Znakomity sezon 2021 dla Skody Motorsport!

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł sponsorowany.

Ubiegły rok był zdecydowanie udany dla Skody Motorsport. Kierowcy, którzy korzystali ze Skody Fabia Rally2 evo oraz Fabia Rally 2, zdobyli ponad 20 tytułów mistrzowskich – w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC), Rajdowych Mistrzostwach Europy FIA (ERC) oraz w mistrzostwach krajowych m.in. w Polsce, Rosji, Argentynie czy Australii.

Sukcesy na świecie

Andreas Mikkelsen wygrał Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA w kategorii WRC2 oraz został Rajdowym Mistrzem Europy FIA. W obu seriach jechał autem Skoda Fabia Rally2 evo, reprezentując team Toksport WRT wspierany przez Skodę Motosport. Norweg zapewnił swojemu zespołowi zwycięstwo w mistrzostwach ERC Teams. Mikkelsen współpracował z różnymi pilotami, a tytuł najlepszego z nich trafił do Sary Fernández. Jest to pierwsza kobieta, która uzyskała takie wyróżnienie.

Skoda Motorsport zwyciężyła w zawodach organizowanych na całym świecie – w Europie, Ameryce Południowej, w Australii i na Bliskim Wschodzie. Auta tej marki dowiodły swojej różnorodności, podbijając różnorodne nawierzchnie przeznaczone do jazdy – od asfaltowej (Mistrzostwa Szwajcarii), po śnieg, lód i gładki szuter (Mistrzostwa Finlandii).

Świetne rezultaty we Włoszech odnieśli również kierowcy modeli Fabia Rally2 oraz Fabia Rally2 evo. Zdobyli oni główny tytuł oraz dwa oddzielne mistrzostwa – na szutrze i asfalcie. Do osiągnięć dochodzi też ósmy tytuł dla kierowcy testowego Skoda Motorsport, Jana Kopecky’ego. Reprezentuje on zespół Agrotec Skoda Rally Team.

Sukcesy w kraju

Na poziomie krajowym triumfowali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy jechali Skodą Fabia Rally2 evo. Jest to już drugi tytuł mistrzów Polski. Duet ten został również mistrzem juniorskiej kategorii Rajdowych Mistrzostw Europy, Michelin Talent Factory.

Skoda kontynuuje tradycję – stawia na młodych!

W tamtym roku, zespół Skoda Motorsport kontynuował tradycję wspierania młodych kierowców. W zespole Toksport WRT, obok wcześniej wspomnianego Norwega, Andreasa Mikkelsena, zdobywał doświadczenia 21-letni Marco Bulacia z Boliwi. Uplasował się on na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej WRC2 oraz uznano go za najlepszego młodego zawodnika sezonu 2021.

Swoimi osiągnięciami może się także pochwalić kolejny 21-latek, Dominik Stříteský. Był to jego debiutancki sezon za kierownicą Skody Fabia Rally2 evo. Zajął on piąte miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw Czech. Dzięki wsparciu Skoda Motorsport miał również możliwość zdobyć swoje pierwsze doświadczenia w zespole Toksport WRT na poziomie WRC w Rajdzie Katalonii.

Za kierownicą czeskiego producenta zasiadł także Kajetan Kajetanowicz, który zajął drugie miejsce w WRC3, a pilotujący go Maciej Szczepaniak – mistrzostwo Świata.

Nowa generacja Skody Fabia Rally 2 w drugiej połowie 2022 roku!

Podczas wywiadu z Miroslavem Hrabankiem, szefem Skoda Motorsport, padło pytanie dotyczące krążących filmów wideo, przedstawiających Skodę Fabia Rally2 nowej generacji.

Skoda Fabia Rally2 bazuje na modelu produkcyjnym nowej generacji. Jesteśmy więc w trakcie projektowania zupełnie nowego samochodu rajdowego, co zawsze jest dużym wyzwaniem. Dla przykładu: nowa generacja Skody Fabia Rally2 ma zupełnie nowe podwozie i układ napędowy – mówi.

Skoda Fabia w wersjach Rally2 oraz Rally2 evo jest najbardziej wyróżniającym się samochodem w swojej kategorii. Umożliwił swoim zespołom na całym świecie ponad 1500 zwycięstw w rajdach i ponad 3700 miejsc na podium. Są to wyniki tylko z ostatnich sześciu lat.

Opracowanie artykułu – Skoda Bohemia Motors – autoryzowany salon samochodów Skoda w Warszawie