para zakłada współne konto w banku
Kategorie:

Wspólne konto bankowe – zalety i wady rozwiązania

Artykuł partnera.

Coraz więcej osób decyduje się wspólne konto bankowe, które ułatwia zarządzanie budżetem domowym. Warto zatem dowiedzieć się, kto może założyć konto dla dwojga, a ponadto poznać wszystkie zalety tego rozwiązania i zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenia.

Jakie korzyści płyną ze wspólnego konta?

Możemy przede wszystkim łatwiej zarządzać domowym budżetem. Ponadto wspólne konto bankowe pozwoli kontrolować na bieżąco wszystkie wydatki i sprawniej administrować stałymi płatnościami oraz oszczędnościami na wybrane cele. W ten sposób wzrasta również zdolność kredytowa dla par myślących o zaciągnięciu kredytu hipotecznego lub ubiegania się o inne produkty bankowe. Osoby prowadzące wspólnie rachunek nie tylko doskonale wiedzą, jak wygląda ich sytuacja finansowa, ale dzięki temu budują też wzajemne zaufanie. Konto dla dwojga w wielu wypadkach pozwala ponadto zaoszczędzić na ewentualnych opłatach, wynikających z prowadzenia osobnych rachunków, choć trzeba to zweryfikować pod kątem konkretnego banku przed podjęciem decyzji.

Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę?

Decyzję o założeniu wspólnego konta bankowego należy poprzedzić dokładną analizą nie tylko zalet, ale także wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba mieć całkowite zaufanie do siebie nawzajem i nie dopuścić do utraty finansowej niezależności. Dlatego optymalny wydaje się system 2+1 z rachunkami indywidualnymi i jednym wspólnym do rozliczania określonego rodzaju wydatków, czyli najczęściej związanych z opłatami za media i mieszkanie. To pomaga budować osobistą zdolność kredytową w razie samodzielnego ubiegania się o indywidualne produkty finansowe. Dzięki temu rośnie też poziom bezpieczeństwa w razie awarii w banku, szczególnie gdy wspólne konto jest w innym banku niż indywidualne rachunki.

Warto pamiętać, że współposiadacze mają wgląd w całą historię konta, więc żadnej transakcji ukryć przed partnerem nie można. Nieuczciwa osoba jest w stanie wyciągnąć wszystkie pieniądze, po czym zamknąć konto. W razie pojawienia się debetu, banku nie interesuje, kto zawinił, ale obie strony solidarnie odpowiadają za spłatę zadłużenia.

Co w przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli konta?

Wiele osób o tym aspekcie zupełnie zapomina. Pytanie trudne, ale należy je zadać przed podpisaniem umowy, tym bardziej że procedury w takiej sytuacji bywają różne. Jakie opcje oferują poszczególne banki?

  • Automatyczne przekształcenie wspólnego konta bankowego na indywidualny rachunek, bez żadnego aneksu – następuje potem przelanie wszystkich środków na nowe konto lub podział salda na równe części (jedna z nich podlega prawu spadkowemu).
  • Żyjący współwłaściciel ma do dyspozycji całość środków, a konto nadal widnieje jako wspólne.
  • Rozwiązanie umowy, a zgromadzone środki zostają podzielone między żyjącego współwłaściciela a spadkobierców.

Z powyższego wynika, że banki wychodzą z założenia, że pieniądze na wspólnym koncie w równym stopniu należą do współwłaścicieli albo każdy z nich staje się właścicielem wyłącznie połowy wszystkich środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.