Mężczyzna bierze samochód w leasing
Kategorie:

Na co zwracać uwagę wybierając leasing samochodu?

Jak powszechnie wiadomo, zakup samochodu to zawsze duży wydatek. Stąd też duża część jego nabywców korzysta z różnych form finansowania. Do najczęściej spotykanych należą tu od lat: kredyt: leasing oraz wynajem długoterminowy. W poniższym tekście przybliżymy m.in., czym jest leasing samochodowy oraz dlaczego podpisanie umowy leasingowej jest z reguły łatwiejszej niż kredytowej.

Czym jest leasing samochodu?

Leasing to alternatywa dla kredytu samochodowego tyle, że skierowana do przedsiębiorców. Wybierając leasing, otrzymujemy tańsze finansowanie niż kredyt oraz korzystamy z konkretnych przywilejów w zakresie optymalizacji podatkowej. Zaliczenie rat leasingowych staje się dla firmy kosztem uzyskania przychodu, a oprócz tego możliwe jest odliczenie podatku VAT (50%) zawartego w racie leasingowej. To główny oprócz mniejszej liczby formalności atut zawarcia umowy leasingu.

Samochód w leasing

Leasing operacyjny a leasing finansowy?

Zanim podpiszemy umowę leasingu samochodu, musimy wybrać jedną z dwóch funkcjonujących na rynku form: leasing operacyjny lub finansowy. Główną różnicę pomiędzy nimi są korzyści finansowe oraz kwestie odpisów amortyzacyjnych. I tak w leasingu operacyjnym, podatek VAT naliczany jest stopniowo jako część każdej kolejnej raty. Dla odmiany w leasingu finansowym płacić się go tylko raz, wraz z pierwszą ratą. Druga różnica dotyczy, owych odpisów amortyzacyjnych. W leasingu operacyjnym odpis dokonuje firma leasingowa, natomiast w przypadku leasingu finansowego, odpisów dokonuje leasingobiorca.

Czym jest przedmiot leasingu?

W przypadku leasingu podmiotem może zarówno samochód, jak i maszyna (koparka), komputer, drukarka itd. Leasing samochodu zyskał dużą popularność przede wszystkim dlatego, że nowe auta są coraz droższe, a kredyt jest na ogół trudniej dostępny. Mówiąc inaczej, bank bada dokładnie zdolność kredytową a przy leasingu kryteria jego przyznania bywają dużo łagodniejsze. W uproszczonej procedurze oprócz dokumentów rejestrowych firmy wymaga się o wiele mniej formalności niż wówczas, gdy zakup samochodu finansowy jest na kredyt.

Samochód w leasing

Czy możliwy jest leasing samochodów używanych?

Wiemy zatem, co może być przedmiotem leasingu oraz, że jest on korzystniejszy finansowo od kredytu. Pytanie, które nasuwa się w tym miejscu dość naturalnie brzmi: czy firmy leasingowe finansują auta używane. Odpowiedź brzmi tak, ale pod pewnymi warunkami.

Z reguły, czas trwania umowy i wiek pojazdu w momencie zawarcia umowy nie mogą przekroczyć 8 lat.
Leasing auta używanego ma ten plus, że raty leasingu będą z reguły niższe aniżeli w przypadku zawierania umowy leasingowej dla nowego samochodu. Z drugiej zaś strony po wygaśnięciu umowy leasingu np. po 5 latach zostaniemy z autem, które będzie miało np. 8 lat zamiast 5.

Co sprawdzić, zanim złożymy wniosek leasingowy?

Na rynku firm leasingowych panuje ogromna konkurencja. To z kolei sprawia, że leasing samochodu osobowego może być nieco lepszy lub. Gorszy. Najważniejsze parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

  • wymaga wpłata własna,
  • dokumenty potwierdzające nasze przychody,
  • oprocentowanie leasingu,
  • okres umowy,
  • maksymalna i minimalna wartość auta po wygaśnięciu umowy
  • ewentualne opłaty dodatkowe, koszty aneksów itd.

Dopiero biorąc pod uwagę powyższe czynniki, możemy skorzystać z tej formy finansowania, aby stać się użytkownikiem wymarzonego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.