aby po prostu przymusowo odzyskać swoje pieniądze. W tym celu przeprowadza się sprawy o zapłatę. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim jedno: w skutecznym odzyskiwaniu długów może pomóc adwokat.

Długi trzeba egzekwować – ale jak?

Jak zostało już wspomniane – przepisy prawa przewidują wiele możliwości odzyskiwania długów. Adwokat Anna Szirch twierdzi, że najczęściej spotykanymi są sprawy o zapłatę, a więc po prostu postępowania cywilne, których celem jest uzyskanie orzeczenia sądu potwierdzającego istnienie i wysokość danej wierzytelności. To z kolei otwiera drogę do jej przymusowej egzekucji przez komornika, np. poprzez zajęcie wypłaty czy licytację majątku, a następnie przekazanie tych środków dłużnikowi. Im wcześniej do takiej egzekucji dojdzie, tym lepiej.

Wskazane tu procesy cywilne – Kancelaria Adwokacka Anna Szirch ma spore doświadczenie w skutecznym prowadzeniu takich spraw – przeważnie rozpoczynają się od tzw. przedsądowego wezwania do zapłaty. W piśmie tym wierzyciel wyznacza dłużnikowi czas – przykładowo czternaście dni – na dobrowolne uregulowanie wszystkich zaległości, podnosząc jednocześnie, że niewywiązanie się z tego obowiązku spowoduje skierowanie sprawy do sądu. Warto od razu wskazać w tym piśmie numer konta bankowego, na które mają zostać przelane pieniądze.

Nieocenione wsparcie adwokata – kiedy jest przydatne?

Adwokat Anna Szirch wyjaśnia, że sprawa o zapłatę wygląda bardzo podobnie, jak inne procesy cywilne. Rozpoczyna ją pozew, w którym należy jednoznacznie wskazać dłużnika – podając jego dane – oraz wysokość wierzytelności. Zawsze należy także udowodnić istnienie i wysokość wierzytelności. Może to być nieopłacona faktura lub rachunek. Nie ma przeszkód, aby kwestie te udowodnić w inny sposób, np. przedstawiając korespondencję – mailową lub wiadomości SMS – pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. W grę wchodzi także przesłuchanie świadków. Wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku, a zwłaszcza od rodzaju zobowiązania, które nie zostało wykonane.

Jednak sprawy o zapłatę nie należą do najprostszych – obok wskazanych powyżej kwestii, trzeba pamiętać jeszcze o terminach i formalnościach procesowych. Dlatego nieocenionym wsparciem może okazać się pomoc adwokata, który jako profesjonalny i zawodowy prawnik ma wiedzę i umiejętności niezbędne do zaangażowania się w taką sprawę. Co prawda wierzyciel zawsze może próbować samodzielnie odzyskać swoje długi, aczkolwiek doświadczenie pokazuje, że skuteczność takich działań jest o wiele mniejsza, niż w przypadku skorzystania z usług adwokata. Oczywiście decyzja w tym zakresie pozostaje w rękach wierzyciela, ale warto wziąć pod uwagę, że adwokat po prostu w pełni zastąpi swojego klienta, prowadząc jego sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.