Mężczyzna robi polecenie przelewu na laptopie
Kategorie:

Polecenie przelewu a polecenie zapłaty – co warto wiedzieć?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Polecenie przelewu i polecenie zapłaty to dwie zupełnie różne usługi bankowe. Choć obie dotyczą transakcji finansowych wykonywanych na kontach osobistych klientów, to różnią je pewne istotne czynniki. Poznaj kluczowe cechy tych usług bankowych oraz dowiedz się, jak z nich korzystać.

Polecenie przelewu a polecenie zapłaty

Posiadając konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej, jesteśmy w stanie wygodnie zarządzać swoimi pieniędzmi bez wychodzenia z domu (np. opłacać rachunki czy regulować raty kredytu hipotecznego). Najczęściej takie transakcje wykonujemy za pomocą polecenia przelewu, w przypadku którego konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza. Jednak, aby ułatwić życie swoim klientom, banki udostępniają również praktyczne narzędzie służące do automatyzacji takich płatności, czyli polecenie zapłaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zapomnieć o terminach płatności poszczególnych zobowiązań, ponieważ będą one regulowane automatycznie, bez konieczności naszej ingerencji.

Czym jest polecenie przelewu?

Polecenie przelewu to upoważnienie wydane przez właściciela konta do przeprowadzenia konkretnej transakcji finansowej przez bank. W ramach tej usługi zlecamy więc bankowi wykonanie przelewu w określonej kwocie z naszego osobistego konta na wcześniej podany rachunek odbiorcy.

Jedną z najpopularniejszych form wykonywania poleceń przelewu jest zlecenie stałe. Polega ono na wydaniu naszemu bankowi polecenia regularnego wykonywania wychodzących przelewów z naszego konta. Tego rodzaju usługa jest bardzo wygodna, zwłaszcza w przypadku konieczności wykonywania stałych opłat (np. czynszu za mieszkanie, raty pożyczki lub opłaty abonamentowej za telefon). Jeśli więc mamy takie zobowiązania i zdarza się nam zapomnieć o jego terminowym uregulowaniu, warto ustawić takie zlecenie stałe, a bank wykona je za nas na czas.

Czym jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty różni się od polecenia przelewu, choć jest to również usługa polegająca na regularnym wykonywaniu bezgotówkowych transakcji finansowych (najczęściej comiesięcznych).

Pierwsza różnica pomiędzy tymi usługami polega na tym, że w przypadku polecenia przelewu ustalana jest wcześniej kwota transakcji, a przy poleceniu zapłaty – nie. Druga różnica dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiane jest polecenie. W przypadku polecenia przelewu podmiotem jest najczęściej bank, natomiast w przypadku polecenia zapłaty jest to wierzyciel. Zlecając polecenie zapłaty, konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza, będącego upoważnieniem dla instytucji wierzyciela do pobrania z naszego konta określonej kwoty pieniędzy (np. dostawca energii czy gazu).

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.