Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym
Kategorie:

Jakie są konsekwencje spożywania alkoholu w miejscu publicznym? Jaka grozi nam kara? Czy tylko mandat?

Okres letni sprzyja spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu. Nic tak nie relaksuje, jak chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi na łonie natury. Okres letni to również czas wzmożonej organizacji imprez plenerowych. Ochoczo uczestniczymy także w meczach lub koncertach. Często decydując się na taki sposób spędzania wolnego czasu, mamy ochotę urozmaicić go napojami z zawartością alkoholu. Zwłaszcza że taki sposób dostarczania dopaminy do naszego organizmu jest niezwykle przyjemny. Czy aby na pewno taka forma relaksu jest dla nas dozwolona? Czy spożywanie alkoholu w miejscu publicznym nie jest przypadkiem zabronione? A jeśli tak, co grozi nam za picie alkoholu w miejscu publicznym?

Warto poznać prawa i obowiązki, które nas obowiązują w tej kwestii. Dzięki temu czas spędzony w gronie najbliższych nie zakończył się dla nas przykrym doświadczeniem. A nie wątpliwie otrzymanie mandatu takim właśnie jest.

Zwłaszcza że od 2018 roku prawo odnośnie do picia alkoholu w miejscu publicznym jest niezwykle zaostrzone. Jak wyglądają zasady spożywania alkoholu w 2021 roku?

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym – ustawa

Zasady spożywania alkoholu w miejscu publicznym określa ustawa z dnia 26 października 1982 roku z późniejszymi zmianami. Mowa tu o ustaw o wychowywaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Co dokładnie mówi nam treść tej ustawy? I jakie ograniczenia wprowadza na nas organ ustawodawczy?

Zakaz picia alkoholu w miejscu publicznym 2021 r.

Co w praktyce oznacza ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi? W praktyce w ustawie tej mowa o tym, że picie alkoholu w miejscach publiczny jest zakazaneWyjątek stanowią miejsca, gdzie w momencie zakupu alkohol możemy spożyć na miejscu. W dalszej części tej ustawy ustawodawca dokładnie określa miejsca, w których zakaz spożywania alkoholu powinien być bezwzględnie przestrzegany oraz poddawany szczegółowej kontroli. O jakich miejscach mowa?

Lista miejsc objętych zakazem spożywania alkoholu:

  • tereny szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych;
  • ośrodki opiekuńcze;
  • domy studenckie;
  • zakłady pracy;
  • miejsca zbiorowego żywienia pracowników;
  • miejsca trwania masowych zgromadzeń;
  • środki transportu publicznego;
  • obiekty zajmowane przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych;
  • rejon, gdzie znajduje się obiekt koszarowy;
  • miejsce zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

Gdzie jeszcze obejmuje zakaz picia alkoholu?

Oprócz miejsc wymienionych powyżej spożywanie alkoholu zakazane jest na ulicach, placach zabaw i w parku. Wyjątek stanowią specjalnie wyznaczone miejsca do jego spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

Zakaz picia alkoholu – rola gminy

Rada gminy ma możliwość za pomocą uchwały, wprowadzić czasowy bądź stały zakaz spożywania alkoholu. Taki zakaz może zostać wprowadzony również w innych niż wspomniane powyżej miejsca. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że picie w miejscu publicznym to niewątpliwie bardzo ryzykowna rozrywka. I jeśli chcemy uniknąć mandatu, musimy zaznajomić się z lokalnymi wytycznymi. Powód jest prosty, w każdej gminie miejsca objęte zakazem spożywania alkoholu mogą być różne. Wyjeżdżając na wakacje warto zaznajomić się z ograniczeniami panującymi w miejscowości, do której się wybieramy. To dobry sposób na powrót z urlopu bez zbędnych zobowiązań finansowych.

Miejsce publiczne. Co to właściwie jest?

Wiele osób neguje ograniczenia wprowadzone przez wspomnianą wyżej ustawę. Wiele osób próbuje ją obejść i uniknąć ewentualnej kary. Argumentują to podważając fakt, że ustawa nie definiuje pojęcia „miejsce publiczne”. Warto zaznajomić się z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 września 2015 r. (sygn. K 28/13). Wyrok ten mówi o tym, że działanie w miejscu publicznym to czyn wykonany w przestrzeni, która jest dostępna dla ogółu. Musi mieć do niej dostęp nieokreślona liczba osób. Trybunał konstytucyjny przytoczył tu takie miejsca jak: ulica, park, plac, sklep, dworzec, urząd.

Trybunał konstytucyjny za miejsce publiczne uznaje również takie miejsce, do którego można wejść za okazaniem biletu. Takimi miejscami są: teatr, kino, stadion sportowy. Wyrok ten określa również, że miejsce publiczne jest miejscem publicznym zawsze. Oznacza to, że jeśli zdarzy się tak, że w kinie będziesz jedyną osobą na seansie filmowym, to nadal kino pozostaje miejscem publicznym.

Gdzie można spożywać alkohol w miejscu publicznym?

Treść ustawy mówi o tym, że alkohol w miejscu publicznym można bezkarnie spożywać w miejscach przeznaczonych do ich spożycia na miejscu oraz w punktach sprzedaży tych napojów.

Zaostrzenie przepisów, dotyczących spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej, miało na celu ograniczenie do minimum występowania możliwości spożywania alkoholu na świeżym powietrzu. Oznacza to, że delektować się napojami z zawartością alkoholu można jedynie w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Wino lub inne alkohole na świeżym powietrzu, możesz pić jedynie w ogródkach piwnych, kawiarnianych i restauracyjnych. Jeśli jesteś na imprezie masowej, alkohol możesz pić tylko i wyłącznie w specjalnie wyznaczonej strefie. Bez obawy natomiast możesz pić alkohol na swoim tarasie lub na terenie swojego ogródka. To również obejmuje Twój balkon.

Gmina a zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym

Wiemy już, że gmina może wprowadzić zakaz spożywania alkoholu w dodatkowych miejscach. Warto jednak wspomnieć, że gmina ma również możliwość wyłączenia spod tego zakazu niektóre miejsca. Musi jednak uznać, że odstępstwo od zakazu spożywania alkoholu nie będzie miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.

Działanie takie nie może również zakłócać bezpieczeństwa społeczeństwa oraz porządku publicznego. Czyli, gmina może wyłączyć spod zakazu spożywania alkoholu miejsca publiczne, jeśli taki czyn nie wpłynie na demoralizacje społeczeństwa.

Niektóre miasta decydują się na wprowadzenie takiej uchwały. Nazywają to alkoholowymi strefami. Najczęściej zakaz ten uchylany jest w popularnych miejscach publicznych, np. Bulwary nad rzekami. Pierwsze strefy bez prohibicji wprowadziła Warszawie i Poznań. Decyzja ta okazała się nie mieć negatywnych skutków. W związku z tym kolejne miasta wzorując się na Warszawie, sukcesywnie próbują, czy takie rozwiązanie sprawdzi się również na ich terenie.

Jaka kara za picie alkoholu w miejscu publicznym?

Dziewczyny spożywajace alkohol w miejscu publicznym
Źródło: Freepik.com

Picie alkoholu w miejscu publicznym uznawane jest za wykroczenie. Amatorów lubiących zabawę pod gołą chmurką w towarzystwie napojów alkoholowych czeka niemiłe zaskoczenie. Za taki rodzaj relaksu co do zasady grozi kara określona w ustawie.

Naruszenie zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym jest wykroczeniem. Jego popełnienie zagrożone jest otrzymaniem kary grzywny. Co do zasady, jest to kwota w wysokości 100 złotych. Grzywna zazwyczaj nakładana jest w formie mandatu karnego. Mandat należy opłacić w terminie 7 dni. W sytuacji, gdy mandat zostaje nieprzyjęty, sprawa kierowana jest do sądu.

Picie alkoholu w miejscu publicznym a inne wykroczenia

Warto wspomnieć jednak, że zazwyczaj podczas spożywania napoju alkoholowego w miejscu, w którym obowiązuje zakaz podczas konfrontacji z funkcjonariuszem Policji dochodzi do popełnienia innych wykroczeń. W zależności od okoliczności zazwyczaj jest to: zakłócanie spokoju lub ciszy nocnej, używanie nieprzyzwoitych słów, wandalizm. Wykroczenia te zobowiązują funkcjonariusza Policji do podjęcia odpowiednich czynności służbowych mających na celu ukaranie za dodatkowe naruszenia. Finalnie prowadzi to do tego, że zazwyczaj mandat za picie w miejscu publicznym wynosi o wiele wyższą kwotę niż 100 złotych.

Mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym — ustawa

Kara, która nam grozi za nie przestrzeganie zakazu picia alkoholu w miejscu publicznym określa art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Jej treść brzmi następująco:

1.Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze grzywny.
2. Usiłowanie wykroczenia określonego w ust. 1 jest karalne.
3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona, nie zachowując ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one służyć lub być przeznaczone do popełnienia wykroczenia.

Mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym bądź usiłowanie picia

To jednak nie wszystko. Karalne może być również usiłowanie popełnienia tego wykroczenia. Co to oznacza w praktyce? Możliwym jest zostać ukaranym za sam fakt posiadania alkoholu w miejscu publicznym, nawet jeśli nie jesteśmy właścicielami tego alkoholu. Musi zostać jednak spełniona jedna przesłanka. A mianowicie organ ścigania nie ma wątpliwości i jasno ocenił sytuację, że osoba posiadająca alkohol nie zachowała odpowiedniej ostrożności i ma zamiar spożywać alkohol w miejscu publicznym. Możesz również podlegać karze udostępniając alkohol osobom trzecim, mając świadomość lub jedynie przypuszczać, że osoby te będą spożywać go w miejscu publicznym.

Ustawa alkoholowa a jego sprzedaż

Ustawa o wychowywaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi reguluje również zasady sprzedaży napojów alkoholowych i warunki uzyskania zezwolenia na ich sprzedaż.

Sprzedaż alkoholu osobom nieletnim

Warto zaznaczyć, że sprzedaż alkoholu osobom nieletnim jest zakazana. Co grozi nam, jeśli sprzedamy alkohol osobie poniżej 18 roku życia? Za złamanie tego przepisu grożą nam niemiłe konsekwencje. Po pierwsze złamanie zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim karane jest grzywną. Kolejna konsekwencja, która może zostać wyciągnięta to cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu. Niewątpliwie dla przedsiębiorcy to bardzo dotkliwa kara, generująca wiele strat finansowych. Zwłaszcza że o ponowne zezwolenie na sprzedaż alkoholu można starać się dopiero po upływie 3 lat. Oczywiście chcąc załatwić takie zezwolenie, trzeba również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ procedury urzędowe trwają bardzo długo.

Warto wspomnieć, że zakazana jest również sprzedaż alkoholu osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się oni w stanie nietrzeźwości. Lub jeśli mamy pewność, że są oni pod wpływem alkoholu. Zabranie się również sprzedaży i podawania napojów alkoholowych pod zastaw lub na kredyt.

Rola gminy w ustaleniu zasad sprzedaży alkoholu

Ustawa alkoholowa, czyli ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wprowadza zmiany w zakresie zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Oznacza to, że w tym momencie to rada gminy będzie ustalała maksymalną ilość takich zezwoleń, które mogą wydać. Oczywiście rada gminy decyduje o wszystkich rodzajach alkoholu. Czyli, wydaje zezwolenia dla alkoholi przeznaczonych do spożycia w miejscu ich sprzedaży i poza tym miejscem. Dzięki temu władze miasta będą mogły ustalić również zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Reasumując, rada gminy w łatwy sposób będzie mogła kontrolować sprzedaż alkoholu na swoim terenie.

Ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych

Ustawa alkoholowa daje gminie możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Oczywiście dotyczy to tylko alkoholi przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Co to oznacza? Rada gminy może zakazać sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6 rano. Zakaz ten może obejmować tylko i wyłącznie alkohol sprzedawany na wynos. To dotyczy wszystkich alkoholi, które możemy znaleźć na półkach sklepowych, stacjach benzynowych itp. Zakaz ten oczywiście nie obejmuje alkoholu sprzedawanego to spożycia na miejscu. Alkohol nadaj będziemy mogli zakupić i spożyć w restauracji czy barze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.