Dwie kobiety w okularach przeciwsłonecznych
Kategorie:

Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać je do kształtu twarzy?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Co roku mierzysz co najmniej kilkanaście par przyciemnianych okularów i zawsze coś jest nie w porządku? Większość z nas spędza co najmniej kilkadziesiąt minut, przeglądając ich najróżniejsze kolory i fasony, a z pary na parę z coraz większą trudnością umiejąc ocenić ich dopasowanie do twarzy. Kluczem do sukcesu jest poznanie jej kształtu i dobieranie okularów na tej podstawie.

Kształty twarzy – czym się różnią?

Wiesz już, że pierwszym krokiem do zakupu okularów idealnych jest poznanie swojego kształtu twarzy. Sprawdź, który z nich pasuje do Ciebie najbardziej:

  • Owalna – nieco dłuższa niż szersza, z zaokrągloną nasadą włosów i podbródkiem,
  • Okrągła – równie długa, jak szeroka, z pełnymi policzkami oraz zaokrągloną nasadą włosów i podbródkiem,
  • Kwadratowa – szerokość czoła jest niemal równa szerokości szczęki, z niskim czołem i linią włosów na kształt kwadratu,
  • Prostokątna – nieco dłuższa niż szersza, z kanciastą linią włosów i wysokim czołem,
  • Serce – nieco dłuższa niż szersza, z wyraźnie szerszym czołem od szczęki i podwójnie zaokrągloną linią włosów.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Okulary przeciwsłoneczne mają nie tylko odganiać oślepiające promienie słoneczne, ale także doskonale wyglądać. Odpowiednio dobrane, mogą Cię optycznie wyszczuplić czy nawet odjąć twarz. Sprawdź, jak dobrać okulary do kształtu twarzy:

  • Owalna – wyjątkowa symetria tego typu twarzy pozwala na prawdziwą zabawę fasonami okularów. Pasują do niej w zasadzie wszystkie: lennonki, prostokątne, owalne, kocie oko, o szerokich i wąskich oprawkach, wzorzyste i jednolite.
  • Okrągła – postaw na kwadratowe okulary, zdecydowanie zrezygnuj z okrągłych, które dodadzą Ci nadprogramowych kilogramów. Skup się na ostrych kątach i ramkach zwężanych ku dołowi; optycznie Cię wysmuklą.
  • Kwadratowa i prostokątna – jeśli masz kwadratową lub prostokątną twarz, cechują ją wyraziste rysy. Dobrze dobrane okulary będą je nieco łagodzić; z pewnością zrobią to modele owalne, okrągłe i awiatorki (z zaokrągloną częścią dolną).
  • Serce – to bardzo delikatny, dziewczęcy typ urody. Doskonale sprawdza się w nim większość fasonów okularów, jednak zdecydowanie odrzuć modele kwadratowe; zaburzą jej subtelny urok. Z pewnością do twarzy będzie Ci w kocim oku, awiatorkach i owalnych.

Czy warto przymierzać różne kształty oprawek?

Jeśli udało Ci się określić swój kształt twarzy, to prawdopodobnie nie musisz już mierzyć wszystkich okularów przeciwsłonecznych dostępnych w sklepie. Pamiętaj jednak o tym, że Twoje fryzura – a ta zapewne zmienną jest – może zaburzać naturalne linie Twojej buzi, nieco je zniekształcając. Dlatego warto dobierać oprawki do kształtu twarzy, biorąc pod uwagę możliwość ich niedopasowania pomimo tego, że teoretycznie są dla Ciebie idealne. Nie bój się więc próbować; w pierwszej kolejności przymierz te, które mają najbardziej do Ciebie pasować, a w razie niepowodzenia spróbuj sięgnąć i po te na ogół nieodpowiednie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.