Alkohol w monopolowym
Kategorie:

Sklep monopolowy jako biznes – czy się opłaca?

Mogłoby się wydawać, że sklep monopolowy to wspaniały pomysł na biznes. Alkohol w Polsce spożywany jest w dość dużych ilościach, niezależnie od tego, czy są to mieszkańcy małych miast, czy też większych. Nie oznacza to jednak, że każdy sklep będzie się cieszył taką samą popularnością. Zanim nastąpi jego otwarcie, trzeba zrobić rozeznanie na rynku i przygotować się na załatwianie spraw urzędowych oraz wyłożenie funduszy. Od czego należy zacząć?

Przygotowanie biznesplanu i rozeznanie rynku

Wbrew pozorom otworzyć sklep monopolowy nie jest wcale łatwo. Przede wszystkim należy przygotować biznesplan, od którego w dużej mierze będzie zależało to, czy działalność będzie przynosiła korzyści.

W pierwszym kroku trzeba zrobić rozeznanie rynku. Konieczne jest to, aby sprawdzić, czy nasz lokal będzie miał prawo bytu w wybranej lokalizacji. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy w okolicy nie ma podobnych sklepów. Jeżeli są, to warto zastanowić się, czy nasz biznes będzie miał realną szansę pokonać konkurencję. Nie można zapominać, że otworzenie sklepu wiąże się ze sporymi wydatkami, więc raczej nikomu nie odpowiada wydawać pieniędzy na coś, co być może za moment zostanie zamknięte.

Następnie trzeba sprawdzić, jakie osoby będą naszymi potencjalnymi klientami. Nie chodzi tutaj oczywiście o ocenę ludzi, ale ich możliwości finansowe oraz koszt życia w danej miejscowości. Takie działanie ma na celu podjęcie decyzji o tym, jaki alkohol w naszym sklepie będzie sprzedawany.

W biznesplanie nie może zabraknąć także informacji o poniesionych kosztach. Konieczne jet więc zorientowanie się w cenach, jakie oferują hurtownie oraz dostawcy. Tak samo ważna jest marża, którą przyszły właściciel będzie nakładał na sprzedawany towar.

Sprawdzenie aktów prawnych

Nie każdy przyszły przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że otworzenie działalności może być niemożliwe pod względem przepisów gminnych. W większości przypadków nie można otworzyć sklepu monopolowego w miejscu, gdzie jest ich już kilka. Ponadto rzadko kiedy właściciel otrzyma pozwolenie na rozpoczęcie działalności w pobliżu szkoły, czy kościoła. W sumie jest to nie tylko regulowane prawnie, ale też niezbyt etyczne.

Wszystko zależne jest od tego, w jakiej gminie lokal ma zostać otwarty. Dlatego warto uwzględnić przepisy w trakcie tworzenia biznesplanu. W innej sytuacji będzie trzeba go całkowicie zmieniać.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej

Przed założeniem działalności dobrze mieć już lokal przeznaczony pod pomysł na biznes. Dzięki czemu cała biurokracja będzie znacznie bardziej uproszczona. Następnie wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami (wraz z biznesplanem) należy udać się do właściwego urzędu i złożyć wniosek o zezwolenie na założenie działalności. W Polsce sklep, w którym będzie sprzedawany alkohol, jest działalnością reglamentowaną, czyli taką, na którą należy uzyskać zezwolenie oraz ewentualnie w przyszłości je stracić.

Otrzymanie koncesji

To właśnie koncesja jest wcześniej wspomnianym zezwoleniem. Musi ją posiadać każdy sklep, w którym sprzedawane są wyroby alkoholowe. Niezależnie od tego, czy jest to sklep osiedlowy, czy może hipermarket. W zależności od tego, jakiej wielkości jest miejscowość, wniosek o koncesję należy złożyć u prezydenta, wójta lub burmistrza. Otrzymanie koncesji ma określony termin ważności. Pierwsza zostaje wydana na zaledwie dwa lata, jeżeli nie nastąpią żadne komplikacje, to upływie tego czasu konieczne będzie jej odnowienie. Należy pamiętać, że za uzyskanie koncesji trzeba zapłacić.

Kiedy można stracić koncesję?

Osoba, która wydała koncesję, ma możliwość cofnięcia jej w każdej w chwili. Nawet jeżeli nie skończyła się jeszcze jej ważność. Takie zdarzenie może mieć miejsce, kiedy:

  • Alkohol sprzedawany był osobom nietrzeźwym.
  • Alkohol sprzedawany był osobom nieletnim.
  • A także alkohol sprzedawany był na tzw. zeszyt.
  • Osoby, które kupiły alkohol w naszym sklepie, pod jego wpływem zakłócały porządek publiczny, a właściciel nie wezwał służb, które odpowiedzialne są za utrzymanie porządku.
  • Sprzedawany alkohol jest niewiadomego pochodzenia.

Jeżeli koncesja została cofnięta, przedsiębiorca może ją uzyskać ponownie dopiero po 3 latach. Co więcej, ma możliwość wyprzedać te towary, które zostały mu w sklepie.

Nawiązanie współpracy

Prowadzenie własnej działalności nigdy nie kończy się na samym pomyśle na biznes. Trzeba włożyć wiele pracy i funduszy, aby wszystko przebiegało sprawnie i po naszej myśli. Dlatego tak ważne jest nawiązanie współpracy z rzetelną firmą. Głównie chodzi tutaj o dostawców i hurtownie. Tylko dzięki ich punktualności i zaangażowaniu można liczyć na to, że biznes będzie prosperował. Prawda jest taka, że żaden klient nie będzie zadowolony, kiedy przyjdzie do sklepu i nie dostanie tego, czego oczekiwał.

Czy sklep monopolowy w Warszawie to dobry pomysł na biznes?

Warszawa to największe i najbardziej zaludnione miasto w Polsce. Wiele osób przeprowadza się do stolicy w poszukiwaniu lepszego życia i pracy. Niemniej istotna jest też część rozrywkowa Warszawy. Kluby nocne i dyskoteki cieszą się ogromną popularnością. Czy w takim przypadku sklep monopolowy ma szansę przetrwać i przynosić zyski? Oczywiście. Trzeba tylko rozważyć wszelkie za i przeciw. Ciężko będzie się wybić, jeżeli lokal ma powstać między jednym a drugim klubem, chyba że osoby imprezujące wstąpią po coś w drodze do domu. Z tym, że w takim wypadku musiałby to być sklep całodobowy lub otwarty do późnych godzin nocnych. Bez gwarancji, że klienci na pewno będą odwiedzać lokal.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się otworzenie sklepu na warszawskim osiedlu i mieć stałą klientelę. Niestety problem polega na tym, że w większych miastach Polski, takich jak właśnie Warszawa, Łódź, czy Poznań jest bardzo dużo sklepów monopolowych.

Podobno w 2008 roku w Łodzi było ponad 600 sklepów z alkoholem więcej niż ulic!

Jak wyglądała historia sprzedaży alkoholu w Polsce?

Wino w sklepie monopolowym
Źródło: Freepik.com

W czasach PRL-u wielu mieszkańców przygotowywało własny alkohol. Związane było to przede wszystkim z tym, że zwyczajnie ciężko było go kupić w sklepie. Niektóre trunki, np. wino czy wódkę (nic poza nimi) można było dostać w sieciach sklepów nazywanych wówczas właśnie sklepami monopolowymi. Jednak wprowadzono zakaz, który zabraniał kupowania alkoholu przed godziną 13. Wraz z biegiem czasu zniknęły sklepy, które zajmowały się wyłącznie sprzedażą alkoholu. Do ich asortymentu dołożono również napoje bezalkoholowe, wyroby tytoniowe i inne artykuły spożywcze, jak słodycze, czy słone przekąski. Jednak w nawiązaniu do historii z przeszłości zaczęto nazywać je monopolowymi ze względu na przewagę ilościową alkoholu na półkach. I tak zostało już do dziś.

Czy można sprzedawać alkohol przez internet?

Polacy są znani z tego, że szukają zarobku na różne sposoby. Historia pokazuje, że nie zawsze naszym rodakom wychodzi to na dobre. Jeszcze kilka lat temu można było kupić alkohol przez internet i czekać na dostawę do domu. Jednak od 2016 roku weszła w życie nowa ustawa, która wyraźnie wskazuje na to, że alkoholu nie można sprzedawać w sieci. Jedyny wyjątek stanowi ten alkohol, który będzie wydawany w siedzibie sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.