Zawód myśliwego
Kategorie:

Jak zostać myśliwym? – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jak większość osób zdaje sobie pewnie doskonale sprawę, myśliwy zajmuje się polowaniem na zwierzynę. Nie zawsze tak jednak wygląda jego praca. Prawda jest taka, że w ten sposób wygląda ona raczej rzadko. W większości przypadków, myśliwy większą część swojego dnia spędza na przykład na dbaniu o łowiska czy żmudnym przesiadywaniu w biurze i zajmowaniu się tak zwaną papierkową robotą.

Jak wygląda praca myśliwego?

Dawniej jednak praca myśliwego polegała tylko i wyłącznie na polowaniu na zwierzęta. Miało to wtedy duży związek z koniecznością zdobycia pożywienia. Teraz jednak myślistwo oraz przynależność do koła łowieckiego jest bardziej z pasji, aniżeli z konieczności. Oczywiście, wciąż znajduje się zapotrzebowanie na kości zwierzęce, skóry do oprawienia czy zwierzęce mięso. Jednak dzieje się to w zdecydowanie mniejszej skali, aniżeli wyglądało to dawniej.

Jakie dodatkowe zajęcia wykonuje myśliwy podczas swojej pracy?

  • Prowadzi łowiecką gospodarkę,
  • pielęgnuje wartości kultury,
  • myśliwi zajmują się ustalaniem kierunków, w jakie ma podążać rozwój myślistwa,
  • zajmuje się prowadzeniem w dyscyplinarnym sądzie łowieckim,
  • kontraluje czy pozostali myśliwi przestrzegają wszelkich koniecznych zasad koła łowieckiego.

Kto może zostać myśliwym — wymagania

Martwiąc się o przyjęcie do polskiego związku łowieckiego, należy spełnić kilka prostych wymagań. Jakie zatem są te wymagania?

Przede wszystkim, wykształcenie. Osoby starające się zostać w przyszłości myśliwym nie muszą posiadać żadnego specjalnego, wyżej określonego wykształcenia. Jedynie czego wymaga się w tym temacie, jest sama wiedza. Tę jednak nabyć można podczas stażu na myśliwego. W tym samym również czasie poznaje się członków danego koła łowieckiego oraz środowisko i to, w jaki dokładnie sposób wygląda praca myśliwego.

Dodatkowo, koniecznym warunkiem, jaki musi spełniać kandydat na przyszłego myśliwego, jest ukończony osiemnasty rok życia. Kolejnym koniecznym elementem, by móc zostać myśliwym jest posiadanie obywatelstwa polskiego oraz bycie niekaralnym.

Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Bez posiadania pozwolenia na broń nie ma sensu pracować jako myśliwy. Niemożliwe będzie bowiem uczestniczenie w polowaniach. Należy zatem uzyskać pozwolenie na posiadanie broni palnej. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można takie pozwolenie uzyskać.

Osobie, która nie przynależy do koła łowieckiego, aby uzyskać pozwolenie na broń, musi posiadać ukończone dwadzieścia jeden lat. Dlatego, tak ważne jest, by przynależeć do polskiego związku łowieckiego. Wtedy bowiem, takie pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej uzyskać można już po ukończeniu osiemnastego roku życia.

Kolejnym koniecznym krokiem, by uzyskać pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej jest niekaralność oraz obywatelstwo polskie. Następnym krokiem do uzyskania pozwolenia jest bycie nieuzależnionym od żadnej substancji, w tym papierosów i alkoholu, a także innych używek.

Kandydat powinien także posiadać orzeczenia lekarskie dotyczące zdolności do posługiwania się bronią.

Kandydat, który spełni powyższe wymagania będzie mógł ubiegać się o zostanie członkiem PZŁ (Polskiego Związku Łowieckiego).

Ile trwa staż oraz jak on wygląda?

Staż na zostanie myśliwym trwa dwanaście miesięcy. W tym czasie kandydat na zostanie myśliwym w kole łowieckim ma okazję dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób wygląda praca myśliwego oraz czym charakteryzuje się środowisko, w jakim obraca się myśliwy. Podczas odbywania stażu, przyszły myśliwy przechodzi szkolenia oraz praktyki.

Egzamin oraz szkolenie

Osoby, które odbyły z sukcesem, trwający dwanaście miesięcy staż, mogą podejść do egzaminu na myśliwego. Z czego składa się egzamin?

Otóż składa się on z trzech części. Pierwszą z nich jest część testowa. Czyli zwykłe sprawdzenie wiedzy w formie, pytanie i pisemna odpowiedź. Drugą częścią egzaminu na myśliwego jest część ustna, podczas której sprawdza się wiedzę teoretyczną kandydata podchodzącego do egzaminu. Ostatnią częścią egzaminu jest część strzelecka. Podczas tej części sprawdza się umiejętności strzeleckie danego kandydata.

Dodatkowe koszty i składki członkowskie

Przyszły kandydat na członka polskiego związku łowieckiego powinien zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie wszelkich uprawnień, takich jak na przykład zezwolenie na posiadanie broni myśliwskiej, kosztuje. Nie wystarczy także wykonać pewnych uprawnień tylko jeden raz. Czasem, tak jak w przypadku składek myśliwskich, należy opłacać je w regularnych odstępach czasu. Kolejną kwestią do dowiedzenia się jest kwestia zarobków. Warto dowiedzieć się o nich zawczasu, zanim zostanie się pełnoprawnym członkiem polskiego związku łowieckiego.

Ile zarabia myśliwy?

Żeby zostać myśliwym, warto wcześniej dowiedzieć się, ile dokładnie zarabia członek polskiego związku łowieckiego, piastujący stanowisko myśliwego. Jest to konieczne, by posiadać pełny obraz przyszłej pracy. Ile zatem zarabia myśliwy?

Prawda jest bowiem taka, że niewielu myśliwych w Polsce zarabia więcej niż wynosi średnia krajowa brutto. Jest to bardzo powiązane z sezonem, jaki aktualnie panuje. Dlaczego?

Ponieważ dla przykładu, w sezonie letnim pracy będzie najmniej. Za to w sezonie jesiennym czy zimowym, a nawet wiosennym, pracy będzie znacznie więcej. Do tego dochodzą także wszelkiego rodzaju składki, jakie musi ponieść kandydat na członka Polskiego Związku Łowieckiego. Żeby zostać myśliwym, należy również dbać o ważność wszelkich posiadanych uprawnień, by móc w legalny sposób wykonywać swoją pracę.

Aktualnie na rynku pracy znajduje się ponad sto tysięcy zrzeszonych w różnych kołach łowieckich myśliwych. Zapotrzebowanie na ten zawód wciąż jednak rośnie, dlatego jest to interesująca opcja na przyszłość.

Wady i zalety pracy myśliwego

Myśliwy
Źródło: Pexels.com

Praca myśliwego posiada swoje pozytywne i negatywne strony. Żeby zostać myśliwym i nie żałować  tej decyzji, należy być świadomym wad i zalet tej pracy. Jakie zatem są wady, a jakie zalety przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego?

Przede wszystkim, jednym z największych atutów bycia myśliwym jest możliwość obcowania z naturą każdego dnia. Praca ta polega bowiem na nieustannym wędrowaniu po naturalnych środowiskach zwierząt. Sprawia to, że każdego dnia myśliwy może podziwiać piękne widoki.

Trzeba jednak liczyć się z tym, iż znajdowanie się na zewnątrz, często na wolnej, nie osłoniętej od wiatru czy opadów atmosferycznych przestrzeni, należy do porządku dziennego. Myśliwy musi być świadom, że nie zawsze będzie dopisywać dobra pogoda. Jednak niezależnie od warunków atmosferycznych, jakie będą panować na zewnątrz, myśliwy będzie zobowiązany pracować.

Drugim minusem tej pracy, jest to, iż jest ona negatywnie postrzegana poprzez społeczeństwo. Chodzi tu głównie o posiadanie i korzystanie z broni.

Ile kosztuje bycie myśliwym?

Jak już wiadomo, bycie myśliwym oraz przynależność do Polskiego Koła Łowieckiego nie jest darmowa. Trzeba bowiem zapłacić różnego rodzaju składki, pozwolenia na broń, ale również egzaminy czy staże i szkolenia. Ile zatem będzie kosztować kandydata na myśliwego uzyskanie uprawnień?

W przypadku myśliwego, koszty mogą tak naprawdę nie posiadać swojej górnej granicy. Kolekcjonerska broń może bowiem być droga, zagraniczne wyjazdy na polowania na zwierzynę także. Jednak podstawowe elementy bycia myśliwym nie są wcale nie realne do spełnienia. Prawdopodobnie każdy zainteresowany byłby w stanie odłożyć na rozwój swojego hobby, jakim jest bycie myśliwym. Jak już wiadomo, pierwsze dwanaście miesięcy, rozpoczynające przyszłość myśliwego, to staż. Jest on w stu procentach darmowym przedsięwzięciem. Należy tutaj jednak liczyć się z podstawowymi kosztami, do jakich należą koszty paliwa, jakie trzeba przeznaczyć na dojazdy, a także niezbędne ubrania.

Po okresie przygotowawczym należy liczyć się z kosztem samych egzaminów. W koszty egzaminów wlicza się także samą broń, naboje, przeprowadzone kursy, czy wynajęcie strzelnicy. Jest to wydatek rzędu mniej więcej tysiąca złotych. Jeżeli potencjalnemu kandydatowi uda się z sukcesem zdać egzamin, może wtedy już opłacić konieczne składki do Polskiego Związku Łowieckiego. Będzie to koszt kolejnego tysiąca złotych.

Na samym końcu zapłacić należy za przynależność do danego koła łowieckiego. Ceny tutaj mogą być jednak zupełnie różne, ponieważ poszczególne koła łowieckie ustalają własne ceny dla członków. Najczęściej jednak będzie to kwota w wysokości mniej więcej pięciuset złotych. Może być ona jednak niższa bądź wyższa, w zależności od miejsca, w jakim znajdzie się potencjalny kandydat na uzyskanie członkostwa Polskiego Związku Łowieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.