Kobieta zmienia lekarza rodzinnego
Kategorie:

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Wszyscy pacjenci, którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą wybrać między innymi lekarza rodzinnego. Co ważne, nie ma znaczenia wiek pacjenta. Oczywiście w przypadku dzieci, nieposiadających rzecz jasna zdolności do czynności prawnych, deklaracja zmiany lekarza lub wyboru lekarza musi zostać wypełniona przez rodziców, lub innych przedstawicieli ustawowych.

W założeniu lekarz rodzinny wybierany jest na czas nieokreślony. Istnieją jednak sytuacje, w których zmiana lekarza rodzinnego jest wręcz konieczna. Deklaracja zmiany lekarza jest niezbędna lub wskazana z wielu powodów. Jak zmienić lekarza rodzinnego? Ile razy można zmienić lekarza rodzinnego? Ile razy można składać deklarację zmiany lekarza? W zasadzie deklaracja zmiany lekarza może być składana nieograniczoną ilość razy, jednak zgodnie z przepisami zbyt częsta zmiana lekarza rodzinnego wiąże się z opłatami.

Jak zmienić lekarza rodzinnego i ile razy można to zrobić bez konieczności ponoszenia opłat?

Ile razy można zmienić lekarza pierwszego kontaktu, bez konieczności uiszczania opłat? Co do zasady każdemu pacjentowi, który jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia, przysługuje w ciągu roku prawo do zmiany lekarza rodzinnego trzy razy. Istnieją jednak oczywiste odstępstwa od tej zasady.

Bezpłatna deklaracja zmiany lekarza, bez względu na to ile razy w ciągu roku go zmieniamy, możliwa jest w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Bezpłatna deklaracja NFZ, konkretnie deklaracja zmiany lekarza nie zostanie jednak przyjęta, jeśli przeprowadzamy się na sąsiednią ulicę czy też w inne miejsce. Miejsce nieodległe od tego, w którym przyjmuje nasz lekarz rodzinny. Często decyzja jest jednak uznaniowa. Dlatego, jeśli się z nią nie zgadzamy, możemy zgłosić się do odpowiedniego rzecznika. Rzecznik Praw Pacjenta – bo o nim mowa, z pewnością w takiej sytuacji pomoże.

Rzecznik Praw Pacjenta. Gdzie przyjmuje?

Jeśli deklaracja zmiany lekarza z jakichś powodów nie została przyjęta lub są inne problemy związane ze zmianą lekarza i przepisaniem się do nowej placówki, Rzecznik Praw Pacjenta jest człowiekiem, który może pomóc. Nie każdy rzecz jasna wie, gdzie przyjmuje Rzecznik Praw Pacjenta, to zrozumiałe. Danych na ten temat nie trzeba jednak szukać w Internecie czy też w inny sposób.

Zgodnie z przepisami wystarczy zgłosić się do nowej placówki czy też starej placówki, w której dotąd się leczyliśmy i poprosić o informacje gdzie i kiedy przyjmuje Rzecznik Praw Pacjenta. Nikt nie może odmówić udzielenia takiej informacji. Co ważne, w każdej placówce medycznej takie informacje powinny być dostępne dla każdego pacjenta. Najczęściej informacja o tym, gdzie przyjmuje Rzecznik Praw Pacjenta właściwy dla tego rejonu, jest wywieszane w poczekalni w gablocie. Każdy pacjent więc może ją przeczytać i zanotować. Nie trzeba więc nawet o to pytać.

Pisanie deklaracji o zmianie lekarza rodzinnego
https://pixabay.com/

Jak zmienić lekarza rodzinnego z powodu rezygnacji poprzedniego?

Bezpłatna deklaracja NFZ, czyli deklaracja zmiany lekarza, przysługuje także zawsze, jeśli poprzedni lekarz zakończył przyjmowanie pacjentów i nie będzie pracował już w swoim zawodzie. Tak się dzieje najczęściej, jeśli lekarz przechodzi na emeryturę. Oczywiście zmiana lekarza jest możliwa, jeśli wcześniejszy zmarł. Dozwolona też, jeśli lekarz wyprowadza się z danej miejscowości i będzie pracować, ale wiele kilometrów od niej. W tym przypadku nie ma znaczenia, ile razy można zmienić lekarza bezpłatnie. Logiczne bowiem, że żaden pacjent nie będzie pokonywał wielu kilometrów, by pójść na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, wiec ma prawo do zmiany lekarza i nie musi ponosić żadnych opłat z tym związanych.

Warto tu wspomnieć, że niekiedy placówki medyczne starają się zatrzymać pacjentów u siebie, sugerując im przepisanie się do innego lekarza rodzinnego, który w danej placówce medycznej przyjmuje. Nie informują nawet pacjenta jak wybrać lekarza, a nawet przemilczają to, że ma on prawo do wyboru innego i przepisania się do innej placówki medycznej. Jeśli pacjent jest skłonny przepisać się do sugerowanego przez placówkę medyczną lekarza, oczywiście może to zrobić. Nie ma jednak takiego obowiązku. Warto więc mieć świadomość jak wybrać lekarza w takiej sytuacji i nie popełnić błędu.

Jak zmienić lekarza rodzinnego z powodu zamknięcia placówki medycznej?

Lekarza rodzinnego można też bezpłatnie zmienić, jeśli placówka medyczna, w której przyjmował, ulega zamknięciu. W takiej sytuacji wydawać by się mogło, że następuje automatyczne przepisanie do tego samego lekarza, ale innej placówki, w której rozpoczyna przyjęcia. Tak się nie dzieje.

Oczywiście, jeśli ufamy naszemu lekarzowi i uzyskamy informacje, że po zamknięciu placówki, będzie on nadal przyjmował i to w pobliskiej, możemy zdecydować się na zapisanie się do tego miejsca. W takim przypadku także jednak obowiązuje deklaracja zmiany lekarza, którą w tej sytuacji trzeba byłoby nazwać raczej deklaracją zmiany placówki.

Automatycznie bowiem nie zostaniemy do niej dopisani tylko dlatego, że lekarz, u którego wcześniej się leczyliśmy, rozpoczął przyjęcia w tym miejscu. Co do zasady bowiem jeśli pacjenci chcą iść za lekarzem do nowego miejsca, oczywiście mogą. Jednak wyłącznie na zasadzie dobrowolności, nie zaś przymusu czy decyzji innych osób. Ile razy można tak robić? Liczba zmian lekarza z tego powodu jest dowolna.

Wybór pielęgniarki i położnej

Warto tu dopowiedzieć, że ważne jest nie tylko to jak wybrać lekarza rodzinnego, ale też i pielęgniarkę czy, w przypadku kobiet, położną. Zmiana lekarza rodzinnego spowodowana tym, że poprzedni przestał przyjmować pacjentów, nie jest równoznaczna ze zmianą pielęgniarki czy też położnej. Można pozostać przy poprzednio wybranych. Jednak nie ma takiego obowiązku. Można je także zmienić. Zmianę uzasadniając to choćby tym, że chcemy mieć lekarza, pielęgniarkę, położną w jednej placówce medycznej, nie zaś jeździć do kilku.

Deklaracja zmiany lekarza w przypadku niezadowolenia ze świadczonych usług

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmienić lekarza, jeśli aktualny nie spełnia oczekiwań. Niestety tak często bywa. Pacjenci z uzasadnionych lub mniej uzasadnionych powodów są niezadowoleni z tego, jak działa dany lekarz pierwszego kontaktu.

Deklaracja zmiany lekarza w takiej sytuacji jest możliwa. W jaki sposób zmienić lekarza w tym przypadku? Dokładnie w takim sam jak w podanych wyżej. Warto się jednak zastanowić, czy w każdej sytuacji zmiana lekarza rodzinnego jest konieczna. Czasami bowiem można wpłynąć na lekarza, by zmienił swoje nastawienie lub bardziej profesjonalnie podchodził do leczenia.

W jaki sposób to zrobić? Często wystarczy rozmowa z samym lekarzem, niekiedy z dyrekcją placówki. Deklaracja zmiany lekarza żadnemu lekarzowi rodzinnemu bowiem nie jest na rękę. Wpływa to na jego wynagrodzenie. Jeśli zauważalny jest duży odpływ pacjentów, lekarz z danej przychodni może też być zwolniony.

Wynagrodzenie lekarzy rodzinnych

Planując zmianę lekarza rodzinnego z uwagi na to, że sie po prostu nie sprawdza, warto zdać sobie sprawę z tego, jak wynagradzani są lekarze pierwszego kontaktu. Każdy z nich ma określoną stawkę za pacjenta i za wizytę. Odpływ pacjentów nie jest więc żadnemu lekarzowi rodzinnemu potrzebny. Jeśli chce i ma taką możliwość, zrobi wszystko, by zatrzymać pacjenta u siebie.

Oczywiście wyjątkiem są popularni lekarze, którzy mają nadmiar pacjentów. Zawsze więc deklaracja zmiany lekarza powinna być ostatecznością. Lepiej po prostu pójść porozmawiać i poprosić o to, by zaczął zachowywać się bardziej profesjonalnie. Lekarz bowiem nie musi nawet wiedzieć, że nie jesteśmy zadowoleni z jego usług. Wielu chętnie podejdzie inaczej, jeśli dowie się, że rozważamy zmianę lekarza rodzinnego.

Zmiana lekarza uwagi na niezadowolenie z jego pracy czasami jest koniecznością

Może się oczywiście zdarzyć, że zmiana lekarza z uwagi na to, jak leczy, jest koniecznością. Mając świadomość, ile razy można zmienić lekarza za darmo, nierzadko odwlekamy tę decyzję. Jeśli nie chorujemy w danym momencie, a do chwili, gdy znowu będziemy mogli zmienić lekarza za darmo, zostało niewiele czasu, oczywiście warto poczekać. W każdym innym przypadku i pomimo kosztów deklaracja zmiany lekarza, który nie leczy tak, jak chcemy, ma sens. Taka deklaracja zmiany lekarza będzie wiązać się z opłatą, warto jednak niejednokrotnie zapłacić, przejść do lepszego lekarza i mieć pewność, że nasze zdrowie lub zdrowie naszych bliskich jest w dużo lepszych rękach.

Lekarz rodzinny
https://www.pexels.com/

Deklaracja zmiany lekarza. Niekiedy jest potrzebna lub konieczna

Wiele jest sytuacji, w których musimy lub powinniśmy zmienić lekarza rodzinnego na innego. Bardzo często przysługuje nam taka zmiana i nie jest związana z żadnymi dodatkowymi kosztami. Niekiedy jednak jest inaczej. Koszty zmiany pacjent musi opłacić.

Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jednak jeśli czujemy, że zmiana lekarza rodzinnego to jedyne wyjście, nie warto z tym zwlekać. Nawet jeśli w danym momencie jesteśmy zdrowi. Rodzice powinni też pamiętać, że ich zmiana lekarza rodzinnego nie jest zmianą lekarza rodzinnego ich dzieci. Przepisując się do innej placówki, z reguły warto też wybrać innego pediatrę dla swoich dzieci.

Taka decyzja jest potrzebna, by uniknąć konieczności leczenia siebie w jednej przychodni i jeżdżenia z dziećmi na wizyty lekarskie do drugiej. Nie bez znaczenia jest także wybranie nowej pielęgniarki, jak również położnej środowiskowej. Co do położnej, jest jedna zasada. Każda kobieta w ciąży jakąś położną środowiskową będzie miała przypisaną. Dla własnej wygody jednak warto zadbać o wybór swojej i deklarację wyboru złożyć we właściwej placówce medycznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.