Prowadzenie biznesu przez internet.
Kategorie:

Czym różni się e-rezydencja od rezydencji?

Estonia to kraj, który od wielu lat szczyci się możliwością załatwiania większości spraw formalnych i urzędowych przez Internet. Jako pierwszy kraj na świecie oferuje e- rezydencję. Pojęcie to nie jest powiązane z tradycyjną rezydencją czy rezydencją podatkową – chodzi jedynie o możliwość zdalnej rejestracji firmy w tym kraju oraz elektronicznego podpisywania dokumentów. E-rezydencja jest jednak dla zagranicznych przedsiębiorców znacznym ułatwieniem, które pomaga rozwijać biznes za granicą.

Różnice między rezydencją a e-rezydencją

E- rezydencja została w Estonii wprowadzona w celu dostarczenia narzędzi pozwalających na prowadzenie biznesu przez Internet. Dzięki niej większość formalności i wymagań narzucanych na przedsiębiorców nie wiąże się z koniecznością podróżowania do kraju czy odwiedzin w urzędzie. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie kontaktu z urzędnikami do minimum, co może okazać się zbawienne w przypadku bariery językowej. Dzięki e-rezydencji każdy przedsiębiorca niebędący obywatelem Estonii dostaje możliwość zdalnej rejestracji firmy, a także elektronicznego pospisywania potrzebnych dokumentów (w tym także finansowych) oraz umów z kontrahentami.

Rezydencja podatkowa to pojęcie, pod którym kryje się określenie miejsca uzyskiwania przychodów i rozliczania z urzędem skarbowym. Nabycie rezydencji Estonii nie jest jednak wcale procesem, który wymaga od Polaków dodatkowych dokumentów, zezwoleń czy też wizy pracowniczej. Ważnym warunkiem jest natomiast posiadanie stałego, zarejestrowanego miejsca zamieszkania na terenie Estonii i potwierdzenie takiego faktu przez właściciela nieruchomości. W praktyce oznacza to jedynie konieczność najmu np. mieszkania lub pokoju.

Uzyskanie e-rezydencji – najważniejsze informacje

Aby uzyskać e-rezydencję, przedsiębiorca musi wypełnić wniosek online. Decyzja o przyznaniu odpowiedniej karty podejmowana jest w ciągu trzydziestu dni od złożenia wniosku. Kartę można odebrać po około dwóch do pięciu tygodni w jednej z estońskich placówek dyplomatycznych lub w punkcie Estońskiej Policji i Straży Granicznej. Jeśli przedsiębiorca nie chce sam składać wniosku, może skorzystać z pomocy specjalistycznej kancelarii. Skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej jest znacznie szybszym i wygodniejszym sposobem na poradzenie sobie z formalnościami, aniżeli próba przeprowadzania całego procesu samodzielnie. Co więcej, eliminuje ryzyko popełnienia ewentualnych błędów i wydłużenia całego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.