Mężczyzna zarządza swoimi finansami
Kategorie:

Zarządzanie finansami osobistymi – o czym należy pamiętać?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Umiejętność zarządzania finansami własnymi powinien posiadać każdy dorosły człowiek, który chce świadomiej podejmować decyzje konsumenckie, a także nauczyć się oszczędzać. Wbrew pozorom nie trzeba posiada dużej wiedzy z zakresu ekonomii, aby umiejętnie planować wydatki czy inwestycje. O czym w szczególności należy pamiętać, zarządzając finansami osobistymi?

Narzędzia pomocnicze

Samodzielne zarządzanie finansami może sprawiać niemały kłopot, i to nawet osobom zorganizowanym, które od lat starają się kontrolować domowy budżet. Dlatego też warto korzystać z różnego typu narzędzi pomocniczych, takich jak chociażby najlepsze konto bankowe, dopasowane do naszych potrzeb oraz konto oszczędnościowe. Jak wybrać odpowiedni rachunek? Z punktu widzenia osoby fizycznej ważne, aby uzyskać dostęp do różnego typu raportów, na przykład podsumowujących miesięczne wydatki. Ponadto, dobrze mieć możliwość ustalenia pewnego limitu – dotyczy on w głównej mierze ilości pieniędzy, jaką możemy wydać każdego dnia bądź dokonując jednorazowej transakcji. Tymczasem rachunek oszczędnościowy czy lokata pozwalają na bezpieczne przechowywanie pieniędzy, których aktualnie nie mamy zamiaru rozdysponować. Do narzędzi pomocniczych zaliczyć możemy też:

  • inne produkty inwestycyjne,
  • ubezpieczenia na życie czy emerytalne,
  • Excel, który pomaga kontrolować przekrój miesięcznych wydatków.

Zarządzanie to nie tylko oszczędzanie

W dobie rosnącej inflacji większość osób stara się oszczędzać środki pieniężne, jednak należy przy tym pamiętać, że zarządzanie finansami to nie tylko generowanie oszczędności. Skupia się ono przede wszystkim na umiejętnym rozplanowaniu wydatków, ograniczaniu zakupu pewnych dóbr i usług na rzecz innych oraz umiejętnym inwestowaniu tego, co uda nam się zaoszczędzić. Osoby, które skupiają się wyłącznie na generowaniu oszczędności, bardzo często ograniczają konsumpcję do minimum, lecz tylko w krótkim okresie. Jak mądrze zarządzać finansami? Przede wszystkim należy skupić się na zachowaniu balansu pomiędzy przychodami, a wydatkami. Następnie możemy zastanawiać się, które z nich są łatwe do ograniczenia, a których nie sposób uniknąć. Warto również przemyśleć kwestię robienia zakupów na zapas – czy to, co kupujemy, rzeczywiście będziemy w stanie zużyć, czy może większość zapasów ląduje w koszu na śmieci? Bardzo ważną kwestią jest inwestowanie – jeśli nie mamy większej wiedzy w tym zakresie, warto założyć najlepsze konto bankowe, które posiada dodatkowe subkonto oszczędnościowe. Alternatywnym rozwiązaniem jest też lokata bankowa. Produkty te nie przynoszą dużych zysków, lecz jednocześnie do minimum ograniczają ryzyko inwestycyjne.

Więcej o zarządzaniu finansami dowiesz się z strony https://moneycore.pl

Zwiększanie dochodów – jak uniknąć popełniania podstawowych błędów?

Każdy z nas dąży do tego, aby maksymalizować miesięczne dochody. Dlatego też często zmieniamy pracę na lepiej płatną bądź decydujemy się podjąć dodatkowe zatrudnienie, tak aby zarabiać więcej. Czasami jest to wymuszone kolejnymi wydatkami, których nie jesteśmy w stanie pokryć z podstawowych dochodów, w innych przypadkach chcemy po prostu mieć do dyspozycji większą ilość gotówki. Paradoksalnie, zwiększanie dochodów związane jest z pewnego rodzaju ryzykiem, z którego istnienia mało kto zdaje sobie sprawę. Otóż często dochodzi do sytuacji, w której bez względu na to, jak wysokie dochody osiągamy, jesteśmy w stanie wydać wszystko, co zarobimy. Jest to błędne koło – z jednej strony zarabiamy więcej, z drugiej strony w żaden sposób nie uczymy się zarządzać posiadanymi pieniędzmi. Sytuację można porównać do braku porządku w mieszkaniu – bez względu na to, jak duże ono będzie, i tak zawsze będziemy mieć wrażenie, że jest w nim bałagan, przez który brakuje wolnej przestrzeni. Porządki warto też zrobić w swoich finansach. Dopóki nie nauczymy się rozsądnie planować wydatków, nie będziemy osiągać korzyści z większych dochodów. Zauważymy natomiast, że ciągle brakuje nam pieniędzy, choć teoretycznie zarabiamy więcej, zatem nasza sytuacja finansowa powinna być znacznie korzystniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.