Odbiór dowodu osobistego
Kategorie:

Jak sprawdzić czy dowód osobisty jest do odbioru?

Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów, który każdy pełnoletni obywatel ma obowiązek posiadać. W nim zawarte jest nasze imię i nazwisko, numer PESEL, data i miejsce urodzenia oraz zdjęcie. Dzięki temu dokumentowi nie tylko bezproblemowo możemy potwierdzić naszą tożsamość. Dowód osobisty pozwala nam na podróżowanie poza Polskę bez posiadania paszportu. Kwestia ta dotyczy głównie strefy Schengen, Albanii oraz Czarnogóry. Można również wyrobić dokument tożsamości osobie niepełnoletniej. Jest to istotne głównie dla osób, które często całą rodziną podróżują. W każdym innym przypadku nieletni może potwierdzać swoją tożsamość za pomocą ważnej legitymacji szkolnej.

Kiedy potrzebny nam dowód osobisty?

Niektórzy twierdzą, że bez dowodu osobistego nie powinno się wychodzić z domu. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie on potrzebny. Mimo wszystko czy aby na pewno?

W jakich sytuacjach dowód osobisty jest nam niezbędny i dlaczego jest tak istotne jego wyrobienie?

Osoby pełnoletnie bardzo często wizualnie niekoniecznie wyglądają na swój wiek. Należy więc liczyć się z faktem, że jeśli wyglądacie młodo, w sklepie sprzedawca ma obowiązek zweryfikować Waszą tożsamość i wiek. Robi to właśnie na podstawie dowodu osobistego. Tak więc w sytuacji zakupu rzeczy dostępnych dla dorosłych (alkohol, papierosy), pamiętajcie, by dokument mieć ze sobą. W przeciwnym razie obejdziecie się smakiem, gdyż nikt nie wyda Wam towaru bez potwierdzenia wieku.

Wspominaliśmy również o podróżach bez paszportu. Dowód osobisty potwierdza nasze pochodzenie. Dzięki temu wszelkie osoby odpowiedzialne za kontrole wiedzą, z jakimi ewentualnie innymi dokumentami możecie się przemieszczać. Jeśli planujecie wyjazd do krajów, do których konieczne jest wyrobienie paszportu, wciąż dowód osobisty może być dodatkowym weryfikatorem Waszej tożsamości. Lepiej go mieć.

Dowód osobisty to również weryfikator wszelkich rezerwacji. Chcecie wziąć udział w koncercie i kupiliście już bilety na swoje dane. Ewentualnie znaleźliście jakieś nowe miasto do zwiedzania i chcecie zarezerwować nocleg. Nikt Was nie wpuści „na słowo”. Konieczne jest posiadanie ze sobą dowodu osobistego, by za pomocą danych na nim oraz Waszego zdjęcia upewnić się, że jesteście tą osobą, która ma odebrać bilety/klucze do mieszkania.

Najważniejsza kwestia dotycząca dowodu osobistego!

jak sprawdzić czy dowód osobisty jest do odbioru
Źródło: obywatel.gov.pl

Dzięki dowodowi osobistemu jesteśmy w stanie bezproblemowo zarejestrować się do wszelakich lekarzy. I nie dotyczy to wyłącznie NFZ, gdyż prywatna opieka medyczna również musi zweryfikować dane pacjenta. Wyjątkiem był Śląsk, gdzie nie było konieczności rejestrowania się dowodem osobistym. Do tego były wykorzystywane inne, specjalne dokumenty. To na podstawie naszego dowodu tożsamości rejestrator medyczny jest w stanie zweryfikować status naszego ubezpieczenia oraz odnaleźć naszą kartę pacjenta.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty?

Wniosek o dowód osobisty należy złożyć jak najszybciej po osiągnięciu pełnoletności. Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem dokumentu, pamiętaj, że wniosek musisz złożyć również, gdy kończy się ważność dokumentu.

Każdy dowód osobisty dla osoby pełnoletniej ważny jest przez okres 10 lat. Konieczne jest więc pilnowanie terminów, gdyż, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to obowiązkowy dokument dla każdego obywatela Polski. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że nie musisz składać wniosku w swoim mieście zameldowania. Teraz coraz więcej młodych ludzi przeprowadza się i podróż celem złożenia wniosku może być utrudnieniem. Jeśli udałeś/udałaś się do nowego miasta, urząd w tym miejscu również powinien być w stanie pomóc Ci z wyrobieniem nowego dokumentu.

Co potrzebuję do złożenia wniosku?

Czas rozpocząć naszą podróż ku wydaniu dowodu. Co potrzebujemy, by taki dokument otrzymać? Z pewnością musimy posiadać gotowy wniosek o dowód osobisty. Strona gminy i placówka powinna takowy posiadać. Prócz tego dostępny jest on na stronie gov.pl, gotowy do pobrania i uzupełnienia. Prócz tego potrzebujemy kolorowe zdjęcie. Informacje o tym, co ma pojawić się na zdjęciu, również znajdziesz na stronie rządowej. Jeśli zgłaszasz się o wydanie dowodu z powodu przeterminowania poprzedniego, Twój stary dokument również może się przydać.

Gdzie składam wniosek?

Jeśli już posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty, musimy udać się z nimi do dowolnego urzędu gminy. Jeśli nowe miasto, w którym mieszkasz, nie jest jeszcze dla Ciebie do końca znane, na stronie gov.pl znajdziesz wyszukiwarkę najbliższego urzędu. Jeśli z powodów zdrowotnych nie będziesz w stanie udać się osobiście do urzędu, jest na to rozwiązanie. Pomoże Ci w nim urzędnik z urzędu gminy, z którą się skontaktujesz np. telefonicznie. Wcześniej istniała również możliwość złożenia wniosku przez internet, lecz została ona wycofana od dnia 27.07.2021.

Ile kosztuje i ile się czeka?

Mamy już przygotowane wszystkie dokumenty, strona gminy została przez nas odnaleziona wraz z adresem. Czas złożyć wszystkie dokumenty. Przed tym może kilka istotnych informacji o opłatach i czasie oczekiwania?

Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego jest bezpłatne. Gorszą kwestią jest oczekiwanie na wyrobienie dokumentu. Zazwyczaj na dowód osobisty czeka się do 30 dni, ale bywają sytuację, że wydanie dowodu będzie dodatkowo opóźnione. Sytuacja taka jest natomiast bardzo sporadyczna i o szczególnym przypadku poinformuje Cię bezpośrednio urzędnik.

Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest do odbioru?

Przy złożeniu dokumentów na wydanie dowodu osobistego otrzymasz numer swojego wniosku. W związku z faktem, iż na dokument czeka się do 30 dni, zawsze pojawia się nadzieja na to, że będzie on wcześniej do odbioru. Jak więc upewnić się, jaki jest status dowodu osobistego? Jest na to kilka możliwości.

Najłatwiejszą i najwygodniejszą opcją jest sprawdzenie statusu dowodu osobistego przez internet. Nie musimy wtedy czekać godzinami w kolejce w urzędzie gminy. Na stronie gov.pl w dobie cyfryzacji posiadamy taką zakładkę jak „obywatel”, w której to możemy weryfikować wszelkie nasze wnioski i dokumenty. Jest to taki urząd on-line. To tam wchodząc w zakładkę „dokumenty i dane osobowe” otrzymujemy czy wydanie dowodu osobistego jest możliwe, czy jednak dokument został zawieszony/unieważniony. Status dowodu osobistego powinien być aktualizowany na bieżąco, ale musimy liczyć się z ewentualnymi opóźnieniami w aktualizacji informacji przez urząd.

Bardziej klasyczna metoda odbioru dokumentu

Klasycznym sposobem jest kontakt bezpośrednio z urzędem gminy. Skoro już nowe miasto nie jest nam straszne i udało nam się w urzędzie złożyć wniosek, to wiemy już jak się z nim skontaktować ponownie. Możemy więc próbować kontaktować się telefonicznie z placówką celem weryfikacji dokumentu, bądź przy okazji załatwiania innej sprawy udać się tam osobiście. Może się okazać, że wydanie dowodu osobistego jest możliwe od ręki. Jeśli wiemy natomiast, że nie będziemy w stanie sami odebrać dokumentu, konieczne będzie pełnomocnictwo dla osoby upoważnionej.

Jest możliwe wydanie dowodu osobistego — co teraz?

Jeśli już wiesz o tym, że Twój dokument tożsamości jest gotowy do wydania, musisz udać się do urzędu gminy celem jego odbioru. Koniecznie zabierz ze sobą stary dowód lub, jeśli nie posiadałeś wcześniej tego dokumentu dokument poświadczający o złożeniu wniosku.

W momencie odbierania dokumentu konieczne jeszcze będzie wypełnienie przez Ciebie formularza odbioru dowodu osobistego. Potwierdza on to, że urząd nie dysponuje już Twoim dokumentem. Jest to dokument, dzięki któremu tylko Ty będziesz odpowiedzialny za ewentualne zgubienie swojego dowodu tożsamości.

Dodatkowe możliwości

W momencie, gdy będziesz już w urzędzie, odbierając swój dokument, możesz ustalić tak zwany kod PIN. Kod ten pozwoli Ci szybsze logowanie się do elektronicznych urzędów. Drugi kod, który możesz nadać to PIN do podpisu cyfrowego. Kody te dostępne będą wyłącznie w momencie, kiedy we wniosku zaznaczyłeś chęć ich otrzymania.

Dodatkowo otrzymasz w kopercie kod PUK, który upoważnia Cię do korzystania z elektronicznych możliwości Twojego nowego dokumentu. Z pewnością e-dowód ułatwi Ci funkcjonowanie przy jakichkolwiek urzędowych sprawach, profilach zaufanych oraz podpisach elektronicznych. Warto więc pamiętać o nadanym kodzie PUK oraz ustanowionych z pracownikiem urzędu kodów PIN.

Kiedy już wiesz, przez jakie procesy musisz przejść celem otrzymania swojego dowodu osobistego, zostaje działać. Ilość dokumentów może wydawać się ciężka do zapamiętania, ale pamiętaj o tym, że urzędnik jest od tego, by Ci pomóc. Dlatego też nie załamuj się, kiedy dostaniesz przy pierwszym pojawieniu się w urzędzie informację o brakujących informacjach. Możesz oczywiście wcześniej przygotować się samodzielnie dzięki poradnikowi na rządowej stronie gov.pl. Nam pozostaje nam trzymanie za Ciebie kciuki oraz życzenie tego, byś bezproblemowo odebrał swój dokument. W końcu dzięki niemu otwierasz w pełni furtkę do pełnoletności. Ewentualnie kontynuujesz swoją drogę w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.