Monety w słoiku i na stole
Kategorie:

Wszystko, co musisz wiedzieć o faktoringu

Obecna sytuacja związana z koronawirusem oraz ogólne problemy gospodarcze sprawiły, że faktoring stał się popularną usługą, która w niejednym przypadku pozwala przetrwać na rynku mniejszym firmom. W tym tekście opowiemy Ci o najważniejszych rzeczach, które dotyczą faktoringu. Czytaj uważnie, by w pełni poznać tę usługę i wybrać świadomie dostawcę faktoringu dla Twojej firmy.

Jak działa faktoring?

Do niedawna faktoring był zarezerwowany dla dużych firm i korporacji, ale dzisiaj sytuacja ma się zupełnie inaczej. Banki oraz inne instytucje finansowe kierują teraz swoje usługi przede wszystkim do mniejszych przedsiębiorstw, a nawet startupów, które zmagają się ze zbyt odległymi terminami płatności oraz nieterminowymi kontrahentami.

W klasycznym faktoringu biorą udział trzy strony:

  • przedsiębiorca (faktorant) – to on sprzedaje swoją należność firmie faktoringowej,
  • faktor – to on bierze na siebie wypłatę zaliczki oraz monitoring płatności swojego klienta,
  • kontrahent – to on jest zobowiązany do opłacenia faktury wystawionej przez przedsiębiorcę.

W praktyce faktoring działa tak, że przedsiębiorca wystawia swojemu kontrahentowi fakturę i przesyła ją do firmy faktoringowej, z którą ma podpisaną umowę. Po zaakceptowaniu dokumentu faktor przelewa przedsiębiorcy zaliczkę w wysokości ustalonej przy umowie (zwyczajowo jest to od 80 do 100% wartości faktury). Dalszym krokiem jest oczekiwanie na opłacenie faktury przez kontrahenta. Od momentu podpisania umowy to jednak faktor zajmuje się ściąganiem wierzytelności (zazwyczaj).

Jakie są rodzaje faktoringu?

Faktoring dzieli się ze względu na odpowiedzialność lub jej brak, którą przyjmuje na siebie firma faktoringową. Na rynku wyróżniamy trzy najpopularniejsze rozwiązania:

  • faktoring niewłaściwy – w tym wariancie to przedsiębiorca musi zadbać o to, by po przeterminowaniu się faktury pieniądze trafiły do faktora. Ten z kolei w żaden sposób nie zajmuje się ściąganiem należności.
  • faktoring właściwy – tutaj firma faktoringowa dba o to, by kontrahent opłacił fakturę i zajmuje się egzekucją płatności. Ty nie musisz martwić się tą kwestią;
  • faktoring mieszany – połączenie dwóch powyższych rodzajów. Kwestie egzekucji wierzytelności mogą, ale nie muszą być poruszone w umowie.

Co zyskujesz, korzystając z faktoringu?

Faktoring jako popularna usługa ma pięć podstawowych zalet, które sprawiają, że przedsiębiorcy tak chętnie decydują się na współpracę z bankami i innymi instytucjami finansowymi.

  1. Szybki dostęp do pieniędzy – większość firm przelewa swoim klientom zaliczkę już w ciągu 15 minut od dostarczenia faktury. Dzięki temu nie ma mowy o żadnym zastoju.
  2. Możliwość rozwoju – dostęp do zamrożonych pieniędzy pozwala na bieżącą działalność i rozwój przedsiębiorstwa. Płynność finansowa jest zachowana, a firma nie musi się zatrzymywać.
  3. Konkurencyjność– firmy chcą współpracować z podmiotami, które są w stanie zaoferować wydłużony czas płatności.
  4. Wizerunek -stały dostęp do gotówki sprawia, że w oczach swoich kontrahentów jesteś wiarygodny i co najważniejsze wypłacalny. W biznesie jest to bardzo ważne.
  5. Zrzucenie odpowiedzialności – to bank lub inna instytucja finansowa martwi się o ściągnięcie wierzytelności. Ty możesz zająć się ważniejszymi sprawami, dotyczącymi firmy.

Ile trzeba zapłacić za faktoring?

To zależy od warunków, jakie ustalisz z faktorem. Najczęściej jednak można spotkać się z systemem rozliczeń opartym o dwie podstawowe opłaty:

  • prowizję – procent faktury, który jest ustalany podczas spisywania umowy,
  • odsetki – oprocentowanie odsetek jest ustalane na podstawie WIBOR.

Zdarza się również tak, że firmy faktoringowe obciążają swoich klientów opłatami związanymi z przydzielonym limitem lub niewykorzystaniem dostępnych środków. Zanim podpiszesz umowę, poznaj dokładnie jej warunki, by w momencie rozliczenia nie być niczym zaskoczony. Sprawdź najlepsze finansowanie faktur finansowaniefaktur.pl.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze faktoringu?

Jeśli planujesz nawiązać współpracę z firmą faktoringową, zwróć koniecznie uwagę na:

  • wiarygodność – zainteresuj się, czy faktor jest członkiem związków zrzeszających firmy faktoringów takich jak: International Factor Group, czy Factors Chain International, czy Polski Związek Faktorów (PZF). Wybieraj firmy, które są cenione w środowisku;
  • opinie – nie ma lepszego miejsca na poznanie jakości usług danej firmy niż Internet. Prześledź opinie o danym faktorze i dowiedz się, jak postrzegają go klienci. Możesz również wejść na jedną z grup tematycznych na Facebooku i spytać użytkowników o ich odczucia względem firmy, która Cię interesuje;
  • oferta – zwróć uwagę, czy firma faktoringowa zajmuje się tylko pomocą finansową przedsiębiorcom, czy świadczy też jakieś inne usługi. Im szersza oferta, tym lepiej;
  • koszty – pisaliśmy o tym wyżej. Sprawdź, ile dokładnie kosztuje usługa faktoringu jeszcze zanim podpiszesz umowę. Szukaj dziwnych zapisów, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do faktor o wyjaśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.