Właściwe stosowanie BHP na budowie
Kategorie:

Warunki BHP, jakie pracodawca powinien spełnić zatrudniając pracowników na budowie

Realizacja prac na budowie wiąże się ze stosunkowo wysokim poziomem ryzyka dla wszystkich znajdujących się tam osób. Pracodawcy, którzy organizują plac budowy, powinni zapewnić pracownikom określone warunki pracy. Dbałość o spełnianie warunków BHP jest niezwykle istotna. W poniższym artykule wyjaśniamy, co należy do obowiązków pracodawców pod względem zapewnienia optymalnych warunków BHP. Zapraszamy do lektury.

Przestrzeganie przepisów BHP – dlaczego jest tak istotne?

Z czego wynika tak ważna rola przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie? Jest to spowodowane przede wszystkim specyfiką tego typu prac. Jeśli przepisy BHP nie są przestrzegane na budowie, może to nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, w tym w szczególności zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników wykonujących określone prace. Z tego względu tak ważne jest, by pracownicy brali udział w szkoleniach BHP, na których dowiedzą się, jakich wytycznych powinni przestrzegać. Dzięki temu ryzyko występowania niebezpiecznych zjawisk jest ograniczone do absolutnego minimum.

W niektórych miejscach może nastąpić sytuacja, w której prace budowlane realizowane są przez kilka różnych ekip budowlanych. W sytuacji, gdy pracownicy są zatrudnieni przez kilku różnych pracodawców, niezwykle ważne jest powołanie stanowiska koordynatora BHP. Taki specjalista powinien czuwać nad tym, aby poziom bezpieczeństwa wszystkich realizowanych na danym terytorium prac był na odpowiednio wysokim poziomie. Do obowiązków pracodawców należy wiele kwestii – powinien on na przykład zainwestować w toalety na budowę, by pracownicy mieli zagwarantowane właściwe warunki sanitarne.

Kto jest odpowiedzialny za właściwe stosowanie BHP na budowie?

Na terenie realizacji inwestycji budowlanej konieczne jest zastosowanie się do ściśle określonych zasad i norm bezpieczeństwa i higieny pracy. Odpowiedzialność za to ponosi inwestor, czyli pracodawca. To właśnie on musi stworzyć oraz wdrożyć plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, który w skrócie określa się jako bioz.

Omawiany dokument musi zostać stworzony przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Dzięki temu możliwe jest wykluczenie różnego rodzaju zagrożeń, które wiążą się z realizacją poszczególnych czynności. Mowa tutaj na przykład o prawdopodobieństwie upadku z dużej wysokości, przysypaniu ziemią itd. Pracodawca musi także zadbać o to, by pracownicy mieli gdzie się przebrać, umyć itd. W tym celu wielu z nich decyduje się na inwestycję w specjalne kontenery sanitarne. W przypadku, gdy budowy są realizowane w ciągu roku w kilku różnych lokalizacjach, tego typu obiekty sprawdzą się najlepiej z racji swojej mobilności.

Szkolenie dla pracowników to podstawa

Zanim firma przystąpi do realizacji jakichkolwiek prac budowlanych, w pierwszej kolejności powinno być przeprowadzone specjalne szkolenie, na którym przedstawione zostaną reguły dotyczące organizacji pracy na placu budowy. Pracownicy powinni poznać plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wytyczne w zakresie poruszania się w miejscu, w którym będą realizowane prace budowlane. Pracownikom trzeba także zapewnić odpowiedni sprzęt ochronny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.