Mężczyzna załatwia dofinansowanie na inwestycje w firmie
Kategorie:

Jak zdobyć dofinansowanie na inwestycje w firmie?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Pozyskanie dofinansowania dla firmy stanowi dla polskich przedsiębiorstw szansę na skuteczne wdrażanie działań zmierzających do rozwoju biznesu, rozszerzenia prowadzonej działalności o nowe rynki, a także do sukcesywnego podnoszenia poziomu jej innowacyjności. Największe możliwości w tym zakresie mają przedsiębiorcy planujący inwestycje w nowoczesne rozwiązania i posiadający ugruntowany plan na wdrażanie innowacyjnych projektów. Jakie opcje finansowania z budżetu unijnego są dostępne dla firm z Polski w nowej perspektywie UE? Jak skutecznie ubiegać się o dofinansowanie? Sprawdź!

Dofinansowanie unijne – możliwości dla polskich firm

Pozyskanie dofinansowania dla firm jest możliwe zarówno w ramach programów krajowych, adresowanych do przedsiębiorców działających na terenie całej Polski, jak i z programów regionalnych, w których udział mogą wziąć firmy z określonego obszaru geograficznego. Nabory wniosków w danym konkursie ogłaszane są zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, a kluczowym wymogiem projektów realizowanych w ich ramach jest postulat zwiększania innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Europejskich rodzime biznesy mają szansę zwiększyć swoją konkurencyjność, stając się ważnym uczestnikiem globalnej gospodarki.

Inwestycje, które mają największe szanse na pozyskanie dofinansowania, to przede wszystkim projekty o charakterze badawczo-rozwojowym. W ich ramach środki unijne mogą być wydatkowane na działania takie jak m.in. współpraca z jednostkami naukowymi, zakup nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego, wynajem laboratorium czy zakup materiałów badawczych. Ważnym priorytetem na liście celów unijnych pozostaje również kwestia wdrażania do przedsiębiorstw ekologicznych rozwiązań, które w przyszłości mają przełożyć się na większą oszczędność – zarówno funduszy, jak i cennych zasobów naturalnych. O wsparcie finansowe ze środków unijnych mogą starać się także te firmy, które w pewnych planach rozwojowych uwzględniają ekspansję na nowe rynki zagraniczne.

Korzyści dla beneficjentów

Wsparcie finansowe w postaci dotacji unijnych pozwala rodzimym przedsiębiorstwom na sprawną realizację innowacyjnych projektów na bezpiecznych warunkach. Beneficjenci programów unijnych zyskują tym samym możliwość znaczącej redukcji kosztów inwestycyjnych planowanych przedsięwzięć i mogą efektywnie realizować wyznaczone cele biznesowe. Przyczynia się to do rozwoju nie tylko poszczególnych przedsiębiorstw, ale również całego kraju. Sukcesywne wdrażanie przez firmy coraz nowocześniejszych i wydajniejszych technologii, a także innowacyjnych produktów i usług buduje bowiem konkurencyjność polskiej gospodarki, zwiększając jej znaczenie na globalnym rynku.

Skuteczne pozyskanie dofinansowania dla firmy – zadanie dla ekspertów

Mimo ogromnych korzyści, jakie przynosi pozyskanie dofinansowania dla firmy, wielu polskich przedsiębiorców nie podejmuje starań o otrzymanie dotacji unijnej z uwagi na nieznajomość wymogów i zawiłość stojących przed nimi formalności. Nie brakuje bowiem sytuacji, gdy już sam wybór optymalnego źródła finansowania z UE okazuje się problematyczny, a firma nie potrafi samodzielnie określić swoich możliwości wnioskowania w aktualnie dostępnych konkursach. Przygotowanie przemyślanego planu dofinansowania i projektu, który będzie miał realne szanse na pozyskanie dotacji ze środków unijnych, wymaga częstokroć wsparcia ze strony doświadczonych specjalistów. Eksperci zawodowo zajmujący się dofinansowaniami unijnymi efektywnie poprowadzą całe przedsięwzięcie – począwszy od opracowania koncepcji projektu, przez skompletowanie potrzebnej dokumentacji, na rzetelnym rozliczeniu dotacji kończąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.