Adwokat w garniturze zapona marynarkę
Kategorie:

Czym różni się prawnik od adwokata?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Podczas szukania pomocy prawnej klienci często nie wiedzą, do kogo zgłosić się z konkretną sprawą. Trudno im określić, czy będzie to prawnik, czy może adwokat.

Kim jest prawnik?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku prawa, które trwają pięć lat i otrzymała tytuł magistra. Prawnik po skończonych studiach może podejść do egzaminu wstępnego na aplikację prawniczą. Po aplikacji prawnik zostać może komornikiem, adwokatem, notariuszem radcą prawnym lub prokuratorem, a także sędzią.
Prawnik bez odbytej aplikacji nie może być pełnomocnikiem w postępowaniu, ale może udzielać porad prawnych w swojej kancelarii. Osoba będąca prawnikiem jest najniższym stopniem zawodowym w zawodach prawniczych.

Kim jest adwokat?

Adwokat to prawnik, który odbył aplikację trwającą trzy lata oraz otrzymał pozytywny wynik egzaminu zawodowego, a także złożył ślubowanie i wpisany został na listę adwokatów.
Adwokat to osobą będąca profesjonalnym pełnomocnikiem, który reprezentuje klientów w sądzie oraz w urzędach jak pełnomocnik lub obrońca.

Jakie są obowiązki prawnika i adwokata?

Prawnik często otwiera swoją praktykę prawną i specjalizuje się w udzielaniu porad prawnych. Wielu prawników decyduje się na współpracę z przedsiębiorcami na podstawie zawartego stosunku pracy. Prawnik nie podlega organom nadzorczym i nie obowiązuje go kodeks dotyczący etyki zawodowej.
Do obowiązków adwokata zaliczyć można:

  • udzielanie pomocy prawej,
  • przygotowywanie opinii prawniczych,
  • sporządzanie projektów dotyczących aktów prawnych,
  • reprezentowanie klientów przed sądem lub w urzędzie,
  • sporządzanie umów oraz innych dokumentów, które mają charakter prawny.

    Adwokaci często obsługują osoby fizyczne i podczas współpracy zajmują się prawem cywilnym, karnym lub rodziny, a ich praca wiąże się z reprezentowanie klientów podczas rozpraw sądowych. Obsługując podmioty prawne, adwokat zajmuje się prawem handlowym, finansowym oraz administracyjnym i sporządza on umowy, a także doradza klientom w sprawach podatkowych. Adwokaci najczęściej pracują we własnych kancelariach adwokackich lub zatrudniają się u kogoś.

Artykuł opracowano we współpracy z kancelariapawelczak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.