Ozonator domowy zainstalowany w kuchi w domu jednorodzinnym
Kategorie:

Dlaczego warto zainwestować w ozonator domowy?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Stajemy się coraz bardziej świadomi wpływu jakości powietrza, jakim oddychamy, na nasze zdrowie i jakość życia. Jednocześnie światowa pandemia koronawirusa brutalnie przypomniała wszystkim o zagrożeniach, związanych z chorobami przenoszonymi drogą powietrzną i powietrzno-kropelkową.

W tej sytuacji coraz więcej ludzi interesuje się ozonowaniem powietrza i rozważa zakup własnego urządzenia do tego przeznaczonego. Czy rzeczywiście warto zaopatrzyć się w ozonator domowy?

Jak działa ozonator?

Ozonator wykorzystuje naturalnie występującą reakcję elektrochemiczną, bombardując występujące w powietrzu dwuatomowe cząsteczki tlenu O2 wyładowaniami elektrycznymi, by przekształcić je w trójatomowe cząsteczki ozonu O3. Ozon to gaz o silnych właściwościach utleniających, który zabija chorobotwórcze drobnoustroje oraz reaguje z substancjami chemicznymi zawartymi w powietrzu, rozkładając je. Ozon w dużym stężeniu jest trujący dla ludzi, jednak jego wysoka reaktywność sprawia, że szybko rozkłada się z powrotem do stabilnych i niegroźnych dla człowieka cząsteczek tlenu O2. Jakie korzyści przynosi nam ozonator domowy?

Świeży zapach

Ozon jest bardzo reaktywnym gazem. Co to oznacza? Trójatomowe cząsteczki ozonu powstają w wyniku wyładowania energii. Jako takie są niestabilne i “szukają” w powietrzu dowolnej cząsteczki, z którą mogą wejść w reakcję i stworzyć bardziej stabilne, wymagające mniej energii wiązanie. Często wiąże się to po prostu z reakcją z innymi cząsteczkami ozonu i powrotem do formy zwykłego dwuatomowego tlenu, jeśli jednak w powietrzu znajdują się inne reaktywne substancje chemiczne, to ozon zacznie reagować z nimi, błyskawicznie je utleniając. Takimi reaktywnymi cząsteczkami są na przykład wszystkie substancje chemiczne odpowiedzialne za przykre zapachy, dlatego ozonator domowy potrafi usunąć z powietrza nawet najbardziej uciążliwe niechciane wonie. Użycie ozonatora zostawia przyjemną woń “powietrza po burzy”.

Zdrowe powietrze

Paradoksem jest, że choć tlen jest nam niezbędny do życia, to jednocześnie skraca nam jego możliwy czas trwania. Reakcje tlenowe będące podstawą życia na Ziemi są bardzo energetyczne, co pozwala nam czerpać z otoczenia dużo energii i zachować wysoki poziom aktywności, lecz jednocześnie wyniszcza nasze komórki, które te reakcje przeprowadzają. Ozon, jako jeszcze bardziej energetyczna i reaktywna wersja tlenu, stanowi dla większości istot żywych truciznę. O ile duże zwierzęta mogą bez większego trudu znieść niewielką ilość ozonu w powietrzu, to jego efekt na drobnoustroje chorobotwórcze jest szybki i zabójczy. Ozonator domowy pozwoli nam utrzymać zdrowe powietrze, wolne od chorobotwórczych drobnoustrojów, co pomoże chronić domowników przed chorobami.

Czy warto kupić ozonator domowy?

Ozonator domowy przysłuży się wszystkim, którym zależy na czystym, zdrowym i świeżym powietrzu w swoim najbliższym otoczeniu. Aby jednak zakup spełnił oczekiwania, należy postawić na sprawdzone urządzenie. Sprawdź wybór niezawodnych ozonatorów domowych w naszym sklepie internetowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.