Kot
Kategorie:

Jak kąpać kota?

To pytanie, oprócz tego, czy w ogóle powinno się kąpać kota martwi wszystkich właścicieli czworonożnych sierściuchów. Panuje powszechne przekonanie, że kąpiel dla kota jest szkodliwa i może być nawet śmiertelnym zagrożeniem. Jednak można włożyć je między bajki razem z tą, że nie powinno głaskać się kota pod włos.

Kiedy należy kąpać kota

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że koty w głównej mierze potrafią same zadbać o swoją higienę, ponieważ są bardzo czystymi stworzeniami. Na pielęgnację futra poświęcają około godziny dziennie. Spowodowane jest to tym, że jako drapieżniki w ten sposób usuwają swój zapach, dzięki czemu mogą podejść blisko do swojej ofiary pozostając niezauważone. Dlatego kąpiele ograniczajmy do minimum, tylko w przypadkach koniecznych: gdy kot pobrudził się substancją, która może okazać się szkodliwa dla jego zdrowia, gdy będzie się wylizywał, kiedy potrzeba zastosować szampon leczniczy do zmian skórnych oraz gdy czeka nas wystawa i musimy nadać sierści odpowiednią fakturę.

Przygotowanie

Aby kąpiel nie była traumatycznym przeżyciem zarówno dla kota jak i właściciela powinniśmy od początku powoli oswajać go z zabiegami pielęgnacyjnymi. Jeśli chcemy wykąpać kota w wannie, należy najpierw przyzwyczajać go „na sucho” bawiąc się tam z nim i podawać smakołyki. Wtedy kot pozytywnie nastawi się do wanny, która będzie kojarzyć mu się z przyjemnością i nagrodą.

Do kąpieli przygotowujemy kilka ręczników, szampon pielęgnacyjny przeznaczony wyłącznie dla kociej sierści, matę, którą wyłożymy wannę aby kot się nie ślizgał. Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała kota, czyli około 38°C. Przed kąpielą wyczesz dokładnie kota i w miarę możliwości obetnij mu pazurki. Wszystkie akcesoria do kąpieli pozostaw w bliskiej odległości swoich rąk.

Kąpiel

Powoli zwilżaj kocie futro delikatnym strumieniem, rozpoczynając od tylnych łapek i kończąc na szyi. Absolutnie nie wolno zalewać wodą noska i uszu kota! Głowę myjemy ostrożnie, przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Szampon dokładnie wmasuj w sierść aż do powstania piany, jeśli to szampon leczniczy, powinieneś zostawić do na 10-15 minut.

Suszenie kota

Po dokładnym spłukaniu piany otulmy kota w ogrzany wcześniej ręcznik. Nie należy pocierać sierści, tylko delikatnie odsączyć. Nie wypuszczamy kota na zewnątrz bezpośrednio po kąpieli. Należy umieścić go w ciepłym pomieszczeniu i pozwolić, aby futerko samo wyschło. Po kąpieli możemy również kota wyczesać.

 Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem zoologicznym keko.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.