Dwie osoby pracują w biurze na nadgodzinach
Kategorie:

Nadgodziny – czy są jakieś ograniczenia?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Praca wykonywa w wymiarze nadliczbowym zazwyczaj wiąże się z chęcią otrzymania większego wynagrodzenia. Tym samym takie nadgodziny są dobrowolne. Może się jednak zdążyć, że pracodawca wyda polecenie, aby pozostać na stanowisku pracy dłużej niż wynika to z grafiku. Wszystkie te kwestie są regulowane przez przepisy prawne.

Ograniczenia nadgodzin – dobowe, tygodniowe i roczne

Poruszając temat nadgodzin, należy wyjść od ich definicji, która zawarta jest w artykule 151. Kodeksu pracy. Artykuł ten informuje, że za nadgodziny uważa się pracowanie ponad dobowy wymiar czasu pracy lub ponad normę, jaka obowiązuje pracownika. W przypadku 8. godzinnego czasu pracy, pracownik może maksymalnie przepracować 5 dodatkowych godzin. Bowiem w ciągu doby nie można świadczyć pracy przez dłuższy czas niż 13 godzin. Tym samym przy 12. godzinnym wymiarze czasu pracy, nadliczbowa może być jedynie 1 godzina. Jeżeli chodzi o limit tygodniowy, to czas pracy nie może przekroczyć 48 godzin. Co jest równoznaczne z tym, że maksymalnie można przepracować 6 dni w tygodniu. Natomiast w rozliczeniu rocznym, zgodnie z Kodeksem pracy liczba nadgodzin nie powinna być większa niż 150. Chyba, że stworzony zostanie regulamin pracy, w którym podana będzie inna liczba nadgodzin. W celu stworzenia regulaminu warto skorzystać z usług radcy prawnego z prawa pracy.

Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych

Poza sytuacjami, kiedy pracownik dobrowolnie decyduje się na zwiększenie podstawowego wymiaru czasu pracy, zdarzają się też takie, że przełożony wydaje polecenie pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak może do tego dojść wyłącznie w ściśle określonych przypadkach, które wymienione są w Kodeksie pracy. Do takich wyjątków zalicza się:

  • konieczność ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, a także działania mające na celu ochronę mienia,
  • usuwanie nagłej awarii,
  • pojawienie się szczególnych potrzeb pracodawcy.

Każda firma zobowiązana jest przestrzegać Kodeksu pracy, a tym samym liczba nadgodzin musi być kontrolowana i nie może przekroczyć ustanowionych limitów dobowych, tygodniowych oraz rocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.