Meżczyzna oczekujący w kolejce do sanatorium
Kategorie:

Kolejka do sanatorium – jak sprawdzić czas oczekiwania na wyjazd do uzdrowiska?

Dyskusja w sprawie długiego oczekiwania na wyjazd do sanatorium trwa od lat. Ministerstwo Zdrowia ogłasza coraz to nowe pomysły w związku z uproszczeniem tej procedury. Potrzebne są zmiany, aby skrócić czas oczekiwania i zmniejszyć kolejki.

Kto może liczyć na skierowanie do sanatorium?

Z dobrodziejstw ośrodków uzdrowiskowych mogą korzystać pacjenci sprawni na tyle, aby mieli możliwość samodzielnego poruszania się. Muszą dotrzeć do uzdrowiska we własnym zakresie. Wymagane jest, aby pacjenci byli zdolni do samodzielnego korzystania z zabiegów leczniczych. Oznacza to, że sanatorium pomaga wrócić do zdrowia osobom w różnym wieku. Dzięki turnusom rehabilitacyjnym w uzdrowisku, osoby po operacjach i różnych schorzeniach łatwiej powracają do pełni sił.

Wszystkie osoby ubezpieczone w funduszu NFZ, mają prawo do starania się o wyjazd do sanatorium. Aby uzyskać skierowanie na wyjazd do uzdrowiska i móc tym samym ustawić się w kolejce, trzeba spełnić szereg wymagań. Lekarz w trakcie wywiadu, bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta. Bardzo ważne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do takiego wyjazdu. Jeżeli pacjent odbywał już turnus w sanatorium, potrzebna jest dokumentacja z przebiegu leczenia.

Jak dostać się do sanatorium?

Ważnym aspektem branym pod uwagę przez lekarza, jest to, jak często pacjent ubiega się o leczenie uzdrowiskowe. Przyjmuje się, że przysługuje nam prawo do ubiegania się o zabiegi rehabilitacyjne w sanatorium nie częściej niż 1 raz w roku.

Najczęściej kuracjuszami są osoby, które wymagają rehabilitacji po operacjach i zabiegach. Również pacjenci z chorobami przewlekłymi.

Wiele osób, którym należy się leczenie uzdrowiskowe, nie ma o tym pojęcia. Refundacje czy dofinansowania do tego świadczenia zdrowotnego się nie wykluczają. Można starać się o wyjazd do uzdrowiska zarówno w NFZ, jak i w ZUS, PFRON czy KRUS.

Wymogi do spełnienia

Aby móc ubiegać się o skierowanie w tych instytucjach należy spełniać określone wymagania:

  • Dofinansowanie wyjazdu przez NFZ– należy się każdemu ubezpieczonemu, który potrzebuje podreperowania swojego zdrowia. Jeśli pacjent uzyska pozytywną opinię swojego lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty. Otrzyma skierowanie na wyjazd do uzdrowiska. Zostanie wpisany w kolejkę. Należy pamiętać, że wyjazdy refundowane przez NFZ nie są całkowicie finansowane. Zazwyczaj wysokość dopłaty przez pacjenta jest uzależniona od terminu wyjazdu, od rodzaju pokoju w uzdrowisku.
  • Dofinansowanie wyjazdu przez ZUS– pacjent przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo ubiegać się o taki rodzaj leczenia. Tak samo pacjenci pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz świadczenia rehabilitacyjne. Dla ZUS-u skierowanie tych pacjentów na leczenie uzdrowiskowe ma duży sens, ponieważ liczy na to, że nie przejdą na rentę. Podleczą swoje choroby na tyle, aby można było przywrócić ich do pracy. Jest to korzystniejsza opcja od regularnego wypłacania świadczeń. Warto wspomnieć, że kolejka i czas oczekiwania w tym przypadku jest nieco krótszy. Decyzja może pojawić się od 3 do 8 tygodni. Co więcej, jeśli lekarz określi wyjazd i rozpoczęcie leczenia jako pilne, termin można uzyskać nawet w kilka tygodni. W tym przypadku całość leczenia jest finansowana przez ZUS. Również transport. Dodatkowo pacjent wykorzystuje zwolnienie lekarskie, więc nie ma potrzeby brania urlopu wypoczynkowego.
  • Dofinansowanie z KRUS– pacjent ubezpieczony w KRUS-ie może wnioskować o dopłatę do turnusu rehabilitacyjnego. Rolnicy oraz ich rodziny mogą skorzystać z leczenia w ośrodkach, z którymi KRUS podpisał umowę. KRUS posiada także swoje Centra Rehabilitacji Rolników. Z takiego leczenia osoby uprawnione mogą korzystać raz na 12 miesięcy. Co ważne, pierwszeństwo do leczenia w sanatorium mają rolnicy, którzy stracili zdolność do wykonywania pracy w wyniku wypadku przy pracy. Skutkiem takiego zdarzenia musi być trwała utrata możliwości pracy w zawodzie rolnika.

Zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, do uzyskania skierowania potrzebne jest wykonanie niezbędnych badań. Będzie to OB, badanie moczu, EKG serca, RTG klatki piersiowej oraz morfologia krwi. NFZ na wniosek lekarza refunduje takie badania.

Przeciwwskazania, wykluczające wyjazd sanatorium

Kolejki do sanatoriów są długie, niewątpliwie jest wielu chętnych, którzy chcą skorzystać z możliwości poprawy zdrowia. Istnieją jednak przeciwskazania, wykluczające wyjazd na turnus do uzdrowiska:

  • choroba nowotworowa,
  • alkoholizm,
  • choroby serca,
  • głębokie upośledzenie umysłowe,
  • niewydolność oddechowa i krążeniowa,
  • stan chorego, wymagający operacji w trybie pilnym,
  • stany zapalne,
  • choroby zakaźne, takie jak grzybica,
  • choroby wirusowe.

Pacjent, udając się do lekarza w celu uzyskania skierowania na leczenie w sanatorium, może spróbować zasugerować lekarzowi region lub miejscowość, do jakiej chciałby pojechać na turnus. Jeśli dany ośrodek uzdrowiskowy prowadzi zabiegi kierunkowane na schorzenie pacjenta, lekarz może wskazać ten fakt we wniosku. NFZ jednak nie musi się przychylić do tej prośby.

Mamy już skierowanie i co dalej?

Kiedy pacjent posiada już skierowanie wystawione przez lekarza, potrzebna jest akceptacja przez NFZ. Jego skierowanie przeanalizuje lekarz pracujący dla NFZ. Czas, w jakim lekarz może podjąć decyzję to 30 dni.

W przypadku otrzymania pozytywnej decyzji zostanie wystawione skierowanie do sanatorium. Jest ono ważne przez okres 18 miesięcy. Należy pilnować tego terminu, w sytuacji, jeśli termin upłynie, musimy liczyć się z tym, że skierowanie będzie cofnięte. W następnym kroku będzie musiało zostać ponownie rozpatrzone. Koniecznie trzeba będzie wtedy ponownie wykonać badania. Lekarz kolejny raz będzie zobowiązany, aby potwierdzić czy leczenie uzdrowiskowe jest zasadne.

Informację o rodzaju i miejscu leczenia pacjent uzyska nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu.

W sytuacji, gdy pacjent otrzymuje decyzję negatywną i wynika ona z tego, że nie ma miejsc w uzdrowisku, wpisywany jest on na listę oczekujących.

Skierowanie do sanatorium, pacjent ma obowiązek przekazać do Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego. Wraz z dokumentacją dotyczącą leczenia. Wszelkie zaświadczenia może przekazać sam lub za pośrednictwem lekarza, który wystawił skierowanie. Wniosek musi być wypełniony poprawnie. Powinien zawierać wszelkie potrzebne dane pacjenta. Wyniki badań oraz wskazania lekarza prowadzącego.

Dział lecznictwa Uzdrowiskowego musi zweryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony w NFZ. Brany pod uwagę jest też fakt, czy przez ostatnie 12 miesięcy korzystał z leczenia sanatoryjnego. Jeśli chory pomyślnie przejdzie weryfikację, urząd rejestruje skierowanie. Przydziela indywidualny numer, dzięki któremu w następnych krokach możliwe będzie sprawdzenie kolejki do sanatorium.

Kolejka do sanatorium- czas oczekiwania

Ośrodki uzdrowiskowe są przepełnione, kolejki do sanatorium wciąż rosną. Tym bardziej że przez kilka miesięcy nie było możliwości wyjazdów. Turnusy rehabilitacyjne zostały wstrzymane.

W tej chwili w kolejce chory czeka około dwóch lat. Dla przejrzystości i usprawnienia procesu stworzona została przeglądarka skierowań NFZ do sanatorium. Dzięki niej można sprawdzić termin.

Chętnych do odbycia turnusu jest bardzo wielu. Zabiegi lecznicze oferowane w uzdrowiskach, pomagają w powrocie do zdrowia nie tylko seniorom. Z rehabilitacji mogą korzystać również osoby młode oraz dzieci.

Z wydłużającą się wciąż kolejką, rośnie też czas oczekiwania. Sprawdzenie kolejki do sanatorium okazuje się nie być bardzo skomplikowane.

Okazuje się, że od tej zasady są pewne odstępstwa. Nie wszyscy muszą wpisywać się w kolejkę i czekać w niej długie miesiące, aż zostanie wyznaczony termin wyjazdu. Inwalidzi wojenni czy kombatanci, a także honorowi krwiodawcy są zwolnieni z tego obowiązku i mają prawo otrzymać termin zaraz po wystawieniu dla nich skierowania. Mogą oni leczyć schorzenia i urazy, które powstały w wyniku wykonywania służby. Z tego udogodnienia może skorzystać również młodzież do 18 roku życia. Potrzebne jest w tym celu zaświadczenie od lekarza z POZ lub lekarza specjalisty.

Przeglądarka skierowań

Numer z listy oczekujących do sanatorium można sprawdzić w przeglądarce skierowań do uzdrowiska.

Jest to nowoczesne narzędzie bardzo ułatwiające sprawę. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia niektórych informacji bez potrzeby kontaktowania się bezpośrednio z biurem Funduszu Zdrowia. Nie musimy też wychodzić z domu.  Przeglądarka jest dostępna na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze, z powodzeniem z jej obsługą poradzi sobie każdy użytkownik Internetu. Jeśli senior nie jest biegły w poruszaniu się po sieci, może poprosić kogoś z rodziny lub znajomych, aby pomogli mu skorzystać z przeglądarki.

Od momentu, gdy skierowanie zostanie wprowadzone do systemu, przez pracownika NFZ można zacząć je śledzić na stronie internetowej.

Dane, jakich potrzebujemy, aby zacząć korzystać z przeglądarki:

  • Numer skierowania- pacjent otrzymuje go pocztą od wojewódzkiego oddziału NFZ.
  • Kodu z obrazka, wysłanego wraz z numerem skierowania ( kod potrzebny jest do weryfikacji użytkownika).

Jakie informacje znajdziemy w systemie?

Informacje, jakie udostępni nam system:

  • Ogólne dane związane z bieżącym statusem skierowania.
  • Przewidywany termin, w którym powinno odbyć się leczenie.
  • Numer w kolejce do uzdrowiska.
  • Rodzaj leczenia, określony i dobrany przez lekarza specjalistę.
  • Termin oraz miejsce leczenia, dodatkowo adres oraz telefon do miejsca, w którym pacjent będzie odbywał leczenie.

Ze względu na czas oczekiwania na termin wyjazdu, który jest długi, ciężko jest pacjentowi cokolwiek zaplanować. W ciągu 2 lat oczekiwania mogą mieć miejsce bardzo różne zdarzenia oraz wypadki losowe. Mogą one mieć wpływ na zdrowie oraz możliwość wyjazdu w wyznaczonym terminie. Zmiana terminu sanatorium lub całkowita rezygnacja, jest zjawiskiem dość częstym. Jeśli pacjent chce zrezygnować z odbywania turnusu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej oddział NFZ.

Kiedy możliwa jest zmiana terminu?

O zmianę terminu pacjent może wnioskować tylko w uzasadnionych przypadkach:

  • Braku możności otrzymania urlopu w wyznaczonym terminie.
  • Z powodu pobytu w szpitalu lub jeśli stan pacjenta nie pozwala na samodzielny dojazd i uczestnictwo w zabiegach.
  • Z powodu ciężkiej choroby lub śmierci osoby bliskiej.

Musimy pamiętać o tym, że rezygnacja lub zmiana terminu musi być zgłoszona pisemnie. W kolejce czeka bardzo duża liczba osób. Dzięki powiadomieniu NFZ inna osoba ma możliwość skorzystania z naszego terminu. Powód, który podamy w piśmie, musi mieć swoje ważne uzasadnienie. Jedynie w takim przypadku możemy liczyć na pozytywną odpowiedź.

Jak można ominąć kolejkę do sanatorium?

Istnieje możliwość skorzystania z przyspieszonego wyjazdu do uzdrowiska. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, kiedy pacjent zostaje wysłany do sanatorium na miejsce innego chorego, który z jakiegoś powodu zrezygnował z uczestnictwa lub złożył wniosek o zmianę terminu. Skorzystanie z takiej opcji daje pacjentowi możliwość znacznego przyspieszenia terminu wyjazdu.

Wszystkie skierowania, które zostały oddane przez pacjentów są rozdysponowywane wśród osób z kolejki. Jeśli przyszły kuracjusz chce uzyskać informację dotyczącą aktualnie odnotowanych zwrotów, zwraca się do Narodowego Funduszu Zdrowia. W oddziale, w którym składał wniosek. Co ważne, ze zwrotu może skorzystać jedynie osoba, która jeszcze nie uzyskała skierowania oraz nie ma nadanego indywidualnego numeru w bazie.

Najpewniejszym sposobem na przyspieszenie wyjazdu do sanatorium oraz ominięcie kolejki jest wyjazd prywatny. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest pełnopłatne.

Osoba wybierająca takie rozwiązanie musi pokryć wszelkie koszty leczenia, pobytu, wyżywienia oraz dojazdu. To, co zdecydowanie przemawia za wyborem tej formy to fakt, że pacjent sam decyduje gdzie i kiedy wyjedzie. Jeśli chory chce nieznacznie obniżyć koszty może też skorzystać z wyjazdu ” last minute”. Uzdrowiska oferują takie możliwości, pozwala to sięgnąć po trochę tańszą opcję. Kuracjusz, który odbywa wyjazd prywatnie, musi pamiętać , że ma możliwość skorzystania jedynie z urlopu wypoczynkowego. Nie istnieje możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego na ten cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.