Mężczyzna korzysta z usług facturingu
Kategorie:

Faktoring a kredyt – najważniejsze różnice

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Płynność finansowa w firmie pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań, budowanie zaufania kontrahentów oraz stabilny rozwój. Jeżeli ma się problem z dostępem do środków ze względu np. na konieczność wystawiania faktur z długimi terminami, warto rozważyć skorzystanie z produktów pozwalających na finansowanie bieżącej działalności. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy, zaś na drugim miejscu plasuje się faktoring. Czym się różnią?

Czym jest faktoring?

Faktoring to narzędzie pozwalające na zarządzanie należnościami, które stale zyskuje na popularności. Na czym polega faktoring dla firm? Przedsiębiorca, czyli faktorant zwraca się do firmy faktoringowej, czyli faktora. Faktor wykupuje od przedsiębiorcy należności – faktury przed terminem ich płatności – i wypłaca mu gotówkę. Następnie faktor odzyskuje należności od odbiorcy usługi – dłużnika. W zależności od rodzaju faktoringu albo faktor sam zajmuje się procesem windykacyjnym, albo wymaga, żeby to faktorant zadbał o uregulowanie należności w terminie. Do kogo jest skierowane tego typu finansowanie faktur? Do wszystkich firm, które wystawiają faktury z długimi terminami płatności wpływającymi na zaburzenia płynności finansowej.

Usługi facturingu

Chcesz skorzystać z usług faktoringu dla firm? Sprawdź faktoring on-line: https://wff.com.pl

Kredyt obrotowy – co to takiego?

Kredyt obrotowy to zobowiązanie, które zaciąga się na firmę. Dostępne są zarówno kredyty obrotowe ratalne, czyli jednorazowe pożyczki spłacane w ratach podobnie jak np. kredyty konsumenckie – kapitał plus odsetki, jak i otwarte linie kredytowe w rachunku bieżącym albo rachunku kredytowym. Otwarcie linii kredytowej w rachunku bieżącym wymaga przyznania limitu kredytowego. Po spłaceniu zobowiązania w ramach tego limitu, limit się odnawia i ponownie można korzystać z gotówki w razie potrzeby. Co ważne, w tym wypadku nie ma konieczności określenia celu kredytowania. Inaczej jest przy linii w rachunku kredytowym – tu należy powiedzieć, na jaki cel chce się przeznaczyć środki.

Różnice pomiędzy faktoringiem a kredytem

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy faktoringiem a kredytem obrotowym? Faktoring nie jest zobowiązaniem tylko formą sprzedaży wierzytelności. Nie wymaga posiadania udokumentowanej pozytywnej historii działalności, dobrej sytuacji finansowej ani zabezpieczeń rzeczowych tak jak kredyt. Z usługi faktoringu mogą skorzystać zarówno firmy istniejące na rynku od lat, jak i nowe przedsiębiorstwa, o ile mają portfel wiarygodnych odbiorców. Sam proces pozyskiwania faktora jest szybszy w porównaniu do procesu przyznawania kredytu.

A co z zabezpieczeniami? Zabezpieczeniem faktoringu są cesja wierzytelności, weksel in blanco oraz pełnomocnictwo rachunku bankowego, zaś kredytu weksel, hipoteka/ zastaw rejestrowy/ przewłaszczenie, cesja wierzytelności i poręczenia.

Różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami polega również na elastyczności – faktoring jest bardzo elastyczny, wysokość rośnie wraz ze wzrostem sprzedaży i wyższym poziomem należności. Kredyt ma konkretną wysokość albo limit zależny od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Dodatkowo przy faktoringu koszty finansowania są jasne i niezmienne. Zazwyczaj składają się na nie prowizja, odsetki oraz dodatkowe opłaty. W przypadku kredytu rata po pewnym czasie może być wyższa lub niższa, ponieważ zależy od stawki WIBOR – na koszty kredytu każdorazowo składa się WIBOR i marża banku.

Ostatnia istotna różnica to wpływ na zdolność kredytową – faktoring jej nie obniża, zaś kredyt obrotowy zdecydowanie tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.