Lekarz robi badanie ultrasomofrafem pacjentowi
Kategorie:

Ile kosztuje ultrasonograf?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Na cenę specjalistycznego ultrasonografu wpływa wiele różnych czynników, które decydują o finalnie ponoszonych kosztach. Aparat USG powinien być przede wszystkim odpowiednio dobrany do potrzeb diagnostycznych danej kliniki czy gabinetu. Cena w dużym stopniu zależy od jakości ultrasonografu, a także jego końcowego wyposażenia czy renomy producenta. Obecnie w Polsce najpopularniejszy jest segment budżetowy, jednak w sprzedaży znaleźć można również droższe i bardziej zaawansowane urządzenia.

Parametry aparatu USG

Jednym z najważniejszych parametrów aparatu USG jest sama jednostka ultrasonograficzna, a dokładniej jej klasa oraz liczba bazowych funkcjonalności. Nie bez znaczenia pozostaje ilość głowic ultrasonograficznych – im jest ona większa, tym wyższe koszty sprzętu. Na wydatek składa się też oprogramowanie dla aparatu USG, czyli system pozwalający na korzystanie z poszczególnych funkcji ultrasonografu. Wydatek wzrasta w przypadku dodatkowych usprawnień, takich jak ekran dotykowy czy możliwość obsługi mobilnej.

Ultrasonografy budżetowe

W Polsce występują trzy umowne przedziały cenowe dla urządzeń, za pośrednictwem których można przeprowadzać badanie USG. Pierwszym z nich jest segment budżetowy, będący jednocześnie najpopularniejszym. W tym przedziale ultrasonograf da się kupić już za cenę od 30 tys. złotych. Aparaty te służą głownie do podstawowych zastosowań diagnostycznych, przez co mogą nie posiadać wielu przydanych funkcjonalności – np. wysokiej rozdzielczości wyświetlacza czy kolorowego dopplera.

Aparaty USG klasy średniej i premium

W kolejnym segmencie znajdują się ultrasonografy klasy średniej, których koszt wynosi średnio 50 – 150 tys. złotych. Urządzenia te mogą wykonywać większość działań diagnostycznych, zachowując przy tym wysoki standard obrazowania. Do ostatniej grupy należą ultrasonografy klasy premium, których cena przekracza 150 tys. złotych. Aparaty te są bardzo zaawansowane, dzięki czemu spełniają wymagania specjalistycznych klinik o mocno sprecyzowanych zastosowaniach diagnostycznych.

Inne koszty związane z zakupem ultrasonografu

Warto pamiętać, że sam zakup urządzenia nie jest jednym ponoszonym kosztem. Ultrasonografia to bardzo specyficzna dziedzina, która nieustannie się rozwija. Nie bez znaczenia pozostaje poszerzanie pakietu usług oferowanych przez daną placówkę. W całym cyklu życia konieczna będzie rozbudowa ultrasonografu o nowe elementy, takie jak głowice czy moduły oprogramowania. Należy też pamiętać o ponoszonych kosztach serwisowych czy eksploatacyjnych. Tańszym rozwiązaniem może być zatem zakup używanego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.