Prawnik siedzi przy biurku i wypełnia dokumenty
Kategorie:

Czym się różni prawnik od adwokata?

Ludzie często mylą słowa adwokat i prawnik, wierząc, że pełnią one te same funkcje. Pod względem prawnym są one w rzeczywistości tym samym – zarówno adwokat, jak i prawnik odnoszą się do przedstawicieli zawodów prawniczych. Dla osoby biegłej w prawie różnica staje się jednak oczywista, o czym poniżej.

Porównanie definicji

Poznanie etymologii obu terminów może pomóc w zrozumieniu zasadniczych różnic pomiędzy adwokatem a prawnikiem. Słowo „prawnik” wywodzi się z języka angielskiego i odnosi się do osoby wykształconej i przeszkolonej w zakresie prawa. Prawnicy zatem to osoby, które ukończyły szkołę prawniczą. Z kolei termin „adwokat” ma proweniencję francuską i wywodzi się od słowa oznaczającego działanie w imieniu innych. Jest to zarazem skrócona forma oficjalnego tytułu „radca prawny”. Adwokat to ktoś, kto nie tylko ma przeszkolenie i wykształcenie prawnicze, ale także praktykuje je w sądzie.

Zakresy obowiązków

Podobnie jak rozróżnienie między definicją prawnika a adwokata, równie istotne jest zrozumienie różnic w rolach społecznych i obowiązkach jakie są udziałem obu zawodów. Jak wspomniano, zarówno prawnik, jak i adwokat są formalnie przeszkoleni w zakresie prawa, ale inny jest sposób, w jaki z tego korzystają.

Do zakresu obowiązków prawnika należy:

 • sporządzanie pism
 • doradztwo prawne
 • interpretacja dokumentów prawnych
 • pomoc w sporządzaniu kontraktów i umów
 • zastępstwo procesowe (z wyłączeniem postępowań przed sądami
  administracyjnymi lub Sądem Najwyższym)

Z kolei zakres obowiązków adwokata uwzględnia odbytą aplikację zawodową i zdany egzamin adwokacki:

 •  obrona klientów w sprawach karnych
 • postępowania przed Sądem Najwyższym oraz Naczelnym Sądem
  Administracyjnym
 • zastępstwo procesowe we wszelkich postępowaniach i przed
  wszelkimi sądami (z wyłączeniem postępowań przed Urzędem
  Patentowym RP)

Jak widać z powyższych zestawień, prawnicy mogą pełnić gównie role konsultantów lub doradców, natomiast adwokat praktykuje prawo w sądzie.

Kodeks etyki zawodowej

Podobnie jak prawnicy, adwokaci są zobowiązani do przestrzegania kodeksu etyki, jednak w ich przypadku konieczne jest zachowanie informacji uzyskanych od klienta w tajemnicy. Prawnik nie ma takiego obowiązku. Dodatkowo adwokat jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia OC, więc istnieje możliwość dochodzenia roszczeń przez klienta, w razie złego reprezentowania jego spraw.

Artykuł opracowano we współpracy z legalalliance.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.