Mężczyzna grillujący na balkonie
Kategorie:

Czy grillowanie w parku, na plaży, balkonie lub tarasie jest zgodne z prawem?

Grill to jedna z ulubionych aktywności Polaków. Uwielbiamy weekendowy odpoczynek w gronie przyjaciół. Z głośnika płyną dźwięki rytmicznej muzyki, a na ruszcie czekają ulubione potrawy. Grillowanie zyskało popularność w latach 80. W tamtych czasach królowała kiełbasa, kaszanka oraz karkówka z grilla. Dziś równie często sięgamy po te specjały. Jednak polskie ruszty obfitują także w ryby, szaszłyki, warzywa i różnego rodzaju marynowane mięsa. Dziś grillowanie jest żartobliwie nazywane narodowym sportem letnim Polaków.

Grill w polskiej kulturze

Dużą swobodą grillowania mogą cieszyć się osoby posiadające własne działki lub przydomowe ogrody. Ludzie, którzy nie dysponują prywatną otwartą przestrzenią, a jednocześnie chcą grillować, powinni poznać obowiązujące przepisy. Wielu z nas nie wyobraża sobie majówki czy letniego weekendu bez aromatycznej kiełbaski. Gdzie wolno grillować? Jak w świetle prawa wygląda palenie ognisk?

Grill na balkonie- czy to zabronione?

W długi majowy weekend oraz w wakacje często rodzi się chęć rozpalenia grilla. Nie istnieją żadne ogólnokrajowe przepisy regulujące kwestię robienia grilla na balkonie. Zarówno taras, jak i balkon są częścią mieszkania. Pomocna nie okazuje się także Ustawa o własności lokali. Ustawa ta pochodzi z 1994 roku i reguluje wiele kwestii związanych z mieszkaniem w bloku. Nie wspomniano w niej w ogóle na temat tego, czy można robić grilla na balkonie.

Ustawa uwzględnia jednak problem zakłócania spokoju pozostałych mieszkańców. W połączeniu z tą ustawą kluczowe okazują się regulaminy stworzone przez wspólnotę mieszkaniową. Regulamin wspólnoty może kategorycznie zabraniać grillowania na tarasie lub balkonie. Nieprzestrzeganie zapisu wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Na licznych osiedlach w dużych miastach takich jak Kraków czy Warszawa grill na balkonie jest surowo zakazany.

Czy jeżeli regulamin wspólnoty mieszkaniowej nie zabrania, wolno grillować na tarasie lub balkonie?

Prawne ustalenia jasno mówią, że każdy posiadacz lub użytkownik nieruchomości jest zobowiązany do powstrzymywania się od działań, na których skutek korzystanie z sąsiednich lokali mieszkalnych jest utrudnione lub uniemożliwione. Wiele zależy od sąsiedztwa. Jeżeli sąsiadowi przeszkadza dym wpadający do jego mieszkania lub drażnią go dźwięki wesołej, głośnej imprezy, robienie grilla na balkonie może skończyć się wezwaniem służb porządkowych.

Warto wspomnieć również o tym, że klasyczny, węglowy grill może stanowić zagrożenie pożarowe. Wystarczy, że pozostawimy palenisko na chwilę bez opieki, a sąsiad będzie miał prawo wezwać straż pożarną. Wezwanie służb porządkowych nie jest przyjemne w skutkach. O ile strażacy nakażą zagaszenie grilla, o tyle policja nie będzie już tak łaskawa. W najlepszym przypadku sprawa skończy się pouczeniem lub mandatem. W przypadkach zagrażających życiu lub zdrowiu mieszkańców zastosowanie ma zapis Kodeksu Karnego. Mówi on o tym, że osoby stwarzające zagrożenie pożarowe podlegają karze pozbawienia wolności w wymiarze od roku do dziesięciu lat. Warto pamiętać, że zagrożeniem dla mieszkańców są nie tylko ogromne płomienie, ale również duże zadymienie.

Doskonałym rozwiązaniem wydaje się kupno grilla elektrycznego. Taki rodzaj „paleniska” nie jest źródłem uciążliwego dymu. Można używać go zarówno w domu, jak i na tarasie lub balkonie.

Innym pomysłem pozwalającym na swobodne grillowanie jest zakup patelni grillowej. Oprócz regulacji prawnych istotne są także stosunki z sąsiadami. Nawet jeżeli wybiera się bezpieczny sposób przygotowania pysznej kiełbasy, warto pamiętać o przyjętych normach zachowania. Głośne i częste imprezy nie są mile widziane w blokach. Jeżeli w majówkę przyjadą znajomi, warto wcześniej poinformować sąsiadów o imprezie i poprosić o wyrozumiałość.

Czy wolno rozpalić grilla w parku?

Istnieje duże grono osób, które grillowanie ściśle łączą z przebywaniem blisko natury. Tereny zielone i parki w miastach wydają się idealnym miejscem. Dla fanów biesiadowania pośród drzew i traw, mamy dobre wiadomości. Istnieje wiele parków i terenów zielonych, na których wolno rozpalić grilla.

Mlodzi ludzie grillujący w parku
Źródło: Freepik.com

Każda gmina posiada własne regulacje mówiące o grillowaniu na określonych terenach. Wbrew pozorom grill w Warszawie na łonie natury to bardzo popularna rozrywka. Stolica Polski posiada ponad 70 parków, w których większości wolno rozpalić grilla. Przed podjęciem tej aktywności zaleca się sprawdzenie regulaminu danego miejsca. Pomocne mogą okazać się także tablice informacyjne umieszczone na obrzeżach parków. W Warszawie grilla nie rozpali się w Parku Ujazdowskim czy w Ogrodzie Saskim. Za złamanie regulaminu tych miejsc grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Nadmorska majówka – grillowanie na plaży

Nie istnieją przepisy jasno zabraniające robienia grilla na plaży. Zastosowanie mają regulacje mówiące o zakłócaniu spokoju publicznego. Nie bez znaczenia pozostaje także stwarzanie zagrożenia pożarowego.

Grillowanie na plaży regulowane jest poprzez zapisy wydawane przez władze miasta lub gminy. Informacje o tym, czy na plaży wolno grillować, można sprawdzić przez Internet lub na tablicy informacyjnej.

Warto pamiętać, że w przypadku większości plaż istnieją wyznaczone do grillowania miejsca. Nie jest możliwe rozpalanie ognia na zatłoczonych plażach ze względu na zakłócanie porządku publicznego. W Trójmieście lub na plaży nad Wisłą w Warszawie grillować można na określonych obszarach. Miejsca te są oddalone od osób wypoczywających w inny sposób. Kolejnym atutem wyznaczonych do grillowania miejsc jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Aby zyskać pewność, że na danej plaży wolno grillować, warto sprawdzić regulaminy opublikowane na stronie internetowej danej gminy czy miasta. Pomocne może okazać się zapytanie o pozwolenie strażników miejskich lub miejscowych ratowników. Ich porady mogą nie tylko ustrzec przed mandatem, ale także naprowadzić na lokalizację miejsca, w którym można beztrosko zrelaksować się, jedząc pyszną kiełbaskę.

Jeżeli docelowa plaża obwarowana jest bezwzględnym zakazem grillowania, warto sprawdzić, czy miejsce, w którym ma się nocleg, posiada sprzęt do grillowania. Niektóre z hotelowych ogródków są doskonałym miejscem do relaksu przy ciepłych płomieniach grilla.

Palenie ognisk – gdzie wolno rozpalić ognisko?

Wiele osób nie wyobraża sobie majówki czy wakacji bez klimatycznego ogniska. Ciepłe płomienie, wesoła muzyka i kiełbasa pieczona na kiju to wspaniała, beztroska rozrywka. Palenie ognisk jest obłożone znacznie większą liczbą przepisów niż grillowanie. Palenie ognisk w niedozwolonych miejscach podlega grzywnie w wysokości do 5 tysięcy złotych. Ognisko można rozpalić wyłącznie w miejscu, które jest do tego przeznaczone. Co ważne, miejsce to nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu.

Jeżeli marzy się o ognisku pośrodku lasu, nic straconego. Wystarczy skontaktować się z leśniczym, który wskaże miejsce przeznaczone do tego przeznaczone i wyrazi zgodę na rozpalenie ogniska. Należy przy tym pamiętać, że zbieranie chrustu w lesie jest surowo zabronione. Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Rozpalając ognisko w miejscu do tego przeznaczonym, po skończonym ucztowaniu należy starannie zagasić palenisko i posprzątać po sobie.

Czy na swojej działce wolno grillować bez ograniczeń?

Posiadacze własnych działek są niezwykle uprzywilejowani w kwestii grillowania. Podczas robienia grilla na własnej posesji należy przestrzegać jedynie norm bezpieczeństwa. Nie ma znaczenia czy grill do ogrodu będzie tradycyjny, gazowy, czy elektryczny.

Jeżeli jednak działka znajduje się w bliskim sąsiedztwie innych obiektów mieszkalnych, warto zwrócić uwagę na spokój sąsiadów. Kiedy sąsiadujemy z kimś przez płot, dym z ogniska lecący prosto na suszące się pranie może stanowić przyczynę konfliktów. Warto ustawić grilla tak, aby dym nie przeszkadzał sąsiadom. Jeżeli pieczeniu kiełbaski ma towarzyszyć wyjątkowo huczna impreza, wypada uprzedzić sąsiadów o możliwych hałasach. Faktem jest, że na własnej działce wolno rozpalić grilla bez obaw przed wejściem w konflikt z prawem.

Ognisko na prywatnej posesji

Prawo informuje, że jeśli dana gmina nie postanowiła inaczej, ognisko na prywatnym terenie można rozpalić, spełniając szereg ściśle określonych warunków. Piec kiełbaski można na ognisku rozpalonym drewnem lub specjalną podpałką. Przed rozpaleniem ogniska należy upewnić się, czy dym z ogniska nie utrudnia wykonywania codziennych czynności bliskim sąsiadom.

Uciążliwe dymienie na posesję sąsiadów może zostać uznane za naruszenie własności. Ognisko może być rozpalone w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy działki. Należy zachować odległość 10 metrów od pól i 100 metrów od lasu. Warto pamiętać, że nie wolno spalać liści ani innych zielonych odpadów. Spalanie ich może emitować szkodliwy, duszący dym.

O czym warto pamiętać, grillując w przestrzeni publicznej?

Grillując lub paląc ognisko w dozwolonym, publicznym miejscu nie można zapomnieć o innych przepisach prawa. Podczas relaksu przy płomieniach i kiełbasce wciąż mają zastosowanie przepisy dotyczące zakłócania ciszy nocnej. Za zakłócanie spokoju grozi mandat w wysokości 500 złotych. Zakazane jest także niszczenie roślinności. Uważni powinni być w szczególności właściciele czworonogów, którzy zabierają je ze sobą na relaks pod chmurką. Za zniszczenie roślinności osobiście lub przez zwierzaka grozi nawet 1000 złotych grzywny.

Grill w miejscu publicznym a alkohol

Wszyscy fani grillowania wiedzą, że do pieczonej kiełbasy doskonale pasuje zimne piwo. Przed spożyciem alkoholowego napoju należy sprawdzić, czy nie jest to zabronione w danym miejscu. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych obłożone jest karą w postaci stuzłotowego mandatu. Nie wszystkie miejsca publiczne są powiązane z zakazem spożywania alkoholu. W Warszawie dozwolone jest spożywanie alkoholu na plaży w okolicy Mostu Poniatowskiego.

Warto pamiętać, że alkohol podczas grillowania lub palenia ogniska powinien być spożywany z umiarem. Ma się tu bowiem do czynienia z ogniem, który jest bardzo groźnym żywiołem. Przesadzenie z alkoholem może prowadzić do nieobyczajnych zachowań, za które można zostać ukaranym wysoką grzywną lub nawet trafić do aresztu.

Dobre maniery podczas pieczenia kiełbasy

Kierując się wspólnym dobrem i dbałością o miejsca publiczne, warto po sobie posprzątać. Kodeks Wykroczeń informuje, że zaśmiecanie ulic, parków, chodników czy dróg podlega karze grzywny w wysokości do 500 złotych. Utrzymywanie miejsc publicznych przeznaczonych do grillowania w należytym porządku jest wyrazem dobrego wychowania i kultury osobistej. Warto pamiętać, że puste opakowania oraz butelki ważą znacznie mniej niż te pełne. Zabranie ich ze sobą i wyrzucenie do odpowiedniego kontenera nie stanowi żadnego wyzwania.

Czy można grillować na działce ROD?

Grillowanie na działce ROD nie jest zabronione przez ogólnopolskie przepisy prawa. Tego rodzaju aktywności może jednak zakazywać wewnętrzny regulamin. Jeżeli w regulaminie nie ma zapisu mówiącego o zakazie grillowania, można swobodnie oddać się relaksującemu pieczeniu kiełbasy. Należy przy tym pamiętać, że wciąż obowiązują zasady współżycia społecznego i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Podstawowa zasada mówi, że grillowanie nie powinno w żaden sposób zakłócać możliwości wypoczynku innych działkowców. W regulaminie ROD znajduje się zapis o zakazie spalania wszelkich resztek roślinnych. W praktyce oznacza to często, że działkowicze mogą zapomnieć o zorganizowaniu ogniska.

Odpowiedzialne grillowanie – podsumowanie

Nie istnieją ogólnopolskie przepisy prawne, które regulują kwestię grillowania. Łatwo za to znaleźć konkretne rozporządzenia dotyczące rozpalania ognisk. Zasady dotyczące robienia grilla na balkonach i tarasach są regulowane przez wewnętrzne wytyczne spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.

O warunkach grillowania w przestrzeni publicznej decyduje dana gmina lub władze miasta. Nawet jeżeli znajdzie się miejsce przeznaczone do grillowania lub robienia ogniska, należy pamiętać o zasadach przeciwpożarowych. Można swobodnie grillować na własnej posesji lub w ogródku. Jeżeli w pobliżu znajdują się budynki mieszkalne, w dobrym tonie jest upewnienie się, czy sąsiadom nie przeszkadza dym lub zbyt głośna muzyka. Jeżeli grillujący obawia się reakcji sąsiadów, dobrym pomysłem jest kupno elektrycznego grilla do ogrodu lub na balkon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.