Zderzenie z sarną na drodze leśnej
Kategorie:

Zderzenie z sarną lub dzikiem – jak postępować?

Zderzenia z sarną lub dzikiem są bezpośrednią przyczyną kilkudziesięciu tysięcy wypadków drogowych rocznie. O tym fakcie decyduje przede wszystkim duża powierzchnia terenów leśnych, które stanowią środowisko życia dla takich zwierząt.

W niektórych sytuacjach uniknięcie zderzenia z dzikim zwierzęciem jest praktycznie niemożliwe. Zdarza się, że sarna lub dzik wkracza na jezdnie bezpośrednio pod koła samochodu. Jest to niebezpieczne, dlatego warto znać procedury związane z potrąceniem dzikiego zwierzęcia. Jak zachować się w przypadku zaistnienia takiej sytuacji? Które służby należy wezwać w pierwszej kolejności? Kto będzie ponosił koszty naprawy samochodu w takim przypadku?

Prewencja to podstawa, czyli jak uniknąć zderzenia ze zwierzyną leśną?

Duże znaczenie w przypadku kolizji z sarną lub dzikiem ma prędkość samochodu, która na słabo oświetlonej drodze warunkuje szybkość reakcji kierowcy. Z tego powodu, poruszając się rzadziej uczęszczanymi drogami leśnymi, należy jechać powoli i zachować pełną czujność. Jazda samochodem w nocy jest bardzo często związana z niewielkim natężeniem. Nie oznacza to jednak, że kierowca może pozwolić sobie na momenty rozkojarzenia. Wypatrując na poboczu zarysów kształtów zwierzęcia, można nie tylko uniknąć przykrych konsekwencji związanych z naprawą samochodu, ale też ocalić życie zdezorientowanemu przedstawicielowi lasu.

Jak zareagować w sytuacji wkroczenia dzika lub sarny na drogę?

Większość z przypadków zderzenia ze zwierzyną leśną nie jest spowodowane winą człowieka. Sarna lub inny przedstawiciel lokalnej fauny, w wyniku oszołomienia zbliżającymi się reflektorami samochodu, bardzo często decyduje się na szybkie wkroczenie na jezdnię. Czas potrzebny na reakcję kierowcy jest najczęściej niewystarczający do uniknięcia uderzenia.

Warto pamiętać, że w przypadku pojawienia się na drodze zwierzyny leśnej, prowadzący samochód powinien rozpocząć manewr hamowania, pozostając jednocześnie na swoim pasie ruchu. Nagłe zmiany kierunku jazdy mogą skutkować poważniejszymi konsekwencjami. Zalicza się do nich zderzenie czołowe z samochodem jadącym z naprzeciwka lub utrata kontroli nad pojazdem. W pobliżu miejsca przekraczania przez dziką zwierzynę drogi zlokalizowane są najczęściej liczne drzewa, przez co istnieje zagrożenie uderzenia w naturalną przeszkodę tego typu, znajdującą się poza jezdnią. Manewr hamowania umożliwi zmniejszenie siły uderzenia oraz zagwarantuje bezpieczeństwo kierowcy samochodu.

Jak zachować się bezpośrednio po uderzeniu w dzika lub sarnę?

W sytuacji, kiedy dojdzie już do uderzenia w dziką zwierzynę, warto pamiętać o podstawowych procedurach bezpieczeństwa. Wielu kierowców w przypadku takiego wypadku, decyduje się na podejście do sarny lub dzika w celu sprawdzenia, czy zwierzę żyje.

Jest to błąd, ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że oszołomiony dzik poczuje w tym momencie zagrożenie i zdecyduje się na bezpośredni atak. Najważniejszą zasadą postępowania, w przypadku kolizji drogowych wszelkiego rodzaju jest zadbanie o własne bezpieczeństwo.

Zaleca się pozostanie w samochodzie lub utrzymanie bezpiecznej odległości od zwierzęcia. Miejsce zdarzenia należy odpowiednio oznaczyć trójkątem ostrzegawczym oraz włączyć światła awaryjne w pojeździe. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że kolejny nadjeżdżający samochód uniknie zderzenia z naszym pojazdem lub znajdującym się na drodze leśnym zwierzęciem.

Warto również pamiętać o zachowaniu spokoju. Większości z sytuacji tego typu bardzo trudno uniknąć. Dlatego racjonalne i rozsądne działanie zdecydowanie ułatwi zastosowanie się do procedur związanych ze zgłoszeniem kolizji odpowiednim służbom.

Jakie służby należy powiadomić o zaistniałym incydencie?

Droga leśna na której może dojść do zderzenia z sarną lub dzikiem
Źródło: Pexels.com

Jeśli do zdarzenia doszło na konkretnym odcinku drogi publicznej, należy niezwłocznie wezwać funkcjonariuszy policji na miejsce zdarzenia. Podczas zgłoszenia należy w dokładny sposób określić dyspozytorowi lokalizację kolizji, tak aby przedstawiciele lokalnych służb mogli bez większych problemów trafić w dane miejsce.

Policjanci sporządzą protokół, który będzie istotnym dokumentem w przypadku chęci ubiegania się o odszkodowanie. Do obowiązków funkcjonariuszy należy również wezwanie na miejsce weterynarza – lekarz określi stan i zajmie się poszkodowanym zwierzęciem.

ierujący pojazd ma również obowiązek sprawdzenia uszkodzeń pojazdu spowodowanych przez kolizję. W przypadku zderzenia z większym dzikiem lub sarną niezbędne może okazać się wezwanie pomocy drogowej i odholowanie samochodu do warsztatu. Warto sprawdzić, czy pojazd umożliwia bezpieczne kontynuowanie podróży, ponieważ zaniedbania w tym aspekcie, mogą skutkować poważniejszymi konsekwencjami podczas dalszej jazdy.

Czy istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za zaistniałą kolizję?

Każda kolizja ze zwierzęciem pozwala na ubieganie się o odszkodowanie i pokrycie szkód, które zostały spowodowane przez wtargnięcie dzika lub sarny na drogę. Niezbędna w tym przypadku jest wcześniej wspomniana notatka policyjna. Umożliwia ona złożenie wniosku o wypłacanie środków pozwalających na naprawę uszkodzeń pojazdu.

Dalsze postępowanie jest uzależnione od instytucji, która pełni funkcję nadzorczą nad danym odcinkiem drogi. Wykupione ubezpieczenie autocasco pozwala na pokrycie szkód wyrządzonych w trakcie zdarzenia, jednak to właśnie od zarządcy drogi zależy to, kto poniesie finansową odpowiedzialność za wypadek.

Jakie znaczenie ma rodzaj drogi, na której zdarzył się incydent?

Jeśli do incydentu z leśną zwierzyną dojdzie na terenie drogi publicznej, to za zaistniałe wydarzenie odpowiedzialność poniesie jej zarządca. W zależności od statusu danego odcinka jezdni może to być zarząd miasta, gminy, wójt, burmistrz lub Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Brak w pobliżu znaku ostrzegawczego informującego o możliwości spotkania zwierząt leśnych sprawia, że istnieje możliwość obarczenia odpowiedzialnością za zdarzenie lokalnego nadleśnictwa.

Inną sytuacją jest ta, w której dzikie zwierzę wkroczyło na jezdnie w wyniku spłoszenia strzałami myśliwych. W celu uzyskania odszkodowania przydatne będą również zeznania potencjalnych świadków zdarzenia, protokół policyjny oraz zdjęcia pojazdu oraz danego odcinka drogi.

Najłatwiejszym sposobem uzyskania na pokrycie szkód wyrządzonych podczas zderzenia jest posiadania wykupionego ubezpieczenia AC, które obejmuje zdarzenia tego typu. W takiej sytuacji wystarczy zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela oraz przedstawić dowody całego zajścia – w większości przypadków wniosek taki jest rozpatrywany pozytywnie i to właśnie firma ubezpieczeniowa pokrywa szkody wyrządzone podczas zdarzenia.

Zachowaj rozsądek!

Pozostawienie potrąconego zwierzęcia na drodze i ucieczka z miejsca zdarzenia niesie ryzyko niebezpieczeństwa nie tylko dla poszkodowanej sarny lub dzika, ale też i pozostałych uczestników ruchu. Wypadki z udziałem zwierząt leśnych zdarzają się często. Dlatego warto pamiętać o podstawowych procedurach postępowania w takich przypadkach. Racjonalne działanie jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie, w którym każdy kierowca będzie posiadał podstawowe informacje na temat działania, w przypadku uczestniczenia w tego rodzaju kolizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.