Znaleziony portfelz pieniędzmi i dokumentami
Kategorie:

Co zrobić, gdy znaleziono portfel z dokumentami?

Gubienie drobnych przedmiotów to bardzo częsta przypadłość wielu ludzi na świecie. Wynika to z losowych zdarzeń lub braku odpowiedniej uwagi przywiązywanej do miejsca odkładania rzeczy. To w późniejszym czasie jest związane z problemami z ich odnalezieniem. Poważniejsza sytuacja ma miejsce, kiedy zgubimy klucze lub dokumenty, czyli bardziej wartościowe przedmioty, których zastąpienie wiąże się z licznymi kłopotami natury organizacyjnej. Co zrobić w sytuacji, kiedy to my znajdziemy portfel z zawartością? Gdzie należy się wtedy udać? Jakie kroki należy podjąć, aby właściciel przedmiotu mógł w łatwy sposób odzyskać swoją rzecz?

Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Konsekwencje utraty portfela są przede wszystkim związane z koniecznością wyrobienia nowych dokumentów oraz zgłoszeniem zaginięcia karty kredytowej. Utrata gotówki znajdującej się w środku jest najczęściej mniej dotkliwa, ponieważ to właśnie dokumenty stanowią realną wartość naszego portfela.

Dowód tożsamości, prawo jazdy i numer karty bankomatowej to niebezpieczne narzędzie w nieodpowiedzialnych rękach. Dlatego z perspektywy właściciela należy jak najszybciej zgłosić taki fakt odpowiednim służbom i instytucjom. Mniej powszechna jest wiedza dotycząca tego, co należy zrobić ze znalezionymi dokumentami, jeśli zależy nam na tym, aby nikt nie wykorzystał ich do wyrządzenia szkód materialnych i kradzieży tożsamości. Czy w pierwszej kolejności należy sprawdzić portale ogłoszeniowe? Czy warto na własną rękę szukać właściciela portfela?

Zawartość ma znaczenie

W przypadku znalezienia portfela należy w pierwszej kolejności sprawdzić jego zawartość. Działania tego typu nie mają na celu rozpoczęcia własnego dochodzenia służącemu odnalezieniu właściciela, lecz wynikają z faktu, że to, co znajduje się w portfelu ma znaczenie w kontekście decyzji podejmowanych przez znalazcę.

Niejednokrotnie zdarza się, że w portfel nie zawiera żadnych dokumentów tożsamości. Przez to ustalenie tego, kto zgubił dany przedmiot będzie bardzo trudne. Zawartość portfela warto sprawdzić, ponieważ może okazać się, że osoba ta jest nam znana. W tym przypadku umożliwimy jej szybkie odzyskanie cennej rzeczy.

Co zrobić z portfelem znalezionym w pracy lub na terenie budynku użyteczności publicznej?

Portfel z dokumentami znaleziony na terenie zakładu pracy, szkoły lub urzędu należy oddać wykwalifikowanemu pracownikowi danej instytucji, który podejmie odpowiednie działania. W większości większych firm funkcjonują biura rzeczy znalezionych, które przyspieszają cały proces odzyskiwania cennych przedmiotów. Każda placówka ma swój regulamin, który określa zalecany sposób działania w tego typu przypadkach.

Najczęściej spotyka się jednak regulacje, które jasno stwierdzają, że rzeczami znalezionymi na danym terenie, powinien do momentu ich odzyskania przez właściciela, zarządzać pracownik ochrony lub odpowiedniego biura. Osoba taka podejmie decyzję dotyczącą konieczności wezwania odpowiednich organów lub oddaniu portfela prawowitemu właścicielowi. Warto wziąć pod uwagę fakt, że przebywając na terenie danej instytucji należy przestrzegać określonych zasad, które w niektórych przypadkach w sposób dokładny regulują procedury związane ze znalezieniem dokumentów lub pieniędzy.

Co zrobić z portfelem pełnym gotówki?

W przypadku znalezienia w środku znacznej sumy pieniędzy, należy jak najszybciej zgłosić się z przedmiotem tym do najbliższego komisariatu policji. Kusząca chęć zatrzymania pieniędzy jest szczególnie niebezpieczna w sytuacji, w której podejrzane jest pochodzenie określonej sumy. Może się okazać, że pieniądze te miały związek z popełnionym przestępstwem, a korzystając z nich nieświadoma niczego osoba, sprowadzi na siebie poważne kłopoty. O wiele bezpieczniejsze i przede wszystkim zgodne z polskim prawem jest oddanie portfela funkcjonariuszom policji. Podejmą oni działania mające na celu ustalenie danych właściciela pieniędzy.

Dlaczego nie warto rozpoczynać samodzielnych poszukiwań?

Bardzo często zdarza się, że osoby, które znalazły portfel z dokumentami, decydują się na samodzielne odnalezienie właściciela przedmiotu. Jest to również niewłaściwe działanie, ponieważ za pośrednictwem serwisów społecznościowych po odbiór portfela może zgłosić się osoba, do której rzecz ta nie należy. Przekazanie portfela z dowodem osobistym, wymaga dokładnego sprawdzenia tożsamości danej osoby, na przykład poprzez wylegitymowanie jej innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Działania takie może podjąć jedynie policja, dlatego to właśnie na komendę powinny trafić wszystkie przedmioty, które do przekazania wymagają potwierdzenia danych osobowych.

Co zrobić ze znalezionym portfelem zawierającym kartę kredytową?

Znaleziony portfel z dokumentami
Źródło: Pixabay.com

Jeśli w znalezionym portfelu znajduje się karta bankomatowa warto podjąć kroki, które zabezpieczą właściciela przed potencjalną kradzieżą środków. W tym celu warto zadzwonić na numer podany na odwrocie karty lub skontaktować się bezpośrednio z konkretnym bankiem.

Dzięki temu możliwe będzie zablokowanie dostępu do rachunku bankowego osobom, które wcześniej znalazły portfel i użyły danych znajdujących się na karcie do dokonywania płatności. Nie mając pewności dotyczącej tego, czy właściciel zgubionego portfela zablokował potencjalne źródła wypływu pieniędzy, warto zrobić to profilaktycznie, aby uchronić taką osobę przed poniesieniem znacznych strat finansowych.

Czy komisariat policji to jedyne miejsce, do którego można zwrócić znaleziony portfel z dokumentami?

Lokalna komenda policji jest najczęściej rekomendowanym miejscem, do którego zaleca się udać ze znalezionym portfelem. W rzeczywistości poprawnym działaniem jest również kontakt z organem wydającym określony akt. Zwrócenie paszportu, dowodu osobistego lub prawa jazdy do urzędu, który wydał dany dokument, również pozwala właścicielowi na jego szybkie odzyskanie. W przypadku znalezienia portfela z kilkoma dokumentami, działania takie mogą być jednak czasochłonne. Przez to zaniesienie znalezionego portfela na komisariat policji jest gwarancją wykonania tych samych procedur przez wyszkolonych funkcjonariuszy.

Dlaczego tak ważne jest zgłoszenie faktu znalezienia portfela z dokumentami?

Portfel to obok telefonu komórkowego i kluczy najważniejsza rzecz codziennego użytku. Znaczna część osób przechowuje wszystkie dokumenty tożsamości właśnie w nim. Zgubienie jednego przedmiotu skutkuje poważnymi konsekwencjami w przyszłości. Problematyczne jest nie tylko ponowne wyrobienie legitymacji studenckiej lub dowodu osobistego, ale też zagrożenie wynikające z prawdopodobieństwa wykorzystania wrażliwych danych przez osoby trzecie.

PESEL, kod weryfikacyjny do karty bankomatowej i numer dowodu osobistego mogą zostać użyte do wzięcia szybkiej pożyczki lub popełnienia przestępstwa. To właśnie z tego powodu należy niezwłocznie zgłosić znalezienie dokumentów określonego typu. Takie działanie może skutecznie uchronić niewinną osobę przed poważnymi i dotkliwymi konsekwencjami wynikającymi ze zwykłego zgubienia drobnego przedmiotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.