Zabezpieczenie swojego dorobku intelektualnego
Kategorie:

Własność intelektualna? Warto mieć ją na oku!

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Obecnie coraz większe znaczenie zyskują dobra niematerialne różnego rodzaju. W związku z ogromną rolą mediów w życiu codziennym większości ludzi na świecie zarówno owoce twórczości artystycznej, osiągnięcia naukowe, dane techniczne, jak i wzorce skutecznych działań np. w reklamie, zyskują wymierną wartość i podlegają ochronie prawnej. Aby zrozumieć, jak można zabezpieczyć wartość intelektualną, należy pojąć, jak kształtuje się jej istota.

Nie przegap szansy na zabezpieczenie swojego dorobku intelektualnego

Często słyszy się o sporach prawnych w zakresie ustalenia własności intelektualnej działań artystycznych, wykorzystania elementów konkretnych projektów badawczych i wielu innych efektów pracy ludzkiego umysłu. Regulowaniem spraw dotyczących wymienionych wyżej przedmiotów zajmuje się prawo własności intelektualnej, będące wypadkową prawa patentowego, prawa medialnego oraz przepisów cywilnoprawnych.

Zdaje się, że to właśnie wyjątkowość podejścia, kreatywność, skuteczność oraz atrakcyjność przedmiotów własności intelektualnej ustala ich wartość w hierarchii realiów rynkowych. To jasne, że nie każdy ma doświadczenie i zdolności pozwalające na kreowanie czegoś wyjątkowo użytecznego, odkrywczego lub posiadającego wybitne walory artystyczne. Jednocześnie, jakości te sprawiają, że wzrasta prawdopodobieństwo plagiatu, kradzieży pomysłu lub niezgodnego z prawem wykorzystania wyżej wskazanych przedmiotów niematerialnych w przestrzeni społecznej.

Co można zrobić, aby zachować korzyści płynące z praw autorskich?

Na szczęście istnieje coraz większy zakres działań, który umożliwia skuteczną ochronę własności intelektualnej. Reprezentatywny przykład stanowią serwisy internetowe wraz ze strefą konceptualną, grafiką oraz treścią – w zależności od zawartych umów, regulaminu i poszczególnych ustaleń z podmiotami zainteresowanymi korzystaniem z ich usług lub współpracą. Przed rozpoczęciem funkcjonowania każdego sklepu internetowego, strony zrzeszającej adresatów konkretnego tematu, strony należącej do rodzaju mediów społecznościowych czy wirtualnego domu aukcyjnego – konieczne jest stworzenie zasad funkcjonowania takiej platformy, oszacowanie zakresu infrastruktury informatycznej i poczynienie niezbędnych umów z zakresu łączącego warunki techniczne, regulaminowe i prawa do korzystania z projektu.

Również nowe technologie, w których opanowaniu pomagają coraz bardziej uszczegółowione wersje aplikacji oraz dedykowane oprogramowanie, wymagają udziału kompetentnego specjalisty prawa w procesie emitowania danych do powszechnego użytku, do dostępu na terenie danych obszarów geograficznych etc.

Warty podkreślenia jest fakt, że prawo do własności intelektualnej może być traktowane jako inwestycja, lokata kapitału, może być również wnoszone aportem do spółki i stanowić element gry rynkowej w walce o wyższe dochody lub blokowanie poczynań konkurentów biznesowych. Niejednokrotnie patent, prawa autorskie i inne formy własności intelektualnej mogą stanowić realną dźwignię w dużych i znaczących przedsięwzięciach. Nie można zatem pomijać ich roli w coraz szybciej zmieniającym się świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.